Lijek protiv kašlja može pomoći u usporavanju demencije kod Parkinsonove bolesti?

Lijek protiv kašlja može pomoći u usporavanju demencije kod Parkinsonove bolesti

Parkinsonova bolest ne utječe samo na pokrete – kod mnogih osoba s vremenom se razvija i demencija. Iako trenutno ne postoje lijekovi koji usporavaju ovaj proces, novo istraživanje donosi tračak nade.

Lijek koji se obično koristi za razrjeđivanje sluzi kod kašljaambroksol – mogao bi igrati ulogu u očuvanju mentalnih funkcija kod osoba s Parkinsonovom bolešću.

Istraživanje – ambroksol i Parkinsonova bolest

Znanstvenici su u časopisu JAMA Neurology objavili rezultate kliničke studije u kojoj su usporedili djelovanje ambroksola i placeba kod osoba koje već imaju Parkinsonovu bolest te su razvile demenciju.

U istraživanju je sudjelovalo 55 osoba starijih od 50 godina, a svi su već najmanje godinu dana imali potvrđenu dijagnozu Parkinsonove bolesti prije pojave demencije. Sudionici su tijekom godinu dana svakodnevno uzimali visoku dozu ambroksola ili placebo.

Što su znanstvenici otkrili?

Primarni i sekundarni ishodi – poput procjene kognitivnih funkcija i ponašajnih simptoma – bili su slični kod obje skupine. No, važna razlika zabilježena je u području neuropsihijatrijskih simptoma:

  • kod osoba koje su uzimale ambroksol simptomi su ostali stabilni
  • kod osoba koje su uzimale placebo došlo je do pogoršanja ponašanja i emocionalnog stanja.
Također je zabilježen porast enzima beta-glukocerebrozidaze kod osoba koje su uzimale ambroksol, što bi moglo igrati ulogu u zaštiti moždanih funkcija.
ambroksol bi mogao igrati ulogu u očuvanju mentalnih funkcija kod osoba s Parkinsonovom bolešću
FOTO: Shutterstock

Poseban učinak kod osoba s genetskim rizikom

Istraživači su posebnu pažnju obratili na osobe s mutacijama GBA1 gena, koje povećavaju rizik za Parkinsonovu bolest i demenciju. Kod te podskupine ispitanika:

  • tri osobe su pokazale klinički značajno poboljšanje kognicije
  • također je zabilježeno smanjenje neuropsihijatrijskih simptoma.

Iako je broj osoba s ovom mutacijom bio malen, rezultati su obećavajući i upućuju na mogućnost personaliziranog pristupa liječenju.

Nuspojave i ograničenja studije

Kao i svaki lijek, ambroksol nije bio bez nuspojava. U skupini koja ga je uzimala češće su se javljali probavni problemi, dok su u placebo skupini češće zabilježeni padovi i psihijatrijske tegobe.

Ova studija je faza 2, provedena u jednoj ustanovi i trajala je godinu dana – što je relativno kratko za praćenje promjena u demenciji. Također, mala veličina uzorka i otežana tolerancija kognitivnih testova kod nekih ispitanika predstavljaju dodatna ograničenja.

Trenutno dostupni lijekovi za Parkinsonovu bolest i demenciju uglavnom samo ublažavaju simptome
FOTO: Shutterstock

Što kažu stručnjaci?

Voditelj istraživanja, neurolog dr. Stephen H. Pasternak, za Medical News Today ističe da je ambroksol bio dobro podnošljiv te da bi mogao imati zaštitni učinak na mozak, osobito kod osoba s genetskim rizikom. Naglasio je važnost daljnjih istraživanja koja će potvrditi ove rezultate.

Neurolog dr. Daniel Truong, koji nije sudjelovao u studiji, za Medical News Today dodaje da ambroksol možda djeluje tako da poboljšava funkciju staničnih “čistača” (lizosoma), što bi moglo usporiti neurodegeneraciju.

Smatra i da bi poznati lijek, kao što je ambroksol, mogao biti brzo uključen u terapiju jer ima poznat sigurnosni profil i već se široko koristi u Europi.

Još nema konačnih odgovora, ali …

Trenutno dostupni lijekovi za Parkinsonovu bolest i demenciju uglavnom samo ublažavaju simptome. Ova studija otvara vrata mogućnosti da ambroksol postane prvi lijek koji usporava bolest – barem kod određenih skupina pacijenata.

Iako su potrebna dodatna istraživanja, ovo otkriće daje nadu osobama koje žive s ovom teškom dijagnozom i njihovim obiteljima.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Freeborn, J. (2025). Parkinson’s: Cough medicine may help slow down cognitive declineMedical News Today.
  2. Silveira, C. R. A. i sur. (2025). Ambroxol as a Treatment for Parkinson Disease Dementia: A Randomized Clinical Trial. JAMA Neurology, 1687.

Saznajte više o demenciji u sljedećim tekstovima:

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu