Žene su pod većim rizikom od dugog COVID-a?

Žene su pod većim rizikom od dugog COVID-a

Prema studiji koju je financirao Nacionalni institut za zdravlje SAD-a, žene imaju 31 % veću vjerojatnost od razvoja dugog COVID-a u usporedbi s muškarcima, dok je rizik još veći kod žena u dobi 40 – 55 godina.

Čimbenici poput trudnoće i menopauze također utječu na vjerojatnost pojave trajnih ili novih simptoma mjesecima ili godinama nakon infekcije COVID-19.

Razumijevanje razlika u riziku od dugog COVID-a temeljenih na spolu pri rođenju može poboljšati dijagnostiku i liječenje, ističe dr. Dimpy Shah, izvanredna profesorica na Sveučilištu za zdravstvene znanosti u Teksasu, za Everyday Health.

Dugi COVID pogađa 8 % Amerikanaca

Iako se većina ljudi oporavi od COVID-19, oko 8 % Amerikanaca prijavljuje simptome dugog COVID-a, koji se definira kao simptomi koji traju tri mjeseca ili duže nakon akutne faze bolesti.

Žene su već poznate kao osjetljivije na autoimune bolesti poput reumatoidnog artritisa i postvirusne sindrome poput kroničnog umora. Ipak, tek nedavno se počelo razjašnjavati jesu li žene u većem riziku od razvoja dugog COVID-a.

Situaciju dodatno komplicira činjenica da muškarci obično imaju teže početne infekcije i višu stopu smrtnosti od COVID-19.

Žene srednje dobi imaju 45 % veći rizik

Studija je analizirala podatke više od 12.000 odraslih osoba od listopada 2021. do srpnja 2024., a praćenje je obavljeno šest mjeseci ili više nakon infekcije.

Čak i nakon uzimanja u obzir čimbenika poput rase, etničke pripadnosti, varijante COVID-a, težine bolesti, obrazovanja i prihoda, žene su i dalje imale 31 % veću vjerojatnost od razvoja dugog COVID-a u usporedbi s muškarcima.

žene imaju 31 % veću vjerojatnost od razvoja dugog COVID-a u usporedbi s muškarcima
FOTO: Shutterstock

Evo ključnih nalaza:

  • žene u dobi 40 – 54 godine imale su 42 % veći rizik ako su bile u menopauzi i 45 % veći rizik ako nisu bile u menopauzi, u usporedbi s muškarcima
  • žene starije od 55 godina imale su 34 % veću vjerojatnost za razvoj dugog COVID-a u odnosu na muškarce.

Ovi nalazi naglašavaju potrebu za istraživanjem uloge starenja, hormona, upalnih procesa i pridruženih bolesti u oblikovanju rizika od dugog COVID-a, kaže dr. Shah.

Različiti simptomi dugog COVID-a kod muškaraca i žena

Simptomi dugog COVID-a mogu se značajno razlikovati. Česti simptomi uključuju umor, pogoršanje stanja nakon fizičkog napora i kognitivne promjene, navodi dr. Linda Geng iz Stanfordove klinike za postakutni COVID-19 sindrom.

Međutim, žene češće prijavljuju gastrointestinalne probleme, gubitak kose i suhe oči, dok muškarci češće doživljavaju promjene u seksualnoj želji ili funkciji te depresiju, ističe dr. Akiko Iwasaki sa Sveučilišta Yale.

Istraživanje koje je koautorirala dr. Iwasaki pokazalo je da hormonalne razlike, posebno razine testosterona, mogu biti ključne za ove razlike. Smanjeni testosteron kod žena s dugim COVID-om bio je glavni prediktor težine simptoma, što sugerira povezanost između razine hormona i funkcije imunološkog sustava.

Napredak u razumijevanju dugog COVID-a

Napredak u istraživanju dugog COVID-a pomogao je u potvrđivanju da je riječ o stvarnom i iscrpljujućem stanju, unatoč početnom skepticizmu. Iako lijek još uvijek ne postoji, istraživanja su omogućila bolje razumijevanje simptoma i podtipova, poput sindroma kroničnog umora i posturalnog ortostatskog tahikardijskog sindroma.

Prepoznavanjem specifičnih podtipova i čimbenika rizika istraživači se nadaju pojednostaviti dijagnoze, usmjeriti klinička ispitivanja i razviti učinkovite terapije. Trenutačno ne postoji lijek za dugi COVID, a to je hitna potreba, zaključuje dr. Geng. 

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Shah, D. P. i sur. (2025). Sex Differences in Long COVID. JAMA Network Open, 8(1): e2455430.
  2. Upham, B. (2025). Women 31 Percent More Likely to Get Long COVID Than Men, Study FindsEveryday Health.

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu