Neugodan simptom koji se ne javlja sam od sebe: Evo 4 uobičajena zdravstvena problema koji se često podudaraju s migrenama
- Budite prvi i komentirajte!
- 2 min čitanja
Prema informacijama Američke zaklade za migrene, postoji veća vjerojatnost pojave raznih zdravstvenih problema kod osoba s migrenama, uključujući depresiju i anksioznost, što ukazuje na potencijalnu međupovezanost ovih stanja.
Pri upravljanju višestrukim kroničnim stanjima, svakom je potrebno individualno liječenje, čak i ako postoji utjecaj jednog na drugo. Na primjer, ako osoba ima i anksioznost ili depresiju i migrene, oba stanja moraju se tretirati odvojeno. Iako bi liječenje anksioznosti ili depresije moglo poboljšati simptome migrene, malo je vjerojatno da će ih potpuno ukloniti.
Bolesti koje su povezane s migrenama
Za pojedince s koegzistirajućim kroničnim stanjima, uključujući migrene, ključno je razumjeti kako vratiti kontrolu nad svojim cjelokupnim zdravljem. Evo četiri uobičajena zdravstvena problema koji se često podudaraju s migrenama.
Fibromialgija
Fibromialgija je poremećaj kronične boli, koji posebno pogađa 22 – 40 % ljudi s migrenom, prema pregledu komorbiditeta migrene.
Depresija i anksioznost
Poremećaji mentalnog zdravlja poput depresije i anksioznosti često se preklapaju s migrenama, a rješavanje ovih stanja može pomoći u upravljanju učestalošću i ozbiljnošću migrena.
Sindrom iritabilnog crijeva (IBS)
I migrene i IBS imaju slične čimbenike rizika i vjerojatnije je da pogađaju žene; brojne studije su izvijestile o povećanoj učestalosti ovog stanja među pojedincima koji imaju migrene.
Poremećaji spavanja
Razni poremećaji spavanja, poput nesanice i hrkanja, povezani su s češćim i težim migrenama, prema pregledima istraživanja.
Pročitajte članak “Poremećaji spavanja: Ima ih čak 1/3 odraslih! Psihologinja otkriva što sve remeti san, koji simptomi upućuju na poremećaj i što učiniti“.
Kako preuzeti kontrolu nad svojim zdravljem?
Da biste preuzeli kontrolu nad svojim zdravljem:
- tražite točnu dijagnozu – posavjetujte se sa svojim liječnikom primarne zdravstvene zaštite ili specijalistom kako biste dobili točnu dijagnozu tako što ćete razgovarati o svojoj zdravstvenoj povijesti, podvrgnuti se fizičkom pregledu i potencijalno napraviti laboratorijske testove i skeniranja
- razvijte jasan plan liječenja – ovisno o vašim stanjima, vaš liječnik može preporučiti jedan lijek za migrene i drugo stanje ili zasebne lijekove za svako
- pridržavajte se dosljednog načina života – održavajte dosljednu dnevnu rutinu, uključujući redovite obroke, vrijeme spavanja i tjelovježbu, jer umiruje mozak i smanjuje rizik od simptoma migrene
- održavajte redoviti raspored spavanja – uspostavite dosljedan raspored spavanja tako da se budite i odlazite u krevet u isto vrijeme kako biste smanjili rizik od migrene
- izbjegavajte potencijalne prehrambene okidače – obratite pozornost na prehrambene okidače, kao što su kofein, šećer, prerađena hrana, MSG i nitriti, koji mogu utjecati na simptome migrene
- živite svoj život – usvojite holistički pristup upravljanju migrenom, poduzimajući mjere opreza, ali ne dopuštajući da brige o potencijalnim okidačima zasjene ispunjeni život.
Pročitajte i ove članke:
- Migrene s aurom: Povećavaju rizik od moždanog udara, pogotovo kod žena! Evo koji su okidači i simptomi
- Hrana koja izaziva migrenu: Neke namirnice konzumirate svaki dan! Evo što izbjegavati
- Koristite ibuprofen protiv migrene? Nova studija je pokazala da ovi lijekovi mogu biti učinkovitiji.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
Poslušajte Momčila Otaševića i stručnjake te besplatno izmjerite PSA
- Nova Studio
- 1 min čitanja
- Bruce, D. F. (2023). 4 Conditions Linked to Migraine (and What to Do About Them). Everyday Health.
- Rains, C. J. (2018). Sleep and Migraine: Assessment and Treatment of Comorbid Sleep Disorders. Headache, 58(7): 1074–1091.
- Cámara-Lemarroy, C. R. i sur. (2016). Gastrointestinal disorders associated with migraine: A comprehensive review. World J Gastroenterol., 22(36): 8149–8160.
- Wang, S. J. i sur. (2010). Comorbidities of migraine. Front Neurol., 21188255.