Kako ojačati imunitet u trudnoći koji prenosite bebi?

Kako ojačati imunitet u trudnoći

Kad se Carolyn Figurelle našla u Las Vegasu na vjenčanju šogorice, nije mogla ni zamisliti da će njezin šestomjesečni sin završiti u bolnici. Sve je počelo s plitkim disanjem. I dok je Carolyn još bila u svečanoj frizuri i šminki, završila je s bebom na hitnoj. Umjesto odlaska na slavlje, ostali su u bolnici čak 12 dana.

Tijekom te jeseni 2022. godine Carolyn nije znala puno o respiratornom sincicijskom virusu (RSV), vjerujući da je riječ samo o blažem obliku prehlade. No, brzo je naučila koliko ozbiljna ta infekcija može biti, okružena brojnim bebama koje su također imale RSV.

Najteži trenutak bio je kad su njezina sina morali hitno prebaciti na intenzivnu njegu zbog izrazito niske razine kisika.

Zbog tog iskustva, kada je ponovno zatrudnjela, odlučila je primiti RSV cjepivo kako bi zaštitila sebe i svoju buduću bebu. Njezin sin, koji sada ima gotovo tri godine, primio je preventivni tretman protutijelima, prenosi WebMD.

Tijekom trudnoće imunitet žene prirodno slabi, što je čini ranjivijom na viruse i bakterije. Upravo zato stručnjaci naglašavaju koliko je važno znati kako ojačati imunitet u trudnoći.

Kako ojačati imunitet u trudnoći?

Jedan od najučinkovitijih načina je cijepljenje. Prema preporukama Američkog koledža opstetričara i ginekologa, trudnice bi trebale primiti cjepiva protiv gripe, COVID-19, hripavca i RSV-a.

Ova cjepiva ne sadrže živi virus i ne mogu izazvati pravu infekciju, ali potiču imunološki odgovor koji štiti majku i, što je još važnije, bebu – i tijekom trudnoće i u prvim mjesecima života.

Kako cjepiva u trudnoći štite bebu?

Antitijela stvorena nakon cijepljenja prelaze kroz posteljicu do fetusa, a kasnije i kroz majčino mlijeko. Time se novorođenče štiti od potencijalno teških infekcija. Primjerice, cijepljenje trudnice protiv gripe smanjuje rizik hospitalizacije dojenčadi zbog gripe za čak 91,5 %.

Cjepivo protiv COVID-19 u trudnoći smanjuje rizik hospitalizacije beba mlađih od šest mjeseci za više od 50 %.
trudnice bi trebale primiti cjepiva protiv gripe, COVID-19, hripavca i RSV-a
FOTO: Shutterstock

U slučaju bolesti poput hripavca, koje su posebno opasne za novorođenčad, cijepljenje trudnica smanjuje rizik od hospitalizacije čak deveterostruko. Zato je važno znati kako ojačati imunitet u trudnoći – ne samo zbog zdravlja trudnice, već i zbog sigurnosti novorođenčeta.

Nova zaštita – RSV cjepivo i terapija protutijelima

Od 2023. dostupna su nova sredstva zaštite protiv RSV-a – cjepivo za trudnice i terapija protutijelima za bebe (nirsevimab). Nirsevimab pruža zaštitu tijekom najmanje pet mjeseci i smanjuje rizik hospitalizacije za više od 70 %.

Podaci CDC-a iz 2025. godine pokazuju da je više od 60 % novorođenčadi rođene nakon travnja bilo zaštićeno od RSV-a – bilo preko majčine imunizacije, bilo direktnom terapijom.

Ipak, postoje razlike među skupinama – niže stope cijepljenja bilježe se kod afroameričke i latinoameričke populacije te među osobama bez zdravstvenog osiguranja.

Kako povećati svijest i zaštititi trudnice?

Jedan od najvećih izazova je rastući skepticizam prema cjepivima. Broj trudnica koje odbijaju cjepivo protiv gripe i hripavca raste. No, dokazano je da su preporuke liječnika i njihova aktivna komunikacija s pacijenticama ključne za povećanje stope cijepljenja.

Zato je informiranje jedan od temelja kada govorimo o tome kako ojačati imunitet u trudnoći. Svaka trudnica zaslužuje točne i provjerene informacije – bilo putem liječnika, edukativnih portala ili iskustava drugih žena koje su prošle kroz teške situacije, poput Carolyn Figurelle.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu