IBD day 2022: Najveći iskorak u terapiji upalnih bolesti crijeva biološka terapija, HUCUK izdao brošuru o prehrani
- Budite prvi i komentirajte!
- 2 min čitanja

Povodom Svjetskog dana svjesnosti o upalnim bolestima crijeva Hrvatski liječnički zbor organizirao je već tradicionalni, peti po redu, IBD day (Inflammatory Bowel Disease). U sklopu bogatog programa ugostio je priznate stručnjake iz Slovenije, Mađarske i Hrvatske.
Predsjednik Hrvatskog društva za upalne bolesti crijeva HLZ-a, prof. dr. sc. Željko Krznarić, dr. med., međunarodno priznati gastroenterolog i hepatolog, pročelnik Zavoda za gastroenterologiju i hepatologiju KBC-a Zagreb, otvorio je skup te istaknuo kako su upalne bolesti crijeva kronične, sistemne, autoimune bolesti koje su praćene brojnim komplikacijama te, osim crijeva, zahvaćaju i druge organske sustave.
Potrebna je interdisciplinarna suradnja kako bi se liječile kompleksne bolesti
Smatra da je ključno podići svijest o prevenciji, ranoj dijagnostici, potrebi redovitog praćenja i informiranja bolesnika o najnovijim modalitetima liječenja. Osim toga, naglasio je važnost suradnje i interdisciplinarnost u dijagnostici te liječenju ovih kompleksnih bolesti s posebnim naglaskom na kontinuiranoj edukaciji, povezivanju i razmjeni najnovijih spoznaja.
Prof. Krznarić navodi da je u terapiji upalnih bolesti crijeva najveći iskorak postignut razvojem biološke terapije (antitijela na čimbenike koji potiču upalu) i tzv. malih molekula koje su postale standard i glavna okosnica u liječenju.
S obzirom na navedeno, jedna od tema predavanja bila je upravo primjena kombinacije više bioloških lijekova, što je relativno nova ideja koja je do sada pokazala određene uspjehe i koja bi dodatno mogla proširiti terapijski spektar liječenja, o čemu je govorio jedan od pozvanih predavača, liječnik i sveučilišni profesor Tamás Molnár iz Mađarske.
S druge strane, prof. dr. sc. Borut Štabuc sa Sveučilišnog kliničkog centra Ljubljana podijelio je iskustva s UKC-om Ljubljana iz Slovenije te naglasio važnost suradnje sa Zavodom za gastroenterologiju i hepatologiju KBC Zagreb.
Navodi da međunarodna suradnja i razmjena kliničkih iskustava doprinose boljoj skrbi za bolesnike s upalnim bolestima crijeva, ali i stvara temelj za znanstvenu suradnju čime se potiče daljnji razvoj novih modaliteta liječenja i praćenja aktivnosti bolesti.

Na tom tragu slovenski liječnici govorili su i o važnosti praćenja serumskih koncentracija lijekova iz skupine biološke terapije (vedolizumaba i ustekinumaba) i načina na koji one mogu pomoći u još boljem praćenju i kontroli aktivnosti bolesti. Prikazano je i korištenje sustava umjetne inteligencije pri endoskopskom pregledu crijeva koji se koristi u KBC-u Zagreb.
Važnost suradnje bolesnika i liječnika
Uspješnost stručnog skupa očitovala se kroz veliki interes sudionika iz cijele Hrvatske – više od 100 zdravstvenih djelatnika koji sudjeluju u skrbi oboljelih od upalnih bolesti crijeva, ljekarnika te predstavnika Udruge bolesnika za Crohnovu bolest i ulcerozni kolitis (HUCUK).
Dugogodišnja suradnja i kontinuirane aktivnosti usmjerene na edukaciju pacijenata, ali i olakšavanja njihove skrbi, Hrvatsko društvo za upalne bolesti crijeva, Hrvatsko društvo za kliničku prehranu Hrvatskog liječničkog zbora i HUCUK obilježili su izdavanjem brošure “Prehrana oboljelih od upalnih bolesti crijeva“ početkom 2022. godine, čime se ukazalo na važnost suradnje multidisciplinarnog tima i bolesnika kako bi ishod liječenja bio što uspješniji.
Spomenuta brošura praktičan je alat koji je osigurao translaciju teorijskog znanja u praktično putem savjeta o prepoznavanju simptoma, važnosti adekvatnog statusa uhranjenosti, dijetoterapiji i prijedloga recepata te time podigao kvalitetu života bolesnika.
Pročitajte i članke:
- Upalna bolest crijeva – uzroci, simptomi i liječenje
- Crohnova (Kronova) bolest – simptomi, prehrana i liječenje
- Ulcerozni kolitis – uzroci, simptomi i liječenje.
- Medijsko priopćenje Hrvatskog liječničkog zbora.