11 navika s kojima ćete vaši bubrezi ostati zdravi
- Budite prvi i komentirajte!
- 3 min čitanja
Održavanje zdravlja bubrega ključno je, ali mnogi ljudi nesvjesno imaju navike koje mogu ugroziti ovaj vitalni organ. Od prekomjerne upotrebe lijekova do lošeg izbora hrane – postoji nekoliko uobičajenih zamki koje mogu oštetiti vaše bubrege.
Razumijevanjem i izbjegavanjem ovih rizika možete poduzeti proaktivne korake kako biste zaštitili funkciju svojih bubrega i opću dobrobit.
Izbjegavajte pretjeranu upotrebu lijekova
Nesteroidni protuupalni lijekovi (NSAID) kao što su ibuprofen i naproksen mogu biti štetni za vaše bubrege ako se uzimaju prekomjerno ili prečesto. Slično tome, dugotrajna uporaba inhibitora protonske pumpe (PPI) za čireve ili gastroezofagealnu refluksnu bolest (GERB) može povećati rizik od kronične bolesti bubrega.
Budite oprezni s antibioticima
Dok su antibiotici učinkoviti u borbi protiv infekcija, pretjerana uporaba može naštetiti vašim bubrezima, osobito ako već imate kompromitiranu funkciju bubrega. Određene vrste, uključujući penicilin, sulfonamide i cefalosporine, predstavljaju veći rizik od oštećenja bubrega. Koristite ove lijekove razumno i kako je propisano.
Izbjegavajte neprovjerene biljne dodatke prehrani
Biljni dodaci prehrani, koji ne podliježu istim sigurnosnim propisima kao farmaceutski proizvodi, mogu potencijalno oštetiti vaše bubrege. Ovaj rizik je povećan ako već imate problema s bubrezima ili uzimate druge lijekove. Uvijek se posavjetujte sa svojim liječnikom prije nego počnete uzimati bilo kakve nove biljne dodatke prehrani.
Usvojite zdravu prehranu
Vaši su bubrezi odgovorni za preradu svega što konzumirate, uključujući potencijalno štetne tvari poput viška masnoće, soli i šećera. Loša prehrana može dovesti do stanja kao što su visoki krvni tlak, pretilost i dijabetes, a sve to može opteretiti vaše bubrege. Usredotočite se na prehranu bogatu povrćem, voćem i cjelovitim žitaricama.
Pratite unos soli
Sol može različito utjecati na svakoga i potencijalno povećati razinu proteina u mokraći, što može pogoršati probleme s bubrezima. Visoka potrošnja soli također je povezana s visokim krvnim tlakom i bubrežnim kamencima. Pazite na unos soli kako biste podržali zdravlje bubrega.
Ostanite hidrirani
Adekvatan unos vode ključan je za rad bubrega, pomaže u isporuci nutrijenata i uklanjanju otpada. Nedovoljna hidracija može dovesti do bubrežnih kamenaca i infekcija.
Ciljajte na 4 – 6 čaša vode dnevno, a prilagodite kod bolesti ili vrućine.
Vježbajte redovito
Redovita tjelesna aktivnost pomaže u sprječavanju stanja poput dijabetesa i bolesti srca, što može utjecati na zdravlje bubrega. Krenite polako ako tek počinjete vježbati i postupno povećajte aktivnost na 30 – 60 minuta većinu dana u tjednu. Posavjetujte se sa svojim liječnikom prije nego započnete s režimom vježbanja, osobito ako imate zdravstvenih problema.
Obavljajte redovite pretrage bubrega
Ako imate obiteljsku povijest bolesti bubrega ili stanja poput bolesti srca i visokog krvnog tlaka, redoviti pregledi bubrega su ključni. Rano otkrivanje problema s bubrezima može dovesti do učinkovitijeg liječenja i potencijalno zaustaviti napredovanje bolesti.
Ograničite konzumaciju alkohola
Umjerena konzumacija alkohola općenito je sigurna, ali prekomjerno pijenje može uzrokovati akutno oštećenje bubrega i dovesti do kroničnih problema. Alkohol također može dovesti do dehidracije, što negativno utječe na rad bubrega i pridonosi drugim zdravstvenim problemima.
Prestati pušiti
Pušenje povećava rizik od raka bubrega i otežava protok krvi u bubrege, što može pogoršati oštećenje bubrega. Osim toga, pušenje može utjecati na lijekove koji se koriste za kontrolu visokog krvnog tlaka, glavnog čimbenika rizika za bubrežnu bolest.
Upravljajte kroničnim zdravstvenim stanjima
Dijabetes i visoki krvni tlak vodeći su uzroci bolesti bubrega. Održavanje uravnotežene prehrane, redovito vježbanje i pridržavanje propisanih tretmana za ova stanja mogu pomoći u zaštiti vaših bubrega i cjelokupnog zdravlja. Redovito praćenje i pravilno liječenje ključni su za sprječavanje oštećenja bubrega.
Pročitajte i ove članke:
- Prvi simptomi bolesti bubrega: Moguće je imati samo 10 % djelotvornog bubrega prije nego se pojave! Evo kada bubrezi ne rade kako treba
- Hrana za bubrege: Nutricionistica otkriva koje su namirnice najbolje, a koje treba izbjegavati! Imamo i recept za Hipokratovu juhu
- Čišćenje bubrega: Napitak od nekoliko centi koji pomaže i kod upala.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja
- How to Keep Your Kidneys Healthy in 2024. (2024). National Kidney Foundation.
- Frysh, P. (2023). Ways to Keep Your Kidneys Healthy. WebMD.
- Goldman, L. (2023). 8 Ways to Keep Your Kidneys Healthy. Healthline.