U 10 godina konzumacija droga porasla 30 %: Zagreb vodeći u Hrvatskoj, ovisnici u prosjeku umiru u 50. godini
- Budite prvi i komentirajte!
- 1 min čitanja
U Hrvatskoj ovisnici u prosjeku umiru u 50. godini, a u godinu dana umrla su 322 registrirana ovisnika, istaknuo je predstojnik Zavoda za alkoholizam i druge ovisnosti KBC-a Sestre milosrdnice Zoran Zoričić povodom Mjeseca borbe protiv ovisnosti.
Na konferenciji za novinare u zagrebačkoj Gradskoj upravi je objasnio:
Podaci pokazuju da je 16. godina dob eksperimentiranja, 21. je prvog koketiranja s opijatima, a 26. javljanja na tretman.
Kaže i da je po stopi Zagreb vodeći u Hrvatskoj, a po podacima ima 1.135 liječenih ovisnika. U Hrvatskoj je oko 5.400 liječenih ovisnika, a od toga 4.300 zbog ovisnosti o opijatima. Prvi je put liječeno u godini dana 556 ovisnika, a 139 je prvi put liječeno zbog opijata. Zoričić kaže da je od četiri ovisnika koja dođu u ambulante samo jedan ovisnik o heroinu te da ovisnici o tzv. “dizalicama” rijetko traže pomoć.
Pomoćnik ravnatelja Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Željko Petković je dodao kako je generalni trend rasta zlouporabe droga. Podaci UN-a iz 2020. pokazuju da je u zadnjih 10 godina konzumacija droga u svijetu rasla za oko 30 %.
U Europi je uslijed globalizacije, proizvodnja, ali i potražnja maksimalizirana. Proizvodnja kokaina u Južnoj Americi je u zadnje 2 – 3 godine rasla za oko 30 % i u velikoj većini dolazi na europsko tržište, a i Europa je jedan od glavnih proizvođača sintetičkih droga.
Zagreb predstavio Povjerenstvo za prevenciju
Povodom Mjeseca borbe protiv ovisnosti koji se obilježava od 15. studenog do 15. prosinca, Grad Zagreb je predstavio novoosnovano Povjerenstvo za prevenciju i suzbijanje zlouporabe droga i drugih ovisnosti, te najavio mjere i aktivnosti koje će poduzimati. U klinikama za psihijatriju “Sveti Ivan” i Vrapče održavat će se predavanja i programi, a brojne aktivnosti provodit će i udruge LET i Jedni za druge.
Predsjednica Povjerenstva Martina Rojnić Kuzman rekla je kako će na temelju praćenja podataka napraviti akcijski plan koji bi se provodio u idućih 2 – 4 godine. Početkom 2023. bit će u e-savjetovanju, a bazira se na smanjenju potražnje i ponude.
Primjenjivat će mjere prevencije, kurative te resocijalizacije i integracije ovisnika, a razvit će se i programi za žene te za nove oblike ovisnosti – videoigre, internet, kockanje i klađenje. Mjere prevencije su primarno usmjerene prema mladima i djeci, radit će se i na osnaživanju roditelja, a osim u školama, provodit će se i kroz izvannastavne aktivnosti.
Pročitajte i članak “Droge koje izazivaju najgoru ovisnost“.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja