Kako se riješiti muha? 10 zamki koje možete pripremiti za kućne muhe

Kako se riješiti muha - 10 zamki koje možete pripremiti za kućne muhe

Obična kućna muha samo je jedna od milijun vrsta muha. Ako vas pripadnice njezina roda izluđuju, postoje načini kako da ih se riješite. I ne uključuju svi ubijanje muha, iako smo naveli i one koji uključuju. Svako živo biće cijeni svoj život, a svatko od nas treba upitati vlastitu savjest prije nego krene s uništavanjem muha.

Najbolji način da spriječite širenje zaraza i bolesti koje prenose muhe je da kuću držite čistom, a hranu ne ostavljate nepokrivenu vani – stavite je u hladnjak ili je pokrijte.

Domaći repelent od ulja lavande
FOTO: Shutterstock

10 načina na koje se možete riješiti muha

U nastavku je vodič trikova i zamki za muhe.

Domaći repelent od ulja lavande

Lavandu ljudi oduvijek koriste kako bi zaštitili svoju odjeću od moljaca i drugih insekata. Ulje lavande može spriječiti ubod komaraca i drugih insekata. Da biste napravili domaći repelent od ulja lavande, trebat će vam pola šalice ulja, limenka s poklopcem i tkanina ili spužvica za pranje posuđa.

Tkaninu ili spužvu natopite nerazrijeđenim uljem lavande. Zatim je stavite u limenku i poklopite. Nakon 24 sata možete maknuti poklopac, a limenku držati na mjestu gdje se skupljaju muhe u vašem domu. S obzirom na to da ulje na zraku hlapi, morat ćete iznova raditi ovu zamku.

Pazite da vaša koža ne dođe u dodir s eteričnim uljem u nerazrijeđenom obliku. Za izradu ovog domaćeg repelenta možete koristiti i ulje eukaliptusa, peperminta ili limunske trave. No, za razliku od lavandinog, ova ulja morate razrijediti alkoholom ili vodom u omjeru 1:3.

S obzirom na to da se ulje i voda ne miješaju dobro, koristite tri doze alkohola na jednu dozu eteričnog ulja. Ulje lavande ipak je najbolje kada je u pitanju odbijanje muha.

Pročitajte članke:

Klinčić

Ova aromatična biljka dobro odbija muhe. One ne mogu podnijeti njegov miris. U ovom pripravku za uklanjanje muha klinčić se koristi s limunom, još jednim sastojkom koji odbija muhe. Trebat će vam dva limuna i 25 – 50 klinčića. Prerežite limune na pola. Zabodite 6 – 12 klinčića u svaku polovicu limuna.

Ubodite šiljastim dijelom tako da pupoljak bude prema gore. Ovako aranžirane limune možete ostaviti na stolu. Oni će biti posebno korisni i praktični za druženja na otvorenom, roštiljima i piknicima. Klinčić možete povezati u poroznu tkaninu i objesiti iznad područja gdje se skupljaju muhe.

Sprej od limunske trave
FOTO: Shutterstock

Sprej od limunske trave

Ovaj će sprej držati muhe daleko od vaše kuće, a istovremeno će osvježiti zrak u vašem domu. Za njega će vam trebati 10 – 12 kapi esencijalnog ulja od limunske trave, četiri jušne žlice tople vode i boca s raspršivačem. U bocu ulijte ulje i prelijte toplom vodom.

Dobro protresite kako biste pomiješali oba sastojka. Dobivenu mješavinu zatim nanesite na vrata, prozore i druge “ulaze za muhe”. Možete njome izravno pošpricati muhe kada ih uočite. Imajte ovu bocu uvijek pri ruci.

Vinom protiv muha

Ovo nije metoda namijenjena ljubiteljima vina. Za nju je potrebno pola šalice bijelog ili crnog vina. Ako pola šalice ostavite u blizini stakla, vrlo brzo ćete u vinu uočiti muhe privučene mirisom fermentacije. Da biste bili sigurni kako muhe ne dolaze na vino i odlaze nakon što ga okuse, upotrijebite tekućinu za pranje posuđa.

Otopina vina i sredstva za pranje bit će pogubna za muhe. Jednom kada na nju slete, neće moći odletjeti. Možete ostaviti malo vina u boci i staviti je blizu područja koje posjećuju muhe. Ako je vrat boce predebeo, upotrijebite plastičnu foliju s rupicama da biste prekrili njegov otvor.

Bosiljak i drugo začinsko bilje

Bosiljak možete posaditi u lonac blizu vrata, kako biste odbili muhe. On ne samo da će zaustaviti muhe od ulaska u kuću, već će i okolinu učiniti zdravijom. Bosiljak je biljka s vrlo snažnim antibakterijskim i antivirusnim djelovanjem. U Indiji ga možete naći u svakom domaćinstvu.

Ako ga ne možete posaditi, osušite lišće bosiljka i povežite ga u vrećicu od porozne tkanine. Smotuljak držite na području gdje se skupljaju muhe ili objesite u blizini ulaza.

Pročitajte članak “Bosiljak uzgoj – u teglici, u kući, upotreba“.

Bosiljak i drugo začinsko bilje
FOTO: Shutterstock

Mnoge druge biljne vrste također prirodno odbijaju muhe. Neke od njih su lovor, menta, rutvica, pelin, buhač i neven.

Losion za kožu od klinčića

Klinčić u borbi protiv muha možete iskoristiti na još jedan način. Naravno, ulje od klinčića ne možete nanijeti na kožu, ali u kombinaciji s maslinovim uljem ono čini izvrstan prirodni repelent. Za njegovu izradu treba vam čajna žličica ulja od klinčića i 10 čajnih žličica maslinovog ulja.

Ulijte ulje klinčića i svoj izbor sredstva za razrjeđivanje. To može biti maslinovo ili drugo slično ulje. Uvijek koristite omjer 1:10. Dobro protresite. Losion nanesite na otkrivene dijelove svojeg tijela kad god želite odbiti muhe i druge insekte od vas.

Mlijekom, šećerom i paprom protiv vinskih mušica

Ako vas jako muče vinske mušice, isprobajte ovaj stari recept za slatku mliječnu zamku za mušice. Ova metoda se koristi u Engleskoj još od davnih vremena. Trebat će vam pola litre mlijeka, četvrtina šalice šećera i četiri jušne žlice papra.

Ulijte mlijeko u tavu. Dodajte šećer i papar. Otopinu kuhajte 10 –15 minuta. Nakon toga je ulijte u plitke posude. Posude ostavite oko svoje kuće, na ulazima i mjestima gdje se skupljaju mušice. Kada jednom padnu u posudu, one će se ugušiti i utopiti.

Ljepljive papirnate trake kućne izrade
FOTO: Shutterstock

Ljepljive papirnate trake kućne izrade

Ljepljive trake protiv muha možete naći u najbližoj trgovini. Riječ je o papiru presvučenom mirisnim, ljepljivim, a često i otrovnim tvarima kojima se hvataju muhe i drugi insekti. Otrov koji se stavlja na takve trake može štetiti ljudima i drugim životinjama. Zbog toga se kućna varijanta ove zamke višestruko isplati.

Ljepljive trake je lako napraviti, a jednako su učinkovite kao i one iz trgovine. Potrebni sastojci:

  • pola šalice kukuruznog sirupa
  • četvrtina šalice šećera
  • papir izrezan na trake (približno 5 cm)
  • škare
  • konac.

Izrežite trake od papira ili kartona tako da budu široke oko pet centimetara. Probušite rupu ili dvije na vrhu i provucite kroz njih konac. Pomoću konca trake objesite na mjestima na kojima se najčešće pojavljuju muhe.

Pomiješajte kukuruzni sirup i šećer. Obložite po jednu stranu svake trake s tom mješavinom. Ako sirup kaplje, ostavite posudu ispod obješenog papira.

Plastične vrećice napunjene vodom

Ovo je prilično zanimljiv i vrlo učinkovit način da se riješite muha. Trebate samo čistu plastičnu vrećicu napunjenu vodom. Kad je objesite iznad ulaza u kuću, muhe više neće moći ući u nju. Postoje barem dva razloga koji objašnjavaju ovu neobičnu pojavu.

Jedan od njih je da muhe ne mogu vidjeti vrećicu za vodu kao vrećicu za vodu. Njima, zbog strukture njihovih očiju, prozirne vrećice ispunjene vodom nalikuju na paukovu mrežu. Drugo objašnjenje je u odrazu vode. Smatra se da je on dovoljan da bi se muhe dezorijentirale.

Napunite plastičnu vrećicu do pola vodom. Povežite čvor na otvoru vrećice kako bi je ispravno zatvorili. Možete koristiti i konac ili gumicu s istom svrhom. Zatim ih objesite u blizini ulaznih, garažnih ili bilo kojih drugih vrata i ulaza.

Zamka za vinske mušice od jabučnog octa
FOTO: Shutterstock

Zamka za vinske mušice od jabučnog octa

Ova zamka dobra je za hvatanje velikog broja vinskih mušica, jer njih privlači miris svega što fermentira. Jabučni ocat nastaje fermentiranjem jabuka, pa mušice ne mogu odoljeti njegovom mirisu. Zagrijavanjem octa pojačava se njegov miris. Za pripremu zamke potrebni su vam pola šalice octa, staklena posuda i lijevak.

Zagrijte jabučni ocat u mikrovalnoj pećnici ili u tavi na štednjaku. Ako koristite staklenu posudu ili staklenku s poklopcem, napravite rupe na poklopcu. One trebaju biti dovoljno velike da muhe mogu upasti u njih. Ako ne želite uništiti poklopac, možete upotrijebiti lijevak. Ako ga ne možete pronaći, napravite ga od papira.

Staklenku napunite zagrijanim jabučnim octom i poklopite poklopcem. Ako koristite lijevak, stavite lijevak na otvor staklene posude tako da usku stranu uronite u staklenku. Staklenku postavite tamo gdje se okuplja najviše mušica. Neka bude tamo jedan dan. Kad mušice jednom uđu, bit će zarobljene jer ne mogu shvatiti da mogu izletjeti iz rupe kroz koju su uletjele.

Pročitajte i članak “Prirodna zaštita od komaraca“.

Članak objavljen:
  1. The Ten Most Effective Ways to Get Rid of those Buzzing Houseflies! (2022). The NoBroker Times.
  2. Cottrell, A. i McFarlane, J. (2021). How to get rid of flies in your home using homemade traps, apple cider vinegar and more. Real Homes.
  3. Kandola, A. (2020). Four methods to remove houseflies. Medical News Today.
  4. Hersh, E. (2019). How to Deal with a Housefly Infestation. Healthline.

Ocijenite članak

3.56 / 5   9

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu