Što zapravo znači biti u braku bez seksa?

brak bez seksa

Kad se spomene pojam “brak bez seksa“, mnogi odmah pomisle na hladne odnose, izbjegavanje i tišinu. No, stvarnost je puno složenija. Mnogi parovi, osobito nakon godina zajedničkog života, suoče se s promjenama u intimnosti, ali to ne znači da je s njihovim odnosom nešto nužno pogrešno.

U nastavku otkrivamo zašto se to događa, kako razgovarati o tome i što možete učiniti da ponovno pronađete bliskost – u obliku koji vam oboma odgovara.

Brak bez seksa – češći (i manje dramatičan) nego što mislite

Izraz “brak bez seksazvuči grubo i može prizvati slike otuđenosti i frustracije, ali stvarnost mnogih parova pokazuje da je situacija puno nijansiranija. Prema nekim istraživanjima, između 10 – 20 % bračnih parova u SAD-u ima spolni odnos manje od 10 puta godišnje – što je najčešći prag za definiciju “seksualno neaktivnog” braka.

Neki stručnjaci radije koriste izraz “brak s malo seksa“, dok drugi smatraju da uopće ne treba stavljati etikete.

No, jedno je sigurno – seksualna želja se mijenja s vremenom, a razlozi za to su raznoliki i često vrlo razumljivi.

Zašto dolazi do braka bez seksa?

Rijetko koji par jednog jutra odluči prestati imati spolne odnose. Najčešće se to dogodi postupno – nakon dolaska djece, tijekom stresnih razdoblja, zbog iscrpljenosti, zdravstvenih problema, promjena hormona ili jednostavno životnih obveza.

Psihološki faktori također igraju veliku ulogu. Depresija, anksioznost, kronični stres, problemi u komunikaciji, ali i određeni lijekovi ili hormonske promjene (poput menopauze ili niskog testosterona) mogu znatno utjecati na seksualnu želju.

između 10 – 20 posto bračnih parova u SAD-u ima spolni odnos manje od 10 puta godišnje
FOTO: Shutterstock

U nekim slučajevima oba partnera istovremeno izgube želju, dok u drugima dolazi do nesklada – jedan partner i dalje želi seks, dok je drugom libido oslabio. Ako se o tome ne razgovara otvoreno i s empatijom, to može dovesti do povrijeđenosti, srama ili udaljavanja.

Je li to zaista problem?

Sve ovisi o tome kako se vi i vaš partner osjećate u vezi toga. Neki parovi su potpuno zadovoljni odnosom koji ne uključuje seks, ali obiluje nježnošću, bliskošću i emocionalnom povezanošću. Ako vam to odgovara – nema potrebe da se uspoređujete s drugima.

S druge strane, parovi koji imaju seks barem jednom tjedno često prijavljuju veće zadovoljstvo u vezi i općenito veću životnu sreću. No, to su prosjeci – nisu pravila.

Ako jedan partner osjeća da mu intimnosti nedostaje, dok drugi izbjegava seksualni kontakt, može doći do osjećaja tuge, odbijenosti ili frustracije. Tada je važno otvoreno razgovarati i potražiti načine za ponovno povezivanje.

Kako ponovno probuditi želju?

Dobra vijest je da – čak i ako vaš seksualni život trenutno ne postoji, to ne znači da se ne može obnoviti. Evo nekoliko koraka koji mogu pomoći:

  • počnite razgovor nježno – umjesto pitanja poput “Zašto više nemamo seks?”, pokušajte s “Nedostaje mi bliskost s tobom.”; takav pristup otvara vrata umjesto da ih zatvara
  • prihvatite da su usponi i padovi normalni – “suše” u seksualnom životu normalna su pojava; ključ je ostati emocionalno povezan i znatiželjan, umjesto zabrinut
  • proširite definiciju intimnosti – intimnost ne mora uvijek uključivati seks; zagrljaji, poljupci, držanje za ruke ili zajednički smijeh također grade bliskost i mogu biti temelj za ponovnu seksualnu povezanost
  • potražite stručnu pomoć – seksualna terapija nije rezervirana samo za parove u krizi; nekoliko susreta sa stručnjakom može pomoći da bolje razumijete što se događa i kako ponovno pronaći povezanost.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. McNichols, N. K. (2025). What It Actually Means to Be in a Sexless MarriagePsychology Today.
  2. Muise, A. i sur. (2016). Sexual frequency predicts greater well-being, but more is not always better. Social Psychological and Personality Science, 7(4): 295–302.

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu