Štitnjača i kortizol: Liječnik otkriva kako su povezani

Štitnjača i kortizol

Štitnjača je mala žlijezda u obliku leptira smještena na prednjem dijelu vrata. Unatoč maloj veličini, normalna funkcija štitnjače važna je za metabolizam, proizvodnju energije, regulaciju tjelesne temperature, rast i razvoj, rad srca, zdravlje kostiju i još mnogo toga.

Kortizol, primarni hormon stresa, može povećati metaboličke zahtjeve tijela i može utjecati na funkciju štitnjače.

Kortizol je pokretao reakciju “bori se ili bježi” kod naših predaka prilikom prijetnje kao što su grabežljivci, a hipotalamus u mozgu je signalizirao nadbubrežnim žlijezdama da oslobode kortizol, kako bi se krv i energija mogli prebaciti u organe potrebne za spašavanje naših života – prvenstveno srce, pluća i mišiće.

Još jedan hormon koji se oslobađa u ovom procesu je adrenalin, koji pomaže u usmjeravanju protoka krvi od “nekritičnih” tkiva poput crijeva, šaljući je u srce.

Kronični stres također može dovesti do viših razina kortizola tijekom dugotrajnih razdoblja, što dovodi do zdravstvenih komplikacija.

Kronični stres može dovesti do viših razina kortizola
FOTO: Shutterstock

Izlučivanje hormona štitnjače i kortizola

Sustav osovine hipotalamus-hipofiza-štitnjača regulira razinu hormona štitnjače. Hipotalamus djeluje kao kontrolni centar u mozgu, proizvodeći hormon koji oslobađa tireotropin (TRH) kao odgovor na signale iz tijela. Kao odgovor, hipofiza otpušta hormon koji stimulira štitnjaču (TSH) u krvotok.

Zatim štitnjača proizvodi hormone štitnjače tiroksin (T4) i trijodtironin (T3). Tiroksin (T4) se stvara u većim količinama i metabolički je neaktivan oblik, dok se trijodtironin (T3) stvara u manjim količinama i metabolički je aktivan oblik. T4 se pretvara u aktivni oblik T3 u različitim tkivima i stanicama u tijelu.

Hormoni štitnjače igraju ključnu ulogu u metaboličkim procesima svake stanice u tijelu jer utječu na brzinu kojom stanice pretvaraju hranjive tvari u energiju. Oni su u interakciji i utječu na funkciju drugih hormona u tijelu, uključujući inzulin, reproduktivne hormone i kortizol.

Kortizol proizvode nadbubrežne žlijezde tijekom reakcije na stres. Slično složenom neuroendokrinom sustavu negativne povratne sprege u regulaciji hormona štitnjače, proizvodnju kortizola regulira sustav osovine hipotalamus-hipofiza-nadbubrežna žlijezda.

U regulaciji proizvodnje kortizola proces počinje u hipotalamusu gdje se hormon koji oslobađa kortikotropin (CRH) oslobađa u krvotok nakon signala iz tjelesnih procesa. U hipofizi se proizvodi adrenokortikotropni hormon (ACTH) kao odgovor na hormon koji oslobađa kortikotropin (CRH).

Otpuštanjem adrenokortikotropnog hormona (ACTH) nadbubrežne žlijezde se stimuliraju na proizvodnju kortizola. Kortizol se oslobađa u krvotok kroz ovaj mehanizam kao odgovor na stres, bilo da je emocionalni, fizički ili psihički.

Kada tijelo osjeti stres i aktivira se reakcija “borbe ili bijega”, kortizol će dati prioritet bitnim fiziološkim funkcijama potrebnim za preživljavanje radi očuvanja energije. Neesencijalne tjelesne funkcije mogu biti manje prioritetne, poput probave, imunoloških odgovora i reproduktivne funkcije.

Kortizol povećava razine hormona koji stimulira štitnjaču
FOTO: Shutterstock

Štitnjača i kortizol – kakva je veza?

Kronično povišene razine kortizola mogu dovesti do složenih interakcija između ova dva sustava povratne sprege koje mogu utjecati na funkciju štitnjače, utjecati na lučenje hormona štitnjače i utjecati na simptome povezane sa zdravljem štitnjače.

Sljedeći su tjelesni učinci interakcije kortizola i štitnjače:

  • učinci na pretvorbu hormona štitnjače – kortizol može utjecati na pretvorbu neaktivnog hormona štitnjače T4 u metabolički aktivni oblik T3 u perifernim tkivima; kortizol može utjecati na aktivnost enzima 5′-dejodinaze, enzima koji pretvara T4 u T3; kao rezultat toga, dostupno je manje metabolički aktivnih hormona koje stanice mogu koristiti
  • regulacija štitnjače kroz HPT os – kortizol može utjecati na aktivnost hormona štitnjače u hipotalamo-hipofiznoj os
  • odgovor na akutni stres i regulacija štitnjače – akutni stres može privremeno utjecati na funkciju štitnjače i razine hormona štitnjače; kao što je ranije spomenuto, tijekom razdoblja akutnog stresa kortizol će usmjeriti energiju prema bitnim funkcijama za preživljavanje, a smanjiti prema manje bitnim funkcijama, uključujući proizvodnju hormona štitnjače
  • kronični stres i regulacija štitnjače – kronični stres može utjecati na ravnotežu lučenja kortizola; kronično povišenje kortizola može se vidjeti u problemima raspoloženja i nadbubrežne funkcije; kronični poremećaji u funkciji štitnjače su hipotireoza (metabolički nedovoljno aktivna štitnjača) ili hipertireoza (metabolički pretjerano aktivna štitnjača)
  • utjecaj na autoimunitet štitnjače – učinci kortizola na imunološki sustav mogu utjecati na imunološki odgovor na antigene štitnjače; to može doprinijeti napredovanju autoimunih stanja kao što su Gravesova bolest i Hashimotova bolest; rezultati studija sugeriraju da bi stresni životni događaji mogli biti faktor u nastanku Gravesove bolesti.

Studija iz 2023. je procjenjivala razine kortizola u serumu kod pacijenata s hipotireozom, ispitujući odnos između razine kortizola i štitnjače. Istraživanje je uključivalo 65 slučajeva hipotireoze (56 žena, devet muškaraca) i 65 kontrolnih pacijenata.

Kortizol u serumu je pokazao značajnu negativnu korelaciju s razinama T3 i T4, a uočena je pozitivna korelacija između TSH i kortizola. Ovi nalazi su u skladu s prethodnim studijama, ukazujući na potencijalne regulacijske mehanizme i kompenzacijske odgovore kod pacijenata sa hipotireozom.

Pacijenti s teškom hipotireozom pokazali su povišene koncentracije kortizola, što ukazuje na potencijalni kompenzacijski mehanizam pokrenut od strane hipotalamo-hipofizne osi.

Kortizol povećava razine hormona koji stimulira štitnjaču (TSH).

Kada su razine kortizola visoke, to signalizira štitnjači da prestane proizvoditi toliko hormona štitnjače. Kortizol ograničava pretvorbu hormona štitnjače T4 u aktivni hormon štitnjače T3, koji je oblik hormona štitnjače koji stanice mogu koristiti.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

4.50 / 5   12

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu