Alergija i trudnoća: Kako zaštititi sebe i bebu?

Alergija i trudnoća

Iako trudnoća nosi brojne fizičke promjene, alergija i trudnoća često se susreću u istoj rečenici – i to s razlogom. Gotovo svaka peta trudnica ima simptome alergije, najčešće u obliku alergijskog rinitisa (začepljen nos, kihanje) ili astme. No, kako se nositi s alergijama tijekom trudnoće, a da pritom zaštitite sebe i svoju bebu?

Alergija i trudnoća

Ako ste i prije trudnoće imali alergije, već znate koji su vaši okidači. Međutim, trudnoća donosi promjene koje mogu otežati razlikovanje između pogoršanja postojećih alergija, pojave novih alergija, obične prehlade ili pak promjena koje su prirodan dio trudnoće.

Primjerice:

  • trudnička začepljenost nosa (trudnički rinitis) česta je pojava, ali nije uzrokovana alergenima; može imitirati simptome alergije
  • smanjeni kapacitet pluća zbog pritiska maternice može otežati disanje, što dodatno otežava simptome alergije ili astme.

Kako sigurno upravljati alergijama tijekom trudnoće?

Nažalost, mnoge trudnice iz straha za bebu izbjegavaju lijekove koji su im prije pomagali. Više od trećine trudnica koje imaju simptome alergije tijekom trudnoće uopće ne razgovara o tome s liječnikom. To može dovesti do smanjene kvalitete života, pa čak i depresije.

Dobra vijest je da postoje lijekovi i metode koje se smatraju sigurnima tijekom trudnoće, ali je ključno sve dogovoriti s liječnikom.
Mnogi lijekovi koji se inače koriste protiv alergije mogu se koristiti i u trudnoći
FOTO: Shutterstock

Preporučeni lijekovi za alergije u trudnoći

Mnogi lijekovi koji se inače koriste protiv alergije mogu se koristiti i u trudnoći, ali samo uz nadzor liječnika. Neki od uobičajenih antihistaminika koji se često preporučuju su:

  • loratadin
  • cetirizin
  • klorfeniramin
  • deksoklorfeniramin.

Za ublažavanje začepljenosti nosa liječnici često preporučuju kortikosteroidne sprejeve:

  • budesonid
  • flutikazon.

Lijekovi koje treba izbjegavati:

  • pseudoefedrin – može povećati rizik od određenih malformacija ako se koristi u prvom tromjesečju
  • dekongestivni sprejevi poput oksimetazolina – nisu preporučeni tijekom trudnoće
  • imunoterapija (alergijske injekcije) – nije preporučljivo započinjati tijekom trudnoće, iako se nastavak može razmotriti u dogovoru s liječnikom

Prirodne metode za ublažavanje simptoma

Ako želite izbjeći lijekove, možete pokušati s prirodnim metodama:

  • redovito čišćenje doma i korištenje pročišćivača zraka
  • zatvaranje prozora tijekom sezone peludi
  • izbjegavanje rada u vrtu i boravka vani tijekom visoke koncentracije alergena
  • ispiranje nosa fiziološkom otopinom.

Važno: Ne koristite biljne pripravke ni akupunkturu bez savjetovanja s liječnikom!

Alergijska astma tijekom trudnoće

Jedna od najvažnijih stanja koje treba posebno nadzirati je alergijska astma. Ako imate astmu, nemojte samoinicijativno prestajati s terapijom – neliječena astma može povećati rizik od komplikacija poput:

Najveći broj težih napadaja astme događa se u trećem tromjesečju, ali su rijetki tijekom samog poroda.

Sama alergija nije izravno opasna za plod
FOTO: Shutterstock

Može li alergija u trudnoći naštetiti bebi?

Sama alergija nije izravno opasna za plod. Ono što može biti rizično su neki lijekovi, osobito ako se uzimaju bez konzultacije s liječnikom. Također, iako simptomi alergije nisu nasljedni, sklonost alergijama može biti – pa ako jedan od roditelja ima alergije, veća je vjerojatnost da će ih imati i dijete.

Alergija na spermu i trudnoća – je li moguća?

Iako rijetko, alergija na spermu i trudnoća mogu biti povezane. U tim slučajevima tijelo žene reagira na proteine u partnerovoj spermi, što može otežati začeće. Ipak, trudnoća je moguća uz odgovarajuće liječenje i savjetovanje s imunologom ili alergologom.

Kada se javiti liječniku?

Ako imate ozbiljne alergije ili astmu i planirate trudnoću (ili ste već trudni), savjetujte se s liječnikom što prije. Ako se jave novi simptomi koji uključuju otežano disanje, odmah potražite hitnu medicinsku pomoć. 

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu