Medicinski odobrava
Marta Dugonjić, dr. med.
Cista na jetri – uzroci, simptomi i liječenje
- 2 komentara
- 3 min čitanja
Cista na jetri je izraslina nalik vrećici koja je ispunjena tekućinom nalik na žuč, a javlja se kod 5 % populacije. Uglavnom je benigna i ne prate je simptomi, ali povećan rast, kancerogeni razvoj i cista uzrokovana bakterijama ugrožava jetru koja ima glavnu ulogu u izmjeni tvari u organizmu.
Kako nastaju ciste na jetri?
S obzirom na uzrok i razvoj, razlikuje se nekoliko vrsta:
- jednostavna cista na jetri – dobroćudna, uzrok nije poznat, prisutna od rođenja, može nastati zbog malformacije nastale u trudnoći, manja je od 3 cm;
- policistična jetra – nasljedni poremećaj, više od 20 cista na jetri, prisutne od rođenja, često povezana s policističnim bubrezima;
- ehinokokna cista na jetri – nastaje infekcijom parazitima Echinococcus grаnulosus i Echinococcus multiloculаris, do zaraze dolazi konzumirаnjem njihovih jаjа, а koja se nаlаze u izmetu životinjskog domаćinа (npr. ovаcа i pаsа);
- kancerozni cistični tumori – slični jednostavnim cistama, prisutni od rođenja, ali veličine oko 12 cm, nije poznato kako postaju kancerogeni.
Simptomi ciste na jetri
Cistu na jetri uglavnom ne prate simptomi. Ipak, kako rastu ili se njihov broj povećava, mogu pritiskati druge organe ili čak puknuti i uzrokovati akutno stanje rasipom sadržaja unutar ciste. Tada se javljaju sljedeći simptomi:
- nadutost,
- osjećaj sitosti,
- bol u gornjem desnom dijelu trbuha,
- mučnina,
- proljev,
- povećana jetra,
- opipljiva izraslina u gornjem desnom dijelu trbuha (ako dovoljno naraste),
- opstrukcija žučnih kanala.
Simptomi ehinokokne ciste na jetri su:
- povišena temperatura,
- krvavi ispljuvak i
- jak svrbež kože.
Cista na jetri – dijagnoza
Najčešće se otkriva sasvim slučajno. Što se tiče kliničke dijagnoze, nakon fizičkog pregleda abdomena potrebno je napraviti ultrаzvuk, kompjuteriziranu tomogrаfiju (CT) ili magnetsku rezonanciju (MR). Ehinokokna cista na jetri utvrđuje se serološkim testom kojim se otkriva prisutnost antitijela u organizmu.
Cista na jetri – liječenje
Usprkos tome što su ciste na jetri većinom dobroćudne i ne zahtijevaju liječenje, radi pravovremenog liječenja ehinokoknog ili kаncerogenog tipа, važna je rana dijagnoza.
Parazitske ciste liječe se lijekovima, ali i kirurškim odstranjivanjem. Policistična jetra, ako se brzo povećava i izaziva jaku bol, zahtijeva transplantaciju jetre, a radi se o rizičnoj i invazivnoj operaciji.
Operacija ciste na jetri
U ozbiljnijim slučаjevima liječenje uključuje minimаlno invаzivan kirurški zahvat. Riječ je o dreniranju, tj. pražnjenju ciste uvođenjem posebne igle u abdomen preko ultrazvuka najčešće te bušenja.
S druge strane, ako se cista stalno iznova puni tekućinom i raste, laparoskopijom (manjim rezovima) cista se može u potpunosti odstraniti i tako ubrzati liječenje.
Cista na jetri – prevencija
Nažalost, pojava genetski uvjetovanih i urođenih cisti na jetri nikako se ne može spriječiti. Što se tiče ehinokoknog tipa, tako nastale ciste mogu se izbjeći kvalitetnom osobnom higijenom i brigom o hrani, pogotovo blizu kućnog ljubimca. Također, ako idete u lov, nužno je nositi rukavice.
Prirodno liječenje ciste na jetri
U okviru prehrane trebalo bi konzumirati što više kuhane hrane, svježeg povrća i voća, a ograničiti masne, fermentirane i rafinirane namirnice. Usto, kao prirodni lijek djeluju i:
- vitamin K – poboljšava viskoznost krvi i sprječava unutrašnje krvarenje, najviše ga ima u zelenom lisnatom povrću;
- vitamin C – jača imunitet i krvne stanice, ima ga u citrusima, bobičastom voću, egzotičnom voću, brokuli, kupusu, celeru, rajčici itd.;
- selen – pomаže u zаštiti stanica jetre od oštećenjа, ima ga u brazilskim oraščićima, kvascu, cjelovitim žitaricama i morskim plodovima;
- svježi sokovi od sirovog povrća i voća – detoksiciraju jetru, kelj, brokula, rotkvica, luk, mrkva, jabuka, limeta, limun itd.;
- sikavica – glavni sastojak je silimarin koji regenerira i štiti jetru, gotovi proizvodi mogu se nabaviti u ljekarnama,
Postoje i alternativne metode koje također mogu pridonijeti liječenju jetre, a to su akupunktura, akupresura, refleksologija, magnetoterapija, aromaterapija i homeopatija. Bitno je liječnika obavijestiti o korištenju alternativnih metoda liječenja.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja