Ovaj vitamin može pomoći u smanjenju rizika od smrti kod nealkoholne masne bolesti jetre!

Posljednjih godina primjetan je porast slučajeva nealkoholne masne bolesti jetre

Posljednjih godina primjetan je porast slučajeva nealkoholne masne bolesti jetre (NAFLD), s procjenama koje pokazuju globalnu prevalenciju od 32,4 % i višu stopu od 47,8 % u SAD-u.

NAFLD karakterizira početno nakupljanje masti u jetri, koje može napredovati i dovesti do oštećenja jetre tijekom vremena. Ovo oštećenje uključuje stvaranje ožiljnog tkiva (fibroze) i upale, poznate kao nealkoholni steatohepatitis (NASH).

Niacin bi mogao biti koristan za oboljele

Nedavno istraživanje koje su proveli istraživači sa Sveučilišta Sun Yat-sen u Kini ispitivalo je utjecaj unosa niacina na smrtnost među osobama s NAFLD-om. Koristeći podatke Nacionalne ankete o ispitivanju zdravlja i prehrane koju je proveo CDC, studija je analizirala informacije 4.315 odraslih osoba u dobi od 20 godina i starijih s NAFLD-om.

Sudionici su ispitivani o njihovim prehrambenim navikama putem intervjua i otkriveno je da su oni s najvećim dnevnim unosom niacina (više od 26,7 mg) imali značajno manji rizik od smrti povezane s kardiovaskularnim bolestima (30 % manji) i smrtnosti od svih uzroka (35 % niže) u usporedbi s onima s nižim unosom niacina (18,4 mg ili manje).

Studija sugerira da bi dnevni unos od 20 mg niacina mogao biti koristan za osobe s NAFLD-om. Međutim, važno je napomenuti da studija nije procijenila učinke suplementacije niacina, a procjena konzumacije niacina oslanjala se na sjećanje sudionika o prehrani, što ne mora uvijek biti točno.

Niacin, također poznat kao vitamin B3
FOTO: Shutterstock

Što je niacin?

Niacin, također poznat kao vitamin B3, ima različite uloge u tijelu, uključujući proizvodnju energije, regulaciju kolesterola, popravak DNK i antioksidacijsku aktivnost. Nalazi se u raznim namirnicama, kao što su meso, riba, smeđa riža, banane i sl.

Iako je nedostatak niacina rijedak, osiguravanje odgovarajućeg unosa prehranom ili suplementacijom može imati pozitivne učinke na liječenje NAFLD-a.

Međutim, treba biti oprezan kako bi se izbjegao prekomjerni unos niacina, jer može dovesti do štetnih učinaka.

NAFLD je usko povezana s pretilošću, jer prekomjerna tjelesna težina može doprinijeti metaboličkim promjenama koje potiču razvoj bolesti jetre. Pretilost je povezana s povećanim rizikom od NAFLD-a zbog poremećaja u metabolizmu lipida i upale.

Nadalje, pretilost može utjecati na razine i učinkovitost određenih vitamina, kao što je vitamin D. Studije sugeriraju da je pretilim osobama potreban veći unos vitamina, kako bi kompenzirale faktore poput povećanog oksidativnog stresa i promijenjene apsorpcije hranjivih tvari.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu