Tri važne vijesti o cjepivima koje ste možda propustili
- Budite prvi i komentirajte!
- 2 min čitanja

Iako su cjepiva često u središtu pažnje, tri nedavne vijesti o njima možda su vam promaknule.
Norovirus – znanstvenici napreduju prema cjepivu
Dok respiratorni virusi poput gripe i COVID-a privlače većinu pažnje, norovirus – poznat i kao “želučana gripa” – ove je zime izazvao veliki broj oboljenja.
Od Božića nadalje tjedno se prijavljuje više od 100 izbijanja norovirusa – dvostruko do trostruko više nego inače.
Norovirus godišnje uzrokuje teške simptome poput naglog povraćanja i proljeva kod više od 700 milijuna ljudi diljem svijeta. Osim hidratacije, trenutačno nema učinkovitog liječenja, a razvoj cjepiva dugo je bio velik izazov.
No, znanstvenici su objavili dva važna pomaka – jedno istraživanje je pokazalo obećavajuće rezultate za oralno cjepivo, dok je drugo otkrilo kako ciljano djelovati na više genotipova virusa.
Genotipovi su različiti sojevi virusa, a kako norovirus ima veliku genetsku raznolikost – čak veću nego SARS-CoV-2 koji uzrokuje COVID-19 – cjepivo koje može zaštititi od više genotipova ključno je za uspjeh, objašnjava dr. Craig Wilen s Yalea za WebMD.
Najnovija otkrića također bi mogla pomoći u razvoju terapije za norovirusni gastroenteritis. U jednom istraživanju cjepivo u obliku je tablete izazvalo stvaranje antitijela ne samo u krvi, već i u slini i nosnoj sluznici – što pokazuje široku imunološku aktivaciju.
Cjepivo u obliku tablete izaziva imunološki odgovor upravo u crijevima, gdje se norovirus i razmnožava – to je velika prednost u odnosu na sistemska cjepiva, kaže dr. Wilen.
No, dr. Wilen upozorava kako nas od gotovog cjepiva još dijele barem dvije godine. Najveća korist cjepiva, kaže, bila bi za djecu mlađu od pet godina u zemljama s niskim i srednjim prihodima, gdje su smrtnost i opterećenje bolesti najveći.
COVID – novo cjepivo nije savršeno, ali pruža zaštitu
Najnoviji podaci CDC-a pokazuju da je aktualno sezonsko cjepivo protiv COVID-19 sredinom sezone bilo 33 % učinkovito u sprječavanju hitnih i izvanrednih pregleda zbog COVID-a kod odraslih. To je poboljšanje u odnosu na prošlu sezonu, kada je učinkovitost iznosila oko 25 %.

U starijih osoba (65+) koje nemaju oslabljen imunitet cjepivo je smanjilo rizik od hospitalizacije za 45 %, dok je kod imunokompromitiranih starijih osoba učinkovitost iznosila 40 %. Učinkovitost se mjerila od jednog tjedna do četiri mjeseca nakon cijepljenja.
Virus je postao zarazniji, ali manje opasan – što također utječe na podatke o učinkovitosti, kaže dr. Charles Semelka iz Wake Forest Baptist Healtha.
HPV – prvo “stvarno” smanjenje rizika od raka vrata maternice
Prva generacija djevojčica koja je primila cjepivo protiv HPV-a sada je u svojim ranim ili srednjim 20-ima – i rezultati su ohrabrujući. Ove mlade žene imaju 80 % manji rizik od razvoja prekanceroznih promjena na vratu maternice.
CDC-ova analiza pokazuje da cijepljenje u djetinjstvu značajno smanjuje rizik od jedne od najučestalijih i najpreventabilnijih vrsta raka.
Novo cjepivo se preporučuje za djevojčice i dječake u dobi od 11 ili 12 godina, a Američka pedijatrijska akademija sugerira čak i ranije – od devete godine.
Zašto tako rano? Djeca u toj dobi stvaraju više antitijela nego stariji adolescenti. Cjepivo štiti od oko 90 % karcinoma uzrokovanih HPV-om, uključujući gotovo sve slučajeve raka vrata maternice i gotovo 100 % genitalnih bradavica.
Ipak, podaci iz 2022. pokazuju da je samo oko 39 % djece u dobi 9 – 17 godina primilo barem jednu dozu cjepiva. Djeca s privatnim ili državnim osiguranjem bila su češće cijepljena, dok su ona bez osiguranja znatno rjeđe primala cjepivo.
Pročitajte i ove članke:
- HPV cjepivo: Epidemiologinja odgovara na sva pitanja
- Kalendar cijepljenja (cijepljenje djece): Evo kada i protiv kojih bolesti treba cijepiti djecu
- Cijepljenje i autizam: Postoji li poveznica?
Tekst Dana
Za vas izdvajamo

10 namirnica koje nikad ne smijete jesti prije spavanja
- Tomislav Stanić
- 2 min čitanja
- Becca, A. i sur. (2025). An oral norovirus vaccine tablet was safe and elicited mucosal immunity in older adults in a phase 1b clinical trial. Sci. Transl. Med., 17: eads0556.
- O’Mary, L. (2025). 3 New Things About Vaccines That Matter to You. WebMD.
- Park, J. i sur. (2025). Broadly neutralizing antibodies targeting pandemic GII.4 variants or seven GII genotypes of human norovirus. Sci. Transl. Med., 17: eads8214.
- Research Identifies Key Antibodies for Development of Broadly Protective Norovirus Vaccine. (2025). UT News.
- Human Papillomavirus Vaccination Coverage in Children Ages 9–17 Years: United States, 2022. (2024). CDC.