Vrkuta (gospin plašt) – ljekovita svojstva i primjena
- 20 komentara
- 5 min čitanja
Još od srednjovjekovnog razdoblja vrkuta (gospin plašt, virak, rosnik) je poznata kao univerzalni lijek za sve ženske, ali i mnoge druge bolesti. Riječ je o vrlo rasprostranjenoj biljci, koja uspijeva na velikim nadmorskim visinama, voli vlažnija staništa, a često se nalazi i na rubovima livada, poljima, travnjacima ili šumskim čistinama.
Cvjetovi vrkute su bez mirisa, trpkog i gorkog okusa. U biljnoj medicini je vrlo popularna kod žena u Europi, Aziji i Americi.
U ljekovite svrhe skupljaju se listovi i cvjetovi ili čitava cvatuća biljka (korijen nema ljekovita svojstva!). Listovi se mogu brati već u proljeće, ali najbolje je sakupljati ih u vrijeme cvatnje (srpanj/kolovoz).
List se može sakupljati i nakon cvatnje, ali onda nema toliku ljekovitu moć sinergije aktivnih tvari. Međutim, list tada ima povišenu razinu tanina pa se može brati ciljano za tu svrhu (proljev).
Ne preporučuje se branje tijekom vlažnog i kišovitog vremena jer tada biljka sadrži mnogo vode. Listovi se suše na prozračnom i sjenovitom mjestu ili u pećnici (pri temperaturi od najviše 45°C). Od 5 kilograma svježe biljke dobije se oko 1 kilogram suhe.
Tinktura ili čaj od vrkute mogu se pronaći u gotovo svim biljnim ljekarnama ili specijaliziranim prodavaonicama zdrave prehrane.
Ljekovita svojstva vrkute
Vrkuta (gospin plašt) ima mnogobrojna ljekovita svojstva, a potrebno je napomenuti i kako veliki broj njih još uvijek nije do kraja istražen. U časopisu Clinical Drug Investigation u listopadu 2006. godine objavljena je zanimljiva studija čiji je cilj bio dokazati učinkovitost ljekovite kombinacije koju čine vrkuta i glicerin. Afte su jedna od najpoznatijih ulceracija oralne sluznice. Upravo se vrkuta, znanstvenog naziva Alchemilla vulgaris tradicionalno koristi za oralnu higijenu.
Alchemilla vulgaris pokazala je ljekovito djelovanje i kada je riječ o zacjeljivanju rana ako se koristi u kombinaciji s glicerinom. Cilj studije koju su proveli Ravi Shrivastava i Gareth W. John bio je utvrditi je li kombinacija vrkute i glicerina djelotvorna i u liječenju afti. Istraživanje je provedeno na 48 inače zdravih muških i ženskih pacijenata u dobi od 4 do 44 godine.
Temeljna primjena Aptharine® gela tri puta dnevno na manje ulceracije u ustima, smirila je nelagodu te dovela do potpunog oporavka većine pacijenata odnosno 60,4% u roku od 2 dana i 75% u roku od tri dana. Osim toga, većini pacijenata se svidjela jednostavnost primjene, okus i tekstura lijeka. Kombinacija Alchemille vulgaris i glicerina pokazala se učinkovitom i obećavajućom kada je riječ o novim tretmanima za liječenje oralnih ulceracija.
Ova biljka se od davnina koristi kod liječenja raznih bolesti, a najčešće preporuke idu za:
- Adstringirajuće i protuupalno djelovanje.
- Zaustavlja krvarenje i pomaže kod zarastanja rana.
- Liječi grozničava stanja i tegobe sa želucem i crijevima (proljev, gastritis, polipi, čir, hemeroidi, ulcerozni kolitis…).
- Koristi se kod bolesti kože i raznih čireva, gnojnih rana, uboda insekata te za kožu lica.
- Koristi se u liječenju raznih upalnih rana te za ispiranje usne šupljine i grla (liječi i steže rane nakon vađenja zuba).
- Pomaže kod srčanih tegoba, slabih živaca, nesanice, glavobolje, lošeg apetita, astme te povišenog šećera u krvi.
- Umanjuje bolove kod gihta i reume.
- Sredstvo za jačanje muskulature kod male djece (u obliku kupke).
- Liječi tegobe bubrega i mjehura te jača cijeli organizam.
Prašak od vrkute dobar je i ljekovit začin koji će vam poslužiti u svakodnevnoj prehrani, a odlična je stvar i to što ga možete koristiti ako prakticirate neku dijetu. Dobro se slaže sa stolisnikom i rusomačom. Vrkuta se također često preporučuje i kod mršavljenje.
Kod ženskih bolesti vrkuta ima posebno djelovanje na:
- bolne, neredovite ili jake menstruacije,
- upale i bolesti maternice,
- oslabljene mišiće i vezivno tkivo maternice poslije poroda,
- ciste,
- jaki iscjedak,
- klimakterijske tegobe i tegobe menopauze,
- pubertetske tegobe,
- umanjuje sklonost pobačaju i olakšava porod,
- pomaže kod upale jajnika, kod bijelog pranja, gljivičnih infekcija, hormonalnih poremećaja, neplodnosti,
- koristi se kod oboljenja kojima je uzrok HPV.
Potrebno je poštivati dozu koja je propisana na pakiranju, jer pretjerana konzumacija može pojačati reakciju donjeg dijela tijela. Osobe koje imaju komplikacije sa žuči, želucem i jetrom ne bi smjele konzumirati vrkutu.
Sastav i mjere opreza kod vrkute
Vrkuta sadrži tanine, flavonoide, gorke tvari, organske kiseline, fitosterine, salicilnu kiselinu, eterično ulje i pravo obilje vitamina C.
Upravo zahvaljujući taninima vrkuta ima antibakterijsko i protuupalno djelovanje. Tanini koje sadrži vrkuta nisu opterećujući za želudac (kao u drugih biljnih vrsta), već imaju i jako ljekovito djelovanje. Međutim, obilje tanina ima svoje prednosti, ali i mane – osobe koje imaju komplikacija sa žuči, želucem i jetrom trebaju pripaziti na dozu koju uzimaju.
Vrkuta se ne preporučuje trudnicama, dojiljama i osobama s oboljenjem jetre bez konzultacija s liječnikom ili ljekarnikom. Trudnice ne bi trebale konzumirati vrkutu u prvim mjesecima trudnoće i svakako bi prije uzimanja trebale potražiti savjet stručne osobe. Osobe koje uzimaju acetilsalicilnu kiselinu (aspirin, andol) ili neko drugo sredstvo protiv zgrušavanja krvi, prije uzimanja vrkute trebale bi se savjetovati s liječnikom.
U ostalim slučajevima, vrkuta je vrlo sigurna biljka i ne uzrokuje kontraindikacije. Duža upotreba vrkute u kombinaciji s drugim biljnim preparatima nije štetna za organizam.
Primjena vrkute
Vrkuta je iznimno ljekovita biljka koja se danas većinom koristi kao čaj, a rjeđe kao tinktura, krema, prašak ili ekstrakt (najčešće kod pripreme ljekovitih biljnih vaginaleta).
Čaj od vrkute
Vrkuta (gospin plašt) se kao čaj može piti samostalno ili u mješavini s drugim biljkama. Kada se pije kao čajna mješavina za smanjenje ženskih tegoba, vrkuti se obično dodaju stolisnik, neven, kamilica, kadulja.
Čaj od vrkute pripremite tako da dvije čajne žličice zelene vrkute prelijete s 200 ml kipuće vode, ostavite ga poklopljenog desetak minuta te potom procijedite. Piju se tri šalice dnevno uvijek svježe pripremljenog čaja.
Za one osjetljive (želudac, jetra, žuč): Jednu malu žlicu biljke prelijte sa šalicom kipuće vode, poklopite i pustite da odstoji pola sata. Nakon toga čaj procijedite i po potrebi ga zasladite jednom žličicom meda. Za ublažavanje simptoma menopauze i ostalih klimakterijskih tegoba čaj se preporučuje uzimati 10 dana u mjesecu. Čaj se može koristiti i kao oblog, za ispiranje ili kao kupka.
Krema od vrkute
Kod svrbeža stidnice preporučuje se korištenje kreme od vrkute.
Potrebni sastojci:
- 50 g belobaze (izrađuje se u ljekarnama),
- 15 ml ružine vodice,
- 15 ml tinkture od vrkute.
Belobazu lagano zagrijte nad parom. Ružinu vodicu i tinkturu od vrkute pomiješajte i zagrijte, a dobivenu smjesu kap po kap dodajte u zagrijanu belobazu, uz neprestano miješanje sve dok se smjesa ne ujednači i postane kremasta.
Kremu stavite u prikladnu posudicu i dobro zatvorite. Koristite ju za mazanje stidnice 2 do 3 puta na dan.
Tinktura od vrkute
Tinkturu od vrkute možete kupiti u gotovo svim biljnim ljekarnama, no također ju možete pripremiti i sami.
Potrebni sastojci:
- 200 g zelene vrkute,
- 1 litra alkohola (60%).
Alkoholom prelijte usitnjeno bilje te zatvorite i držite na toplom mjestu mjesec dana. Povremeno je potrebno protresti smjesu.
Tinkturu možete koristiti kod unutarnjeg krvarenja tako da 10 do 15 kapi (do dva puta na dan) razrijedite u malo čaja ili soka. Za vanjsku upotrebu služi kao dezinfekcijsko sredstvo kod liječenja rana i raznih kožnih nečistoća.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja
Izvori:
- Ravi Shrivastava, Gareth W. John. (2006). Treatment of Aphthous Stomatitis with Topical Alchemilla vulgaris in Glycerine. Clinical Drug Investigation