Upala oka od propuha: Mame i bake su u pravu kad kažu da ga se klonimo! Evo kako može naštetiti oku i što možemo učiniti
- Budite prvi i komentirajte!
- 2 min čitanja
Većina nas sjeća se situacije kada nas je majka tjerala da se maknemo s propuha. Propuh nam ne može uzrokovati samo prehladu, već i upalu oka.
Konjunktivitis je česta bolest, a odnosi se na stanje upale ili edema (otekline) oka. Upalu oka ili konjunktivitis najčešće uzrokuju infekcije virusima ili bakterijama, alergije, kontaktne leće te dim ili drugi okolišni čimbenici.
Upala oka od propuha, tj. natečeno oko zbog propuha moguća je pojava kada zrak isuši oko i dovede do iritacije i upale, odnosno kad se dugotrajno izlažemo suhom i hladnom zraku ili propuhu. Nedostatak očne vodice dovodi do upale.
Upala oka od propuha
Ako je konjunktivitis uzrokovan određenom iritacijom (vanjskim čimbenikom – u ovom slučaju propuhom), naziva se upalni konjunktivitis.
Upala oka – simptomi
Neki od simptoma konjunktivitisa izazvanog iritacijom su sljedeći:
- upaljene, suhe i crvene oči
- suzne oči
- svrbež očiju
- natečeni kapci i oči (upala kapka)
- osjećaj “pijeska u očima”
- teška i goruća bol
- moguć zamagljen vid.
Upala očiju kod djece
Djeca i novorođenčad su iznimno podložna upali oka. Virusi i bakterije lako se prenose porodnim kanalom i tako može nastati upala oka od propuha kod beba.
Iznimno je važno na vrijeme liječiti upalu oka kod beba (antibioticima ili kapima za oči) jer može prouzrokovati zdravstvene komplikacije.
Djeca školske dobi također su podložna upali oka zbog učestale interakcije s drugom djecom i neusvojenih zdravih higijenskih navika te prenošenjem istih. Kod djece su učestale i upale oka izazvane alergijskom reakcijom.
Upala oka – liječenje
Važno je na vrijeme poduzeti odgovarajuće preventivne mjere kako bi se spriječilo širenje zaraze na drugo oko.
Ovisno o uzroku, liječnik može prepisati određene kapi za oči. Kapi za oči mogu pomoći vlaženju suhog i iritiranog oka te smanjiti edem (otok) i crvenilo.
Jedna od prirodnih metoda koja je primjenjiva u svim slučajevima je nanošenje toplog obloga na zahvaćeno oko kako bi se smanjila nelagoda, ali samo ako je upala blaga.
Upala oka – prirodni lijek
Za smanjenje upale mogu pomoći i oblozi od kamilice (upala oka – kamilica) ili zelenog čaja. Oblozi se pripravljaju tako da se vrećica čaja stavi u vruću vodu. Kada je dovoljno hladna na dodir, vrećicu je potrebno ocijediti i nanijeti na zatvoreno zahvaćeno oko. Oblog se na oku drži 15 minuta, nekoliko puta dnevno.
Važna je i suplementacija vitamina A jer je najodgovorniji za zdravlje očiju. Neke od namirnica koje imaju značajnu količinu vitamina A su mrkva, batat, krumpir, špinat, brokula itd.
Osim što je potrebno maknuti se s vjetra, također se preporučuje prestanak nošenja kontaktnih leća i izbjegavanje trljanja oka ili bilo kakvih radnji koje mogu dodatno iritirati oko.
Potrebno je održavati higijenu očiju, redovito mijenjati jastučnice i zaštititi oči od prljavštine, kako se upala ne bi proširila.
Pročitajte i ove članke:
- Prirodni lijek za konjuktivitis: Vrlo je zarazan i neugodan! Uz ovih 7 narodnih metoda olakšajte simptome i ubrzajte iscjeljenje
- Je li dobro stavljati obloge od kamilice i kadulje kod upale oka?
- Zaštita vida na poslu: Prošle je godine 221 osoba ozlijedila vid na radnom mjestu! Evo kako očuvati zdravlje očiju.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja