Ubila je Princea i Toma Pettyja: Samo jedna konzumacija ove supstance može izazvati smrt! Evo što stručnjaci kažu o pojavi nove droge
- Budite prvi i komentirajte!
- 3 min čitanja
Iako nije raširena u Hrvatskoj, stručnjaci su zabrinuti zbog nove, opasne i lako dostupne droge koja diljem svijeta odnosi mnoge živote, a i samo jedna konzumacija može dovesti do ovisnosti, pa čak i smrti. Riječ je o fentanilu.
Zbog velike potencije fentanila, izloženost vrlo malim količinama može biti opasna po život, što povećava rizik za korisnike, ali i policiju te sve koji nenamjerno mogu doći u dodir s tom drogom ili s površinama gdje ostaje talog, upozorava načelnik kriminalističke policije Antonio Gerovac.
Ubojita 2 – 3 mg
Droga za koju se u široj javnosti doznalo nakon što je izazvala smrt glazbenih zvijezda Princea i Toma Pettyja, ali i niza ovisnika na ulicama SAD-a i Kanade, letalna je u dozi od svega 2 – 3 mg, što je ekvivalent 5 – 7 zrna soli.
Riječ je o izuzetno jakom sintetskom opioidnom analgetiku, po djelovanju sličnom morfiju, ali je oko sto puta jači. Kao lijek, više od 40 godina, izdaje se na recept za ublažavanje jakih bolova u teškim stadijima maligne bolesti.
Dileri ga znaju pomiješati s heroinom, ali i s kokainom, a male količine fentanila mogu prouzročiti jako puno zla, kaže pomoćnik ravnatelja HZJZ-a za suzbijanje zlouporabe droga Željko Petković.
Da je riječ o ozbiljnom problemu govori podatak da u SAD-u, gdje je zadnjih 10-ak godina preplavio crno tržište, godišnje od fentanila umre oko 100.000 ljudi.
Petković pojašnjava:
Fentanil koji je jači, jeftiniji i lakše ga je krijumčariti na ulici je zamijenio heroin. Svega 20 kg fentanila može zamijeniti tonu heroina pa, iako je jeftin, donosi veću zaradu i ne mora ga se dovlačiti iz Afganistana.
Za ilegalnu proizvodnju fentanila, kao i njegovih analoga, potrebne su samo odgovarajuće kemikalije. S ilegalnom proizvodnjom najprije se krenulo u Meksiku između 2000. i 2005., a danas ga proizvode i u SAD-u, otkriva Petković.
Nabava uglavnom preko interneta
Gerovac kaže da su primarni izvor fentanila i njegovih analoga azijske države, gdje se ne proizvodi samo u ilegalnim laboratorijima, već i velikim farmaceutskim tvrtkama.
Ovisnici ga, pak, uglavnom nabavljaju putem interneta, a kupnja je relativno jednostavna i ne zahtijeva često zalaženje u sigurnije i anonimnije aspekte interneta poput darkneta, kaže Gerovac.
Zbog toga Hrvatska i sve zemlje u kojima nije široko prisutan, smatra, moraju biti svjesne opasnosti ove droge jer se u kratkom vremenu mogu dovesti u situaciju, u kojoj se primjerice našla Estonija, da imaju veći broj smrtnih slučajeva od fentanila.
Gerovac upozorava:
Dovoljno je da određeni broj osoba internetom naruči fentanil koji će zbog nestručnog rukovanja, posebno kod djece i maloljetnika, udisanjam prašine iz otvorene poštanske koverte dovesti do trovanja i smrti uslijed zastoja rada pluća.
Zbog toksičnosti fentanila u malim količinama, dodaje, i ilegalna proizvodnja će se vjerojatno smatrati manje privlačnom opcijom od nabave putem interneta, tim više što proizvodnja zahtijeva posebnu opremu kako bi se ograničila izloženost fentanilu.
Najbrže se širi među ovisnicima bez nadomjesne terapije
Premda situacija u Europi po pitanju fentanila nije toliko zabrinjavajuća kao u SAD-u, tu se drogu, po Petkovićevim riječima, na sjeveru Europe počelo ilegalno sintetizirati prije sedam godina u zemljama u kojima je vladala nestašica heroina, a najviše problema s predoziranjem imala je Estonija.
Petković je istaknuo da se fentanil najviše širi među heroinskim ovisnicima bez odgovarajuće nadomjesne terapije i dodao:
Hrvatska za sada nema problema s fentanilom jer ima dobar sustav brige o opijatskim ovisnicima kojima je dostupna supstitucijska terapija.
Ipak, naglašava da trebamo voditi računa o porastu broja smrti od predoziranja narkoticima u svijetu.
Ministarstvo zdravstva i HZJZ osnovali su radnu skupinu koja razmatra mogućnost dostave ovog lijeka ovisnicima i njihovim obiteljima jer on može spriječiti smrt od predoziranja prije dolaska hitne pomoći, naglašava Petković.
Pročitajte i ove članke:
- Ovisnost o drogama: Poremećaji koji proizlaze vodeća su psihijatrijska dijagnoza u Hrvatskoj! Evo koji su simptomi, posljedice i kako se liječi ovisnost o drogama
- Sve veći zdravstveni problem: Trend upotrebe ove droge ne prestaje rasti diljem Europe
- U 10 godina konzumacija droga porasla 30 %: Zagreb vodeći u Hrvatskoj, ovisnici u prosjeku umiru u 50. godini.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
Poslušajte Momčila Otaševića i stručnjake te besplatno izmjerite PSA
- Nova Studio
- 1 min čitanja