Nekomedogena ulja za lice koja neće začepiti pore

Nekomedogena ulja za lice

U njezi kože, osobito ako se borite s aknama ili masnom kožom, ulja često imaju lošu reputaciju. No, istina je da nekomedogena ulja za lice mogu biti upravo ono što vašoj koži treba – bez straha od začepljenih pora.

Što znači da je ulje nekomedogeno?

Jednostavno rečeno, nekomedogeno ulje za lice ne začepljuje pore i ne potiče nastanak mitesera ili akni. Iako znanost još uvijek ne zna točno zašto neka ulja začepljuju pore, dermatolozi i kozmetički kemičari se slažu da postoje ulja koja su sigurnija za osjetljivu i problematičnu kožu.

Važno je znati da se nekomedogena ulja za lice razlikuju po sastavu – neka su bogata linolnom kiselinom (omega-6 masna kiselina), koja može pomoći kod akni, dok druga sadrže oleinsku kiselinu, koja kod nekih osoba može pogoršati stanje kože.

Zašto koristiti ulje ako vam je koža masna?

I masnoj koži treba hidratacija. Korištenje nekomedogene kreme za lice i pravilno odabranog ulja može pomoći u očuvanju zaštitne barijere kože i spriječiti prekomjernu proizvodnju sebuma.

Kada koži pružimo dovoljno vlage, ona nema potrebu stvarati višak masnoće – što znači manje začepljenih pora i manje akni.
nekomedogeno ulje za lice
FOTO: Shutterstock

Nekomedogena ulja za lice

Ako želite isprobati ulja u svojoj rutini njege kože, donosimo popis najboljih ulja koja neće začepiti pore, a pružaju mnoge koristi vašoj koži.

1. Ulje šipka

Ulje šipka je jedno od omiljenih ulja za masnu i aknama sklonu kožu jer je bogato linolnom kiselinom i antioksidansima. Ima protuupalna svojstva i može pomoći u borbi protiv oksidativnog stresa. Ako tražite najbolje ulje za lice koje je nježno i učinkovito – ulje šipka je odličan izbor.

2. Skvalan

Vrlo stabilno, lagano i univerzalno ulje koje je zapravo derivat prirodnog sebuma kože. Ne začepljuje pore i sjajno zadržava vlagu, pa je idealno i za osjetljivu kožu.

3. Ulje konoplje

Ulje konoplje je jedno od ulja s najmanjom vjerojatnošću da će izazvati akne. Pomaže hidratizirati kožu, bogato je linolnom kiselinom i vrlo nutritivno, osobito ako vam je koža suha, ali sklona nepravilnostima.

4. Ulje grožđanih sjemenki

Ulje grožđanih sjemenki je lagano, bogato vitaminom E i antioksidansima. Odlično za balansiranje masne kože, a također se koristi i kao sredstvo za zaštitu od slobodnih radikala.

5. Ulje jojobe

Iako se tehnički ne radi o ulju, već o vosku, ulje jojobe izuzetno dobro oponaša prirodni sebum kože. Pomaže regulirati proizvodnju masnoće i može poboljšati stanje kože kod ekcema i dermatitisa.

najbolje ulje za lice
FOTO: Shutterstock

6. Ulje čajevca

Ulje čajevca je poznato po antimikrobnim i protuupalnim svojstvima. Ovo je ulje posebno korisno za tretiranje blagih oblika akni. No, važno je koristiti ga razrijeđeno, jer u čistom obliku može izazvati iritacije.

7. Ulje suncokreta

Ulje suncokreta je odlično kao bazno ulje, osobito ako želite miješati eterična ulja. Hidratizira, smanjuje crvenilo i ne izaziva iritacije jer ne sadrži mirise.

Na što pripaziti pri odabiru ulja?

Ako koristite proizvode koji sadrže više ulja, obratite pozornost na sastav. Ulja poput kokosovog, palminog i ulja pšeničnih klica poznata su po tome da začepljuju pore. No, i koncentracija sastojaka igra ulogu – čak i nekomedogeno ulje za lice može izazvati probleme ako je nepravilno formulirano.

Eterična ulja, iako prirodna, također mogu iritirati kožu. Prije korištenja testirajte proizvod na malom dijelu kože i kombinirajte ga s baznim uljem poput suncokretovog ili ulja jojobe.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Shunatona, B. (2024). The 7 Best Non-Comedogenic Oils for Skin, According to DermsByrdie.
  2. Whelan, C. (2018). Noncomedogenic OilsHealthline.
  3. The Best Non-Comedogenic Oils For Your SkinRoot Science.

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu