Može li darivanje krvi uzrokovati anemiju?
- Budite prvi i komentirajte!
- 2 min čitanja
U SAD-u oko pet milijuna ljudi godišnje daruje krv, a gotovo 35 % redovitih darivatelja razvije anemiju uslijed manjka željeza.
Redovito darivanje krvi može dovesti do anemije, posebno anemije uslijed manjka željeza, koja je najčešći oblik.
Kako darivanje krvi uzrokuje anemiju?
Gubitak krvi jedan je od glavnih uzroka anemije uslijed manjka željeza, prema Nacionalnom institutu za srce, pluća i krv (NHLBI).
Željezo je ključno za održavanje odgovarajućih razina hemoglobina u krvi. Hemoglobin, koji se nalazi u crvenim krvnim stanicama, prenosi kisik s vaših pluća do ostatka tijela. Anemija nastaje kada su vaše razine hemoglobina preniske.
Možete li darovati krv ako ste anemični?
Prema američkim Nacionalnim institutima za zdravlje, darivatelji moraju imati određenu razinu hemoglobina prije nego što daruju krv. Za muškarce je minimalna vrijednost 13,0 g/dl, a za žene 12,5 g/dl. Ako su vaše razine hemoglobina niže od tih granica, smatrate se anemičnima i ne možete darovati krv.
Prije darivanja krvi zdravstveni stručnjak će provjeriti vaše razine hemoglobina. Ako ne zadovoljavate minimalne uvjete, morat ćete čekati najmanje 30 dana prije nego što ponovno možete darovati krv. Tijekom tog vremena možete poduzeti mjere kako biste povisili svoje razine.
Simptomi anemije
Nakon darivanja krvi, osobito ako imate niske razine željeza, moguće je da ćete iskusiti simptome anemije. Oni mogu uključivati vrtoglavicu, umor, blijedu kožu te hladne ruke i noge. Ako osjetite ove simptome, posavjetujte se s liječnikom kako biste spriječili komplikacije.
Liječenje anemije uzrokovane darivanjem krvi
Liječenje anemije ovisi o vrsti i težini iste. U većini slučajeva anemija uzrokovana darivanjem krvi rezultat je manjka željeza. Tipično liječenje uključuje uzimanje dodataka željeza, a liječnik može preporučiti i povećanje unosa hrane bogate željezom, poput:
- životinjskih proizvoda – meso, riba, jetra, purica
- biljnih namirnica – mahunarke, tamnozeleno lisnato povrće i neke žitarice.
Obnova razina željeza obično traje 3 – 6 mjeseci. Važno je ne darovati krv dok se vaše razine željeza i hemoglobina ne vrate u normalu. Gubitak krvi glavni je uzrok manjka željeza pa je ključno izbjegavati daljnji gubitak krvi.
Za teže oblike anemije mogu biti potrebni i sljedeći tretmani:
- infuzije željeza putem intravenskog (IV) puta
- lijekovi i dodaci prehrani
- transfuzija krvi.
Ako primijetite simptome anemije nakon darivanja krvi, poput vrtoglavice ili umora, obratite se liječniku. On može dijagnosticirati problem i izraditi odgovarajući plan liječenja.
Pročitajte i ove članke:
- Darivanje krvi: Bezbolno za donora, a spašava živote! Liječnik objašnjava koji su uvjeti, kako izgleda proces i koje vas pogodnosti čekaju
- Najbolji prirodni lijek za anemiju: Stalno ste umorni? Podignite razinu željeza u krvi s rješenjima iz narodne medicine
- Tri važna razloga zbog kojih je darivanje krvi dobro za naše tijelo.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
15 znakova da ste imali mentalno nestabilnog roditelja
- Tomislav Stanić
- 2 min čitanja
- Marceau, A. (2024). Can Donating Blood Cause Anemia? Healthline.
- Stiepan, D. (2023). Can blood donors suffer iron deficiency? Mayo Clinic.
- Donating blood often leads to anemia diagnosis. (2021). UCLA Health.