Doule: Zašto su važne i kako djeluju u Hrvatskoj?

doula

Doule su educirane žene koje pružaju emocionalnu, fizičku i informativnu podršku majkama prije, tijekom i nakon poroda. Riječ je o profesionalno osposobljenim ženama koje prate majke u osjetljivim periodima tijekom iščekivanja i dolaska djeteta.

One nisu zamjena za liječnike ili primalje, ali su prisutne tijekom poroda kao podrška rodilji, kako bi joj omogućile sigurno i zadovoljno iskustvo poroda te pomogle u pravovremenom donošenju važnih odluka u tom procesu.

O važnosti i prisutnosti doula u Hrvatskoj, njihovom djelovanju i aktivnostima, razgovarali smo s Anitom Budak, predsjednicom Hrvatske udruge doula osnovane 2013. godine nakon prve DONA International temeljne doula obuke u Hrvatskoj.

Anita Budak
FOTO: Studio Soo

Zašto su važne doule?

Od pamtivijeka je poznata važnost podrške ženama tijekom osjetljivih razdoblja trudnoće, poroda i babinja. U pitanju je vrijeme u kojem žena prolazi kroz velike promjene, fizičke i psihičke, te joj emocionalna i praktična podrška druge žene itekako mogu pomoći u adekvatnijoj prilagodbi na novonastale okolnosti.

Doule su educirane i profesionalno osposobljene žene koje pružaju takvu vrstu podrške, a brojna istraživanja su pokazala da njihova podrška pridonosi pozitivnijem i sigurnijem osjećaju žene i smanjenom korištenju medicinskih intervencija tijekom poroda te uspješnijoj prilagodbi u majčinskoj ulozi te smanjenoj pojavi postporođajnih komplikacija.

Emocionalna, fizička i informativna podrška doula itekako su potrebne rodiljama i majkama, u kontekstu podizanja njihovog samopouzdanja za suočavanje sa svim okolnostima koje trudnoća i porod sa sobom nose, osiguravanju osjećaja prihvaćenosti majke kao kompletnog bića sa svim svojim vrlinama i manama te osvještavanju unutarnje snage majke koja se nalazi u prirodnom procesu popraćenom brojnim osjećajima, a često strahovima i nesigurnostima.

U svim tim okolnostima važno je imati podržavajuću i neosuđujuću okolinu koja svojim prisustvom značajno pozitivno utječe na cijelu atmosferu tijekom samog poroda.

Porod je složeni psihofiziološki proces na kojeg utječu i unutarnji i vanjski faktori. Osim emocija koje daju povratnu informaciju tijelu o psihičkoj spremnosti za fiziološke procese, na osjećaj sigurnosti utječe i okolina, posebno podrška koju rodilja osjeća od strane svoje pratnje i liječničkog tima koji je prati.

Naša sugovornica ovdje nadodaje:

Kada je majka porod doživjela traumatično ili negativno, kreće u postpartum i majčinstvo bez unutarnjih resursa. To dovodi do teže prilagodbe na vrlo zahtjevan period majčinstva i manjak osjećaja kompetentnosti u novoj ulozi. Doživljaj majčinog poroda uglavnom ne ovisi o tome kakav je porod bio, je li bio vaginalni, inducirani, carskim rezom, dugi, brzi … Doživljaj poroda ovisi o njezinom osjećaju je li se porod vršio nad njom, je li okolina bila podržavajuća i je li dobila priliku proći kroz to izazovno iskustvo autonomno, čak kada je i medicinska podrška potrebna.

Kome je potrebna podrška doula?

Svaka žena koja osjeća strah i nesigurnost oko nadolazećeg poroda i svega što dolazak jednog malog bića sa sobom nosi trebala bi imati podršku doula.

Međutim, najčešće skupine trudnica koje angažiraju doule su uglavnom prvorotkinje koje se prvi put susreću s porođajnom boli i svime što porođaj u sustavu znači, a zatim drugorotkinje koje su imale traumatično iskustvo prvog poroda i žele podršku kako bi idući porod bio drugačiji.

Strahovi koji se javljaju kod trudnica i majki su slični – strah od porođajne boli i komplikacija, bolnica i liječničkih autoriteta, uspostavljanja dojenja i snalaženja u prvim danima nakon poroda itd.

Glavna zadaća doula je informirati i pripremiti trudnice na sve moguće opcije u porodu, ali pritom je najvažnije da, svjesne svega što se može dogoditi, ulaze u taj proces smirene i s podrškom kako bi se njihov živčani sustav mogao opustiti i usmjeriti snage u fiziološke procese koji se trebaju dogoditi.

Doule pružaju podršku i u postpartumu, odnosno neposredno nakon poroda, a ako je potrebno i kroz duži period majčinstva.

Iako su uglavnom usmjerene na majku, njihova podrška itekako utječe na cijelu obitelj, a prvenstveno na partnere koje se nastoji pripremiti kako podržati majku i pružiti joj adekvatnu pomoć u novonastalim okolnostima.

Budak ističe:

Podrška u babinjama je svakako nužna svima, prvenstveno podrška koja će majku osnažiti u novoj ulozi, a ne potkopavati osjećaj samopouzdanja sa savjetima, brigama i preuzimanjem brige o bebi. Unutar našeg sustava imamo patronažne sestre koje su sjajan resurs za mlade roditelje, mnoge zemlje na svijetu to nemaju, trebamo istaknuti tu pozitivnu praksu. No, prema našim iskustvima postpartum doule su puno manje tražene od porodnih doula. Razlog jest da većina mladih obitelji unutar naše kulture ipak ima emocionalnu i praktičnu podršku svoje obitelji.

kako postati doula
FOTO: Shutterstock

Hrvatska udruga doula – djelovanje i aktivnosti

Hrvatska udruga doula djeluje već više od 10 godina, a glavni cilj joj je osnaživanje, educiranje i podrška doulama te majkama i njihovim obiteljima na području Hrvatske.

Udruga je u posljednjem desetljeću provela mnoštvo edukacija kako bi osposobila doule na visokom nivou u sustavu koji je, na samom početku njihova djelovanja, bio dosta zatvoren za prijedloge. Kroz svoje strateške ciljeve, Udruga nastoji podići svijest o emocionalnoj strani porođaja te važnosti aktivnog sudjelovanja i autonomije rodilje u svojem porodu.

Od 2015. godine Udruga provodi program “Ljudska prava u porodu” unutar kojeg se održavaju besplatne radionice za trudnice i njihove partnere na temu tjelesne autonomije i informiranog izbora tijekom poroda. Radionica je spoj građanskog i zdravstvenog odgoja usmjerenog na sami proces rađanja, a dosad je kroz taj program prošlo više od 2.000 trudnica. 

Iz Udruge navode da uglavnom imaju pozitivna iskustvima s rodilištima s kojima su imali priliku surađivati. Problem se javlja u onim rodilištima koja se još uvijek nisu upoznala s radom doula i koja smatraju da je njihov cilj zagovaranje kućnih poroda ili remećenje trenutnog sustava.

S godinama rada i djelovanja, suradnja s rodilištima i zdravstvenim djelatnicima s kojima se redovito susreću u rađaonama se značajno poboljšala i nema nikakvih prepreka u ostvarenju iste.

Budak navodi:

Mi našim rodiljama pomažemo da lakše komuniciraju sa zdravstvenim djelatnicima i da postave prava pitanja kada nisu sigurne što dalje. Također je svima lakše kada su rodilje manje ustrašene i pozitivne u tom procesu rađanja. Imamo divnih rodilišta s kojima je užitak raditi i u koje rado ponovno dolazimo. No, na nekim područjima Hrvatske nas ima malo ili nema uopće pa tu taj proces prihvaćanja doula i otpuštanja straha od nas tek treba doći.

Kako postati doula?

Da bi netko mogao postati doula, mora proći kroz edukaciju koja je podijeljena u nekoliko dijelova – temeljna obuka, praksa uz mentorstvo, volontiranje kroz online programe Udruge te drugi stupanj doula edukacije.

Temeljna obuka je četverodnevni uvodni dio gdje se doule susreću s osnovnim informacijama, nakon čega tek odlučuju jesu li spremne za daljnju edukaciju i prihvaćanje ovog poziva. Cijena temeljne obuke je 600 eura. Ako odluče nastaviti dalje, doule se učlanjuju u Hrvatsku udrugu doula te biraju mentoricu koja ih prati, podržava i supervizira kroz tri doula angažmana.

Nakon toga slijedi ispunjavanje certifikacijske dokumentacije i postupak certificiranja te praksa kroz online program “Podržano u majčinstvo” gdje, uz podršku certificiranih kolegica i superviziju, nove doule volonterski pružaju podršku trudnicama od 34. tjedna trudnoće do 6. tjedna nakon poroda.

Tijekom jeseni ove godine kreće i drugi stupanj obrazovanja uz podršku ERASMUS+ programa na koji polaze sve članice Hrvatske udruge doula, a trajat će osam mjeseci i bit će besplatan za sve članice Udruge. Iz Udruge također navode:

Doule moraju savladati pružanje podrške u svim situacijama koje se mogu dogoditi, uključujući i pružanje podrške tijekom i nakon traumatskog događaja te gubitka. Nakon završenog drugog stupnja doule dobiju certifikat doule visoko educirane europskim programom. Osim edukacija i prakse, sve doule su dužne pohađati supervizijske grupe koje su važan mehanizam prevencije sindroma sagorijevanja.

doula - cijena
FOTO: Shutterstock

Doula – cijena usluga

Hrvatska udruga doula trenutno broji 63 članice od kojih je njih 40-ak aktivno (profili i kontakti dostupni na stranici doula.hr). Većina doula ima otvorene obrte ili su zaposlene u već postojećim djelatnostima koje su sukladne pozivu i poslu doule.

Uslugu doula klijentice koje ih odluče angažirati samostalno plaćaju, a cijene su slične unutar regija – između 500 – 800 eura za čitav angažman doula podrške koji uključuje individualnu pripremu trudnice i partnera kroz trudnoću, stalnu dostupnost za emocionalnu i informativnu podršku kroz trudnoću, dežuranje unutar termina poroda te podršku na porodu i nakon poroda u postpartumu.

Međutim, Udruga redovito provodi i volonterske projekte u kojima trudnice mogu dobrovoljno sudjelovati te dobiti besplatnu podršku doule u online obliku.

Na stranici Hrvatske udruge doula je mnoštvo materijala i besplatnih sadržaja s kojima trudnice i majke već mogu započeti proces pripreme za porod i majčinstvo, a na YouTube kanalu Hrvatske udruge doula postoji i video sadržaj na brojne teme (preporuka za podcast “Kako će ona pamtiti ovo?”).

Radionica “Ljudska prava u porodu” se održava jedanput mjesečno u Zagrebu te je besplatna za sve zainteresirane. Svima onima koji su izvan Zagreba preporučuje se pogledati popis doula na stranici doula.hr kako bi pronašli doulu koja djeluje u njihovoj blizini.

Izazovi doula u svakodnevnom radu

Doula je prvenstveno poziv za koji mnoge žene nisu spremne i zato se kroz temeljnu obuku propitkuje njihova motivacija i spremnost za sve što takav poziv nosi. Najveći izazov je neizvjesnost koju život doule svakodnevno predstavlja.

U pitanju su kontinuirano dežurstvo i stanje pripravnosti da budete spremne otići na porod, a ujedno i prihvatiti da nikad ne znate kada ćete se vratiti kući s tog poroda. Još jedan izazov je i kontinuirani rad na sebi i nošenje s visokostresnim situacijama poroda koje emocionalno iscrpljuju i ponekad traju danima.

Upravo zato poziv doule nekad sa sobom nosi i sindrom sagorijevanja, ako nemaju podršku i adekvatne mehanizme oporavljanja od izazova svojeg rada.

U razgovoru s gospođom Budak također saznajemo i sljedeće:

Mislim da je i dalje jaka predrasuda o doulama da se nas angažira samo za “prirodne” porode ili kućne porode koji su gotovo nepostojeći i nažalost neregulirani, pa je time i to uvjerenje da mi podržavamo takve porode potpuno promašeno. Ono o čemu se ne razmišlja u javnosti jest da je vrijednost dobre doula podrške upravo kada rodilje prolaze kroz indukciju, komplikaciju pa i tragediju. U toj sferi doula podrška je potpuno neprepoznata i podcijenjena.

Također, doule se ne gledaju kroz prizmu demografije, a trebale bi! Žene koje imaju traumatska iskustva rađanja često se odluče da više neće rađati, dok su one s pozitivnim iskustvima puno otvorenije prema još djece. Čitavo društvo profitira od dobro podržanih majki i to je nešto što bi trebalo staviti u prvi plan. Majke koje se osjećaju snažno u svojoj ulozi utječu na svoju obitelj i lokalnu zajednicu na pozitivan način.

Sve dodatne informacije, materijale i kontakte možete pronaći na stranici doula.hr.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu