Rižoto od butternut tikve i crnih truba: Ova kremasta poslastica sa “šumskim mesom” sve je što vam treba ove jeseni

rizoto od butternut tikve

Ne znam ni odakle početi s oduševljenjem kad su u pitanju tri glavne namirnice za ovaj ukusni, kremasti rižoto. Evo, krenut ću od riže. Kad je u pitanju rižoto, volim se držati onoga što kažu naši susjedi Talijani, a oni kažu da za kremasti risotto treba koristiti carnaroli rižu, kojoj su i dodijelili titulu il re dei risišto u prijevodu znači “kralj riže”. Ova je riža već naširoko dostupna na našem tržištu.

Drugo što je jednako bitno za fini rižoto je da ga treba pripremiti tako da se riža kratko tostira na ulju, zatim se dolije tekućina poput vina i/ili povrtnog temeljca u više navrata, a cijelo vrijeme se miješa kako bi riža oslobodila svu tu ukusnu kremoznost. 

Butternut tikva po zastupljenosti spada u sam vrh veganskih namirnica, a još više veseli kada znamo da njezinom konzumacijom opskrbljujemo tijelo vlaknima, karotenoidima, elektrolitima, vitaminima iz B skupine i vitaminom C.

Osim što je baršunasto slatka, zbog njezinog pirea ovaj će rižoto biti još kremastiji, a njezina vedra narančasta boja bit će predivan kontrast mrtvačkim ili crnim trubama. 

Crne trube se nazivaju tartufima za siromahe
FOTO: Shutterstock

“Tartufi za siromahe” dat će poseban jesenski “štih”

Da, dobro ste pročitali – nježne po teksturi, bogate mirisom i okusom, strašne i pomalo morbidne izgledom i imenom – te gljive kao da su baš odlučile odskočiti od svih drugih.

Mogu se pripremati svježe, ali još su aromatičnije sušene i/ili u prahu kao dodatak raznim jelima. Crne trube u sušenom obliku možete naći u trgovinama ili naručiti od OPG-ova.

Tepaju im da su “tartufi za siromahe”, a kod nas su poznate još i kao crni trubači. Na engleskom govornom području poznate su i kao “horn of plenty“, a taj naziv proizlazi iz njihovog latinskog imena Craterellus cornucopioides što u prijevodu znači “rog obilja”.

Pročitajte članak “Jesenske gljive: Pravo je vrijeme da se ovih 7 šumskih gljiva nađe na vašem tanjuru“.

Kad smo već kod obilja, samo da napomenem da je za rižoto preporučena porcija po osobi iznosi 80 g, ali u mojem je receptu to 100 g, pa radije preskočite desert. 🙂

rizoto od gljiva i butternut tikve
FOTO: Mare

Sastojci za 2 porcije rižota: 

Priprema

  1. Ako koristite suhe crne trube, prethodno ih namočite barem sat vremena u vodi.
  2. Za to vrijeme pripremite pire od butternut tikve, a povrtni temeljac stavite neka lagano vrije sa strane.
  3. Na ugrijanom ulju dinstajte (pirjajte) sitno isjeckani luk.
  4. Nakon pet minuta dodajte rižu i uz konstantno miješanje, bez da dodajete tekućinu, rižu “tostirajte” okvirno tri minute. Nakon toga ulijte vino i ostavite dok ne ispari, povremeno promiješajte.
  5. Kad je vino isparilo, ulijte 400 ml toplog povrtnog temeljca te uz povremeno miješanje kuhajte 10 minuta, na srednje jakoj vatri.
  6. Dodajte gljive i pire od butternut tikve te zalijte s ostatkom povrtnog temeljca, začinite soli i paprom te miješajte povremeno dok se riža ne skuha. Otprilike 5 – 10 minuta, ovisno o riži. Carnaroli riža se okvirno kuha 18 minuta.
  7. Rižoto poslužite topao, uz eventualno malo svježeg vlasca ili peršina. 

Ako vam se svidio ovaj recept, pogledajte i ostale moje recepte.

Članak objavljen:

Ocijenite članak

4.92 / 5   12

Foto: Mare

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu