Terapija s konjima ima višestruke učinke na djecu i odrasle!
- Budite prvi i komentirajte!
- 5 min čitanja
Udruga Don Kihot već 15 godina pruža neprocjenjivu podršku djeci s teškoćama u razvoju i osobama s invaliditetom kroz terapije pomoću konja, zbog čega stvara jedinstvenu zajednicu koja promiče zdravlje, inkluziju i dobrobit.
Ova udruga, osnovana 2009. godine, smjestila se na prekrasnom imanju gdje nudi bogat program aktivnosti koje spajaju ljude, životinje i prirodu.
U razgovoru s predsjednicom Maritom Mučić doznali smo više o prednostima ove terapije, izazovima s kojima se suočavaju te budućim planovima.
Terapija s konjima – sveobuhvatne dobrobiti
Mučić ističe kako terapija s konjima ima višestruke učinke na djecu i odrasle, ne samo fizičke, već i socijalne, emocionalne i edukativne:
Dobrobiti intervencija pomoću konja na jahača su sveobuhvatne. Razvijamo mnoga područja kod jahača i primjećujemo poboljšanje koordinacije pokreta, senzorne integracije, mobilizacije zdjelice i kralježnice, regulaciju mišićnog tonusa, normalizaciju obrasca pokreta te razvoj fine i grube motorike.
Jahanje poboljšava držanje, ravnotežu, stabilizaciju zdjelice i povećava tjelesnu simetriju, uz smanjenje spazma mišića.
No, učinci nisu samo fizički. Mučić objašnjava da terapije pomoću konja imaju i izniman utjecaj na mentalno zdravlje i društvene vještine korisnika.
Djeca i odrasli razvijaju samopouzdanje, osjećaj za ritam, empatiju prema drugima i bolju komunikaciju. Potiče se zdravi način života kroz rekreaciju i boravak u prirodi. Također, kroz ove aktivnosti potičemo vršnjačko druženje, razvijamo osjećaj odgovornosti i unutarnjeg mira te stvaramo nova prijateljstva.
Jedna od posebnosti ove terapije leži u prisutnosti konja – strpljive, blage životinje koja omogućava korisnicima da se osjećaju sigurno i podržano.
Konji su srce naše terapije. Njihova mirna priroda pomaže korisnicima da se oslobode stresa i povežu s prirodom na poseban način.
Raznovrsni programi za svakoga
Udruga Don Kihot nudi širok raspon programa koji su prilagođeni potrebama korisnika:
Nudimo terapije pomoću konja, hipoterapiju, individualne i grupne aktivnosti pomoću konja te programe kao što su “Male kacige” i “Mini kacige’”. Imamo i psihoterapiju pomoću konja pod nazivom “Feniksova staza”.
Svaki program osmišljen je kako bi korisnicima omogućio personalizirani pristup i maksimalnu korist.
Djeca kroz igru jačaju samopouzdanje, razvijaju finu i grubu motoriku, druže se s vršnjacima i uživaju na svježem zraku. Naš cilj je da svaki korisnik osjeti napredak i uživa u iskustvu.
Terapijsko jahanje – financijski izazovi i važnost podrške zajednice
Iako je Udruga Don Kihot kroz godine postala sinonim za kvalitetnu terapiju pomoću konja, njezin rad nije bez prepreka. Mučić priznaje:
Financiranje programa uvijek je najveći problem. Da bismo osigurali kontinuiranu i kvalitetnu uslugu, potrebna su nam sredstva za plaće stručnog kadra, održavanje imanja i troškove hranjenja i brige za konje. Stoga, uvijek tražimo načine da osiguramo financijsku stabilnost.
Poziv za pomoć nije usmjeren samo na financije; volonteri i studenti također igraju ključnu ulogu u radu udruge.
Naših 30-ak volontera uključeno je u redovne aktivnosti, a njihov doprinos je neprocjenjiv. Sudjelovanjem jačaju svoje socijalne, organizacijske i osobne kompetencije, što im pomaže u svakodnevnom životu i karijeri. Volontiranje kod nas pruža osjećaj zadovoljstva i zajedništva.
Udruga redovito surađuje s Edukacijsko-rehabilitacijskim fakultetom u Zagrebu, gdje studenti kroz nekoliko kolegija imaju priliku upoznati se s radom Udruge.
Centar za intervencije pomoću konja
Udruga Don Kihot ima ambiciozne planove za budućnost. Nedavno su vlastitim sredstvima kupili zemljište na kojem planiraju izgraditi prvi Centar za intervencije pomoću konja u Hrvatskoj. Mučić otkriva:
Novo imanje omogućit će razvoj novih projekata i usluga za zajednicu. Centar će biti puno više od mjesta za terapije – bit će to prostor za edukaciju, rekreaciju i okupljanje djece i obitelji.
Planirani Centar uključivat će dječje igralište, taktilnu stazu i prostor za organizaciju evenata, a dodatne aktivnosti uključivat će edukacije za terapeute, seminare i radionice.
Želimo pružiti što više usluga djeci s teškoćama u razvoju, ali i obogatiti ponudu za cijelu lokalnu zajednicu.
Kako možete pomoći?
Podrška za rad Udruge Don Kihot dolazi iz različitih izvora, a svaka pomoć je dobrodošla. Mučić ističe:
Možete pomoći donacijama na naš račun, donacijom materijala ili volontiranjem. Planiramo i veliku crowdfunding akciju povodom naše 15. godišnjice. Također, rado surađujemo s tvrtkama koje žele sponzorirati naše aktivnosti.
Jahanje konja za djecu – osobno iskustvo korisnice
Sonja Grubišić Grozdek, majka djeteta s teškoćama u razvoju, svjedoči o nevjerojatnom utjecaju terapije pomoću konja na svoju kćer i cijelu obitelj:
Za Don Kihot saznala sam od fizioterapeutkinje koja je radila s mojom kćeri u SUVAG-u. Odmah smo osjetili srdačnu dobrodošlicu i profesionalnost tima. Gospođa Matea, koja nas je primila, na prvom razgovoru bila je vrlo susretljiva i detaljno nam je objasnila kako terapije funkcioniraju te koje ishode možemo očekivati.
Bilo nam je izuzetno važno znati da će naša kćer biti u sigurnim rukama i da će sve biti prilagođeno njezinim potrebama.
Sonja opisuje kako se njezina mlađa kćer, koja ima poteškoće u razvoju, brzo prilagodila terapijama i počela pokazivati znakove napretka.
Odlasci u Don Kihot su predstavljali i još uvijek predstavljaju veselje. Ambijent je predivan, voditelji i volonteri su divni ljudi, susretljivi, dobronamjerni, srdačni. Imam samo riječi pohvale za sve na imanju.
Objašnjavajući koje su nove vještine razvile kroz program, kaže:
Mlađa kćer je napredovala po svakom pitanju kroz rad u programu. Naučila je puno toga o konjima, jahanju, hodu i kasu. Starija kćer jaše samostalno – hod, kas i galop. Vrijeme provodimo u prirodi, na zraku. Dobrobit za sve članove naše obitelji.
O odnosu s konjima i njihovoj važnosti u procesu terapije ističe:
Konji su divne životinje, smirujuće. I ja i suprug smo puno naučili o njima od naših kćeri. Ono kako mi vidimo Udrugu i brigu o konjima je divan odnos. Stvarno sam mišljenja da je konjima u Udruzi divno.
Govoreći o reakcijama okoline, napominje:
Nitko u našoj okolini ovu vrstu terapije ne gleda kao nešto loše. Dapače! Svi su primijetili napredak u motorici. Imali smo jedan loš period povezan sa strahom, ali prevladali smo i to uz pomoć divnih ljudi u Don Kihotu.
O ciljevima za budućnost kaže:
Želimo se i dalje baviti ovom divnom aktivnošću u prirodi, razvijati ljubav prema konjima, prirodi i vježbama koje nam čine dobro.
Svima onima koji razmišljaju o sudjelovanju u sličnom programu poručuje:
Svakako pokušajte. Ne odgovara svima sve, ali ova vrsta terapije nije samo terapija, to je mnogo više. Briga o konjima, učenje o konjima, vrijeme provedeno s tim divnim plemenitim životinjama … Svakako probajte, oduševit će vas!
Pročitajte i ove članke:
- Upoznajte Nikolinu, studenticu koja će vam otkriti kakvu moć imaju konji
- Jeste li čuli za životinje za emocionalnu podršku? Evo tko su one i kakav utjecaj imaju na zdravlje
- Djeca s posebnim potrebama i djeca s poteškoćama u razvoju: Dvije kategorije koje ne znače isto! Psihologinja otkriva koja je razlika.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
Visoki otkucaji srca i nizak tlak: Što se skriva u pozadini?
- Hrvoje Pinoza
- 4 min čitanja