4 razloga zbog kojih liječnici idu svojem liječniku
- Budite prvi i komentirajte!
- 2 min čitanja
Znati kada otići liječniku može biti težak izbor. Mnogi ljudi doživljavaju anksioznost zbog posjeta liječniku, a ponekad simptomi nestanu sami od sebe bez medicinske pomoći. Međutim, ignoriranje zdravstvenih problema može ih ponekad pogoršati.
Budući da nitko ne može predvidjeti kako će se situacija razviti, odluka o tome kada potražiti medicinsku pomoć može biti vrlo opterećujuća.
Zbog medicinske etike, ne mogu se liječiti sami i moraju potražiti pomoć kad su bolesni. Poput svih drugih, radije bi izbjegli odlazak liječniku, ali i oni moraju donijeti tu odluku.
Pa, koji faktori utječu na odluku liječnika kada treba konzultirati drugog stručnjaka? Evo što su liječnici podijelili za Health.
Razmatranje najgoreg scenarija
Dr. Angela U. Tucker, obiteljska liječnica u Medicinskom centru Ohio State University Wexner, oslanja se na svoje medicinsko obrazovanje kada odlučuje treba li konzultirati liječnika. Procjenjuje vjerojatnost ozbiljnog problema.
Ako je ta vjerojatnost mala, može pričekati. Primjerice, ako osjeti bol u prsima, može pomisliti na srčani udar, ali će razmotriti svoju aktivnost i čimbenike rizika. Ako bol ne postane jača pri kretanju, vjerojatno nije povezano sa srcem, ali ako ima povijest srčanih problema, bila bi zabrinutija.
Za manje probleme poput kašlja dr. Tucker će prvo razmotriti uobičajene uzroke poput alergija ili virusa i isprobati kućne lijekove ili lijekove bez recepta. Međutim, ako simptomi ometaju njezin svakodnevni život, potražit će stručnu pomoć.
Teški ili pogoršani simptomi
Dr. Peter Yangga, liječnik interne medicine, smatra da je izazovno odlučiti kada treba konzultirati liječnika, čak i kao zdravstveni stručnjak. Obično čeka dok simptomi ne postanu teži ili zabrinjavajući. Ako simptomi traju ili se pogoršaju, a nisu životno ugrožavajući, kontaktirat će liječnika.
Svako pogoršanje ozbiljnosti simptoma je razlog za zabrinutost i zahtijeva dijagnostičke testove ili liječenje kako bi se spriječile komplikacije. Ipak, kao i mnogi liječnici, dr. Yangga priznaje da u početku podcjenjuje svoje simptome zbog svojeg medicinskog iskustva, ali bi brzo reagirao u slučaju hitnosti.
Utjecaj na kvalitetu života
Dr. Sulagna Misra, liječnica interne medicine, pažljivo prati kako simptomi utječu na njezinu kvalitetu života. Smatra da su simptomi signal tijela da nešto nije u redu i ne bi ih trebalo ignorirati. Ako simptomi traju ili se pogoršavaju, ili ometaju svakodnevne aktivnosti, Misra naglašava da trebate odmah kontaktirati liječnika. To uključuje situacije poput trajne boli, krvarenja ili pogoršanja kašlja.
Neučinkoviti lijekovi bez recepta
Dr. Laura Purdy, liječnica obiteljske medicine, obično čeka nekoliko dana da vidi hoće li simptomi nestati uz pomoć lijekova bez recepta. Međutim, ako simptomi ne nestanu, konzultirat će liječnika.
Jedna iznimka su urinarne infekcije koje odmah liječi, jer odgađanje liječenja može dovesti do ozbiljnih komplikacija poput infekcija bubrega. Dr. Purdy također savjetuje da slušate svoje tijelo – ako osjetite nešto neuobičajeno ili zabrinjavajuće, bolje je vjerovati svojem instinktu i odmah konzultirati liječnika.
Pročitajte i ove članke:
- Profesionalci koji zaslužuju poštovanje: Ovih 7 stvari nikako ne biste trebali reći svojem liječniku tijekom pregleda
- 4 stvari koje onkolozi rade kako bi smanjili rizik od raka
- Pedijatar savjetuje: Kako djeca mogu prevladati strah od posjeta liječniku?
- Miller, K. (2024). 4 Reasons Doctors Decide to See a Physician—And When You Should Too. Health.
- Treating Self or Family. AMA.