“Zombi droga” pred vratima Hrvatske? Evo o čemu je riječ
- Budite prvi i komentirajte!
- 3 min čitanja
SAD se suočava s eskalirajućom opioidnom krizom, koju dodatno pogoršava prisutnost ksilazina, sedativa koji se izvorno koristi u veterinarskoj medicini. Ova kombinacija, poznata kao “tranq“, sve više postaje dio ilegalne ponude droga, posebice u spojevima s fentanilom, smrtonosnim sintetičkim opioidom.
U nastavku otkrivamo je li tzv. “zombi droga” pred vratima Hrvatske.
Što je ksilazin?
Ksilazin je alfa-2 adrenergički agonist otkriven 1962. godine, koji se koristi za sedaciju životinja poput konja i goveda. Iako nije odobren za ljudsku upotrebu, diljem SAD-a pojavljuje se kao jeftin dodatak fentanilu i heroinu, što proizvođačima ilegalnih droga smanjuje troškove, a korisnicima produžuje trajanje djelovanja opioida.
Kombinacija fentanila i ksilazina
Fentanil je već sam po sebi izuzetno opasan – 50 puta je jači od heroina i 100 puta jači od morfija. Smrtonosan je u dozi od samo dva miligrama – količini usporedivoj s nekoliko zrnaca pijeska.
Ksilazin dodatno pogoršava situaciju jer izaziva duboku sedaciju, hipotenziju i ozbiljna oštećenja tkiva, što rezultira neizlječivim ranama koje mogu dovesti do amputacija.
“Zombi droga”
Korisnici ove kombinacije često izgledaju poput “zombija” – s usporenim pokretima, beživotnim pogledom i šepavim hodom. Djelovanje ksilazina produljuje sedaciju izazvanu fentanilom, ponekad do te mjere da korisnici nisu ni svjesni simptoma apstinencijske krize.
Ovaj “zombi efekt” najizraženiji je u gradovima poput Philadelphije, osobito na ulicama kao što je Kensington Avenue, koje su postale epicentar ove pošasti.
Posljedice za zdravlje
Kombinacija fentanila i ksilazina ima razorne učinke na organizam:
- kožne rane i infekcije – ksilazin uzrokuje duboke, nezacijeljive rane koje se mogu razviti u gangrenu; čak i mjesta koja nisu direktno povezana s mjestom ubrizgavanja mogu biti pogođena
- respiratorna depresija – oba lijeka smanjuju brzinu disanja, što povećava rizik od smrtonosne hipoksije
- kardiovaskularni problemi – ksilazin izaziva hipotenziju i bradikardiju, što smanjuje dotok krvi u važne organe poput mozga, srca i bubrega
- neurološka oštećenja – dugotrajna hipoksija može izazvati trajna oštećenja mozga.
“Zombi droga” pred vratima Hrvatske?
Prema izvještaju Millennium Healtha, tijekom 2024. godine najviše slučajeva prisutnosti ksilazina zabilježeno je u saveznoj državi Pennsylvania (40,3 %), slijede New York (36,5 %) i Ohio (34,6 %). Općenito, problem je koncentriran u državama istočno od rijeke Mississippi.
2015. – 2020. godine broj smrti povezanih sa ksilazinom povećao se gotovo 20 puta, dok je postotak predoziranja fentanilom koji sadrži ksilazin skočio s 2,9 % u siječnju 2019. na 10,9 % u lipnju 2022. godine.
U 2021. godini je zabilježeno 137 smrtnih slučajeva zbog predoziranja fentanilom u EU-u, pri čemu Njemačka prednjači s 88 slučajeva. U Sloveniji su evidentirana dva smrtna slučaja, što ukazuje na potrebu pojačanog nadzora policije i carine zbog slobodnog protoka ljudi i roba, navodi Hrvatski zavod za javno zdravstvo.
No, je li “zombi droga” pred vratima Hrvatske? Prema MUP-u, u Hrvatskoj još nisu zabilježeni slučajevi ilegalne proizvodnje, predoziranja ni kupovine fentanila putem interneta. Jedina zapljena dogodila se 2017., kada je iz Kine stiglo pismo s malom količinom 4F-iBF.
Krajem 2022. i početkom 2023. evidentirana su dva smrtna slučaja u Zagrebu povezana s terapijskim zloupotrebama fentanila, dok je 2019. toksikološka analiza utvrdila prisutnost fentanilskog derivata kod žene preminule od gušenja.
Hrvatsko Ministarstvo unutarnjih poslova upozorava na to da se fentanil na ilegalnom tržištu pojavljuje kao zamjena za heroin ili kao dodatak za povećanje učinka. Osim fentanila, prisutan je i opioid nitazen sa sličnim djelovanjem.
Zašto je ksilazin poseban izazov?
Jedan od najvećih problema u borbi protiv ove kombinacije droga jest činjenica da ksilazin nije kontrolirana supstanca prema američkom Zakonu o kontroliranim tvarima.
Osim toga, standardni protokoli za liječenje predoziranja opioidima nisu uvijek učinkoviti. Primjerice, nalokson, lijek koji se obično koristi za preokretanje predoziranja opioidima, nije učinkovit protiv ksilazina. Time je pravovremeni transport u bolnicu ključan za spašavanje života.
Prevencija i liječenje
Borba protiv epidemije ksilazina zahtijeva sveobuhvatan pristup:
- edukacija i prevencija – važno je povećati svijest o opasnostima ksilazina, posebice među mladima i ranjivim skupinama
- testiranje – dostupnost traka za testiranje ksilazina mogla bi pomoći korisnicima da identificiraju prisutnost ove supstance u drogama
- prilagodba liječenja – zdravstveni radnici trebaju biti obaviješteni o simptomima i liječenju ksilazinskih predoziranja; to uključuje pružanje respiratorne potpore, kontrolu krvnog tlaka i liječenje rana.
Pročitajte i ove članke:
- Konzumacija ove droge sada je češća od konzumacije alkohola
- Sve veći zdravstveni problem: Trend upotrebe ove droge ne prestaje rasti diljem Europe
- Ovisnost o drogama: Poremećaji koji proizlaze vodeća su psihijatrijska dijagnoza u Hrvatskoj! Evo koji su simptomi, posljedice i kako se liječi ovisnost o drogama.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
5 faktora rizika za moždani udar koje žene trebaju znati
- Tomislav Stanić
- 3 min čitanja
- Gold, M. S. (2024). The Zombie Drug. Psychology Today.
- Signals Alert: Xylazine. Millenium Health.