Ova navika može zaustaviti predijabetes prije nego postane ozbiljan problem!

Broj osoba s dijabetesom tipa 2 u stalnom je porastu

Predijabetes ne znači nužno da ćete razviti dijabetes tipa 2. Uz pravovremene i jednostavne promjene načina života moguće je usporiti, pa čak i potpuno preokrenuti ovaj proces.

Novo istraživanje pokazuje da već 150 minuta tjedne tjelesne aktivnosti može igrati ključnu ulogu u vraćanju razine šećera u krvi u normalu. U nastavku saznajte što to konkretno znači za vas i kako malim koracima možete zaštititi svoje zdravlje.

Dijabetes tipa 2 često se može spriječiti

Broj osoba s dijabetesom tipa 2 u stalnom je porastu i predstavlja ozbiljan globalni javnozdravstveni izazov.

Danas s tom bolešću živi više od 6 % odrasle populacije, a predviđa se da će do 2030. taj broj narasti na 7 %.

Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), dijabetes tipa 2 često se može spriječiti – osobito uz održavanje zdrave tjelesne težine i redovitu tjelesnu aktivnost.

Nedavno istraživanje dodatno potvrđuje važnost kretanja – pokazalo je da osobe s predijabetesom mogu preokrenuti svoje stanje već s nešto više od dva sata tjedne tjelovježbe.

osobe s predijabetesom mogu preokrenuti svoje stanje već s nešto više od dva sata tjedne tjelovježbe
FOTO: Shutterstock

Tjelovježba preokrenula predijabetes kod više od 20 % sudionika

Istraživanje objavljeno u časopisu Cardiovascular Diabetology – Endocrinology Reports pratilo je 130 osoba koje su bile uključene u program za procjenu kardiovaskularnog rizika u medicinskom centru u Caliju (Kolumbija) između 2019. – 2023. godine.

Prosječna dob sudionika bila je 69,5 godina, a nešto više od polovice bile su žene. Gotovo polovica imala je prekomjernu tjelesnu težinu ili pretilost, a 80 % visok krvni tlak.

Na početku praćenja svi sudionici imali su predijabetes, s prosječnom vrijednošću HbA1c od 5,9 % (normalne vrijednosti su ispod 5,7 %, dok se dijabetes tipa 2 dijagnosticira kod vrijednosti 6,5 % i više).

Sudionici su bili pod stručnim nadzorom internista, nutricionista, psihologa i fizioterapeuta, a mjeren je i indeks glukoze i triglicerida – važan pokazatelj inzulinske rezistencije.

Na kraju jednogodišnjeg praćenja rezultati su pokazali:

  • 21,5 % sudionika vratilo je razinu šećera u krvi u normalu
  • 13,8 % razvilo je dijabetes tipa 2
  • 64,6 % ostalo je u stanju predijabetesa.

Ključni čimbenik – 150 minuta aktivnosti tjedno

Sudionici koji su vježbali 150 minuta ili više tjedno imali su čak četiri puta veću vjerojatnost da će preokrenuti predijabetes i normalizirati razinu glukoze. Točnije, ta razina aktivnosti pokazala se kao najjači zaštitni čimbenik u borbi protiv napredovanja bolesti.

Dr. David Cutler, specijalist obiteljske medicine iz Kalifornije, koji nije sudjelovao u istraživanju, za Medical News Today naglašava:

Već godinama znamo da su prehrana, tjelesna težina i tjelovježba ključ zdravog života. Ovo istraživanje samo potvrđuje koliko je važno imati konkretan cilj – barem 150 minuta vježbanja tjedno.

No, istraživači su također otkrili faktore koji znatno smanjuju šansu za povratak u normalu:

  • BMI iznad 25 (prekomjerna težina ili pretilost) smanjuje mogućnost preokreta za 76 %
  • HbA1c viši od 6 % povezan je sa 74 % manjom šansom za preokret predijabetesa.

Dr. Cutler ističe da se predijabetes u praksi najčešće pokušava kontrolirati ili preokrenuti pomoću triju pristupaprehrane s niskim glikemijskim indeksom, gubitka kilograma i redovite tjelovježbe.

Predijabetes ne znači nužno da ćete razviti dijabetes tipa 2
FOTO: Shutterstock

Još nije kasno – možete napraviti preokret

Jedan od važnih zaključaka istraživanja je da su niže vrijednosti HbA1c (ispod 6 %) uz redovitu fizičku aktivnost ključni čimbenici za uspješno vraćanje u normalno stanje. Mjerenje odnosa glukoze i triglicerida pokazalo se kao korisna i pristupačna metoda za procjenu rizika.

Lucy Chambers iz organizacije Diabetes UK, koja nije sudjelovala u istraživanju, za Medical News Today ističe:

Predijabetes može djelovati kao početak puta prema dijabetesu tipa 2, no još uvijek imate vremena skrenuti s tog puta. Ne možemo promijeniti faktore poput dobi ili genetike, ali možemo itekako utjecati na prehranu, tjelesnu aktivnost i težinu. I to čini veliku razliku.

Ako imate predijabetes, važno je da znate – niste sami. Vaš liječnik ili nutricionist mogu vam pomoći da napravite male, održive promjene koje će dugoročno imati pozitivan utjecaj na vaše zdravlje.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Lang, K. (2025). 150 minutes of exercise per week could help reverse prediabetesMedical News Today.
  2. Rivera-Martínez, W. A. i sur. (2025). Factors related to reversal of prediabetes in patients from a cardiovascular risk program during 2019 - 2023. Cardiovasc. Diabetol. – Endocrinol. Rep., 11: 12.
  3. Diabetes. (2024). WHO.

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu