Konačno je otkriveno zašto je urin žute boje! Znanstvenici su slučajno naišli na odgovor

enzim bilirubin reduktaza je krivac za zlatnu nijansu urina

Praćenje boje urina uobičajena je praksa za procjenu razine hidratacije, a istraživači su sada točno odredili enzim odgovoran za žutu boju urina.

U nedavnoj studiji objavljenoj u časopisu Nature Microbiology, znanstvenici, predvođeni dr. Brantleyjem Hallom sa Sveučilišta Maryland, identificirali su enzim bilirubin reduktazu kao krivca za zlatnu nijansu urina.

Razlog je slučajno otkriven

Dok su istraživači prvotno bili usredotočeni na proučavanje povezanosti crijevnog mikrobioma sa žuticom kod dojenčadi, slučajno su naišli na enzim odgovoran za žutu boju urina. Žutica, koju karakterizira žuta boja kože kod novorođenčadi zbog povišene razine bilirubina, potaknula je istraživanje uloge crijevnih mikroba.

Studija je otkrila da bilirubin reduktaza, koju proizvode crijevni mikrobi, pretvara bilirubin u bezbojnu tvar koja se zove urobilinogen. Potom se urobilinogen razgrađuje u urobilin, koji urinu daje žutu boju. Nedostatak bilirubin reduktaze u novorođenčadi može pridonijeti žutici dojenčadi, a istraživači sugeriraju da bi ponovno uvođenje enzima kroz probiotičke strategije moglo biti potencijalno liječenje.

Iako je normalno da boja urina varira, održavanje blijedožute nijanse smatra se idealnim
FOTO: Shutterstock

Dva stanja povezana s ovim enzimom

Štoviše, enzim je često manjkav kod osoba s upalnim bolestima crijeva poput Crohnove bolesti ili ulceroznog kolitisa. Taj nedostatak može igrati ulogu u stvaranju žučnih kamenaca koji se opažaju kod nekih ljudi s ovim stanjima.

Iako su potrebna daljnja istraživanja kako bi se potvrdile te povezanosti, rezultati naglašavaju ključnu ulogu crijevnog mikrobioma u ljudskom zdravlju.

Suprotno uvriježenom mišljenju, boja urina ne mora biti izravno povezana s dehidracijom izazvanom proizvodnjom bilirubina. Istraživači tvrde da stalnu količinu bilirubina proizvode crijevni mikrobi, a na varijacije boje utječe razina hidratacije. Iako je normalno da boja urina varira, održavanje blijedožute nijanse smatra se idealnim, što ukazuje na pravilnu hidrataciju.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Hall, B. i sur. (2024). BilR is a gut microbial enzyme that reduces bilirubin to urobilinogen. Nature Microbiology, 9: 173–184
  2. Upham, B. (2023). Scientists Finally Know Why Pee Is Yellow. Everyday Health.

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu