Crno ili bijelo vino: Koje je gore za rizik od raka?

crno i bijelo vino

Konzumacija alkohola može povećati rizik od nekih vrsta raka, pri čemu učestalost i količina unosa igraju ključnu ulogu. Međutim, istraživanja o crnom vinu donose podijeljene rezultate, a neka pokazuju da bi ono moglo smanjiti rizik od određenih vrsta raka.

Metaanaliza promatračkih studija objavljena u časopisu Nutrients usporedila je moguće učinke bijelog i crnog vina na rizik od raka. Analizom 42 studije istraživači nisu pronašli značajnu povezanost između konzumacije crnog ili bijelog vina i ukupnog rizika od raka.

No, kada su analizirali samo kohortne studije, otkrili su da konzumacija bijelog vina povećava rizik od raka. Također, povezana je s povećanim rizikom od raka kod žena te povećanom učestalošću raka kože.

Kako bijelo i crno vino utječu na rizik od raka?

Autori ove metaanalize ističu da su dosadašnja istraživanja o konzumaciji vina i riziku od raka neujednačena.

U ovom istraživanju su znanstvenici s Brown University School of Public Health, Brown University Warren Alpert Medical School i Harvard Medical School usporedili utjecaj crnog i bijelog vina na ukupni i specifični rizik od raka.

Prvo su proveli opsežnu pretragu baza podataka Embase i PubMed, izostavljajući studije koje nisu precizirale vrstu vina te pregledne i eksperimentalne radove.

U konačnu analizu uključili su 22 studije slučaja i 20 kohortnih studija. Proveli su i dodatne analize uspoređujući različite vrste vina i tipove raka, ako su bile dostupne najmanje tri studije za određenu vrstu raka. Istraživali su nekoliko specifičnih vrsta raka, uključujući rak prostate, rak dojke kod žena, rak kože i rak pluća.

Od ukupno 42 studije njih 37 proučavalo je vezu između konzumacije crnog i bijelog vina i rizika od raka, dok se preostalih pet bavilo isključivo crnim vinom.

Kada su usporedili najveći i najmanji unos vina, nisu pronašli značajnu povezanost između konzumacije vina i rizika od raka. Također, nije uočena razlika u utjecaju crnog i bijelog vina na rizik od raka.

Eunyoung Cho, izvanredna profesorica epidemiologije i dermatologije na Brown School of Public Health, komentirala je rezultate istraživanja za Medical News Today:

Iako je dobro poznato da konzumacija alkohola, uključujući vino, povećava rizik od raka, mnogi smatraju da je crno vino zdravija opcija zbog viših razina antioksidansa u usporedbi s bijelim vinom. Međutim, dosad je bilo malo velikih studija koje izravno uspoređuju crno i bijelo vino u kontekstu rizika od raka, što nas je potaknulo na ovu metaanalizu.

Naša otkrića su pokazala da ne postoji značajna razlika u riziku od raka između crnog i bijelog vina. Glavna poruka je da ne postoji siguran oblik alkohola kada je riječ o prevenciji raka.

konzumacija bijelog vina povećava rizik od raka
FOTO: Shutterstock

Detaljniji uvid – je li bijelo vino ponekad rizičnije?

Analizirajući isključivo kohortne studije, istraživači su primijetili da je konzumacija bijelog vina povezana s povećanim rizikom od raka, dok kod crnog vina ta povezanost nije utvrđena.

Nisu pronašli razliku u riziku od raka između crnog i bijelog vina kod muškaraca, no kod žena je bijelo vino bilo povezano s povećanim rizikom od raka. Dodatno su ispitivali odnos između doze i reakcije organizma, analizirajući tri kohortne i 12 studija slučaja.

Ustanovili su da svakih dodatnih 10 g etanola iz crnog vina dnevno – otprilike jedna čaša – povećava ukupni rizik od raka za 5 %.

Međutim, kada su analizirali samo kohortne studije, ova povezanost nije bila prisutna. Također, nisu primijetili značajan odnos između konzumacije bijelog vina i povećanog rizika od raka.

Gledajući specifične vrste raka, istraživači su primijetili da je bijelo vino povezano s povećanim rizikom od raka kože za 22 %, dok kod crnog vina ta povezanost nije uočena.

Rak kože bio je jedina specifična vrsta raka kod koje je utvrđena značajna razlika u riziku između bijelog i crnog vina. Iako su oba vina bila povezana s povećanim rizikom od raka dojke kod žena, nije uočena značajna razlika u razini rizika.

Kad su istraživači procijenili kako bi izgledala analiza bez utjecaja objavljene pristranosti, pronašli su blagi porast ukupnog rizika od raka kod konzumacije i crnog i bijelog vina, pri čemu je rizik kod bijelog vina mogao biti nešto viši. Ipak, kasnije su istaknuli da su konačni rezultati ostali slični.

Koliko su pouzdani ovi nalazi?

Ova metaanaliza ima određena ograničenja. Budući da su studije bile promatračkog tipa, rezultati ne mogu dokazati uzročno-posljedičnu povezanost.

Sudionici su sami prijavljivali unos vina putem prehrambenih upitnika, pri čemu svi upitnici nisu bili validirani, što je moglo dovesti do pogrešaka u klasifikaciji i ublažavanja rezultata. Istraživači su prepoznali mogućnost pristranosti u studijama slučaja, no analizirali su i rezultate samo iz kohortnih studija kako bi smanjili taj rizik.

Osim toga, pretragu su proveli u samo dvije baze podataka, što može ograničiti opseg rezultata. Također su postojale potencijalne granice u kriterijima uključenja i isključenja studija, kao i u odabiru podataka koje su odlučili izdvojiti.

Istraživači su priznali da bi povećani rizik od raka kože kod konzumenata bijelog vina mogao biti povezan s razlikama u demografskim i životnim navikama između osoba koje piju crno i bijelo vino.

Međutim, studije su uzimale u obzir i druge čimbenike rizika za rak kože, pa autori smatraju da rezultati vjerojatno odražavaju stvarni utjecaj bijelog vina na taj tip raka.

Za neke vrste raka imali su ograničen broj dostupnih studija, no ova je metaanaliza imala najveći uzorak za istraživanje rizika od raka kože, što im je moglo omogućiti da primijete razliku između konzumacije crnog i bijelog vina.

Brian Black, specijalist osteopatske medicine i obiteljske medicine, koji nije sudjelovao u istraživanju, izjavio je za Medical News Today:

Iako nije uočena značajna razlika u ukupnom riziku od raka između bijelog i crnog vina, ovo istraživanje dovodi u pitanje rašireno mišljenje da je crno vino zdravije. Glavna ograničenja analize su njezin promatrački karakter i fokus isključivo na vino, umjesto na ukupni unos alkohola, što sužava mogućnost da se istraže širi rizici povezani s konzumacijom alkohola.

crno vino sadrži resveratrol, koji je povezan s potencijalnim antikancerogenim svojstvima
FOTO: Shutterstock

Kako je alkohol povezan s rakom kože?

Ovo područje istraživanja i dalje nudi prostor za daljnja ispitivanja. Autori studije su istaknuli da crno vino sadrži resveratrol, koji je povezan s potencijalnim antikancerogenim svojstvima. No, njihova metaanaliza nije potvrdila da crno vino smanjuje rizik od raka, što bi moglo biti posljedica brze razgradnje resveratrola u organizmu.

Sveukupno, rezultati istraživanja sugeriraju da crno vino nije nužno bolji izbor od bijelog kada je riječ o riziku od raka.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu