Svaka 10. osoba u Hrvatskoj boluje od ove plućne bolesti! Oboljeli ne prepoznaju rane simptome i smatraju da su “zdravi”
- Budite prvi i komentirajte!
- 4 min čitanja

Kronična opstruktivna plućna bolest (KOPB) većinom se dijagnosticira u već uznapredovaloj fazi, istaknula je doc. dr. sc. Andrea Vukić Dugac na panel diskusiji povodom Svjetskog dana KOPB-a, bolesti od koje u Hrvatskoj, procjenjuje se, boluje svaka 10. osoba. Pod sloganom “Disanje je život – djeluj ranije“, ovogodišnji fokus upravo je na ranoj dijagnozi, ranim intervencijama te isticanju važnosti zdravlja pluća od najranije životne dobi.

Bivši pušači simptome KOPB-a shvaćaju kao nešto normalno
Doc. dr. sc. Vukić Dugac je pojasnila:
Kronični kašalj, iskašljavanje i zaduha najčešći su simptomi KOPB-a, pri čemu je zaduha u naporu najraniji simptom bolesti. Oboljeli su uglavnom osobe starije životne dobi, pušači i bivši pušači koji obično osim KOPB-a imaju i neke druge kronične bolesti te simptome KOPB-a shvaćaju kao nešto normalno za njihovu životnu dob i stanje. Međutim, pravovremena dijagnoza i rane terapijske intervencije te prevencija rizičnih čimbenika značajno mogu popraviti kvalitetu života bolesnika s KOPB-om, kao i ukupno preživljenje.
Specijalistica pedijatrijske pulmologije dr. sc. Željka Vlašić Lončarić istaknula je problem respiratornih infekcija u dječjoj dobi kao jedan od ključnih čimbenika koji stvaraju podlogu za razvoj KOPB-a u kasnijem životnom razdoblju:
KOPB se često smatra bolešću pušača, no rizični faktori za razvoj ove kronične bolesti su i respiratorne infekcije u dječjoj dobi, izloženost duhanskom dimu i zagađenom zraku, ali i astma. Prevencija, na koju kao roditelji možemo utjecati, stoga ima važnu ulogu u smanjenju učestalosti KOPB-a.

Globalno zatopljenje značajno povećava rizik
Onečišćenje zraka, prije svega lebdećim česticama, dokazano pridonosi razvoju KOPB-a, a uz globalno zatopljenje, značajno povećava i rizik od akutnih pogoršanja ove kronične bolesti, poručila je prim. dr. sc. Jelena Ostojić, spec. internist i pulmolog iz Klinike za plućne bolesti Jordanovac.
Prim. dr. sc. Ostojić je dodala:
U trećini slučajeva KOPB-a riječ je o nepušačima izloženima zagađenom zraku koji ujedno i povećava rizik od akutnih pogoršanja ove kronične bolesti. Jugoistočna Europa ima lošu kvalitetu zraka i sve mjere koje ćemo poduzeti protiv onečišćenja zraka, kako na lokalnoj, tako i na državnoj i svjetskoj razini utjecat će i na mortalitet, ali i učestalost KOPB-a.

Svaka treća osoba u Hrvatskoj je pušač
Pušenje je još uvijek jedan od najznačajnijih rizičnih čimbenika za razvoj KOPB-a. U Hrvatskoj svaka treća osoba puši, a jedan od najznačajnijih oblika podrške u prestanku pušenja pružaju “Škole nepušenja” koje su ponovno započele s radom nakon COVID-19 pandemije.
Voditeljica Škole nepušenja, specijalist internist i klinička psihologinja, dr. sc. Latinka Basara, je pojasnila:
Škola je dostupna bez uputnice, i pušači kroz 12 susreta imaju podršku liječnika, psihijatra i psihologa. Puno se pažnje posvećuje osobnim stavovima i emocijama koje pušači vežu uz cigarete, jer je to uvijek neraskidiva veza. Savjetujemo ih kako se ponašati u konkretnim situacijama, kad imaju potrebu za cigaretom, ali kroz sudjelovanje pulmologa i o zdravlju pluća.
Suradljivost oboljelih s liječnicima je od velike važnosti, naglašava Radovan Zrilić, dr. med., spec. internist i pulmolog, posebno kad je riječ o prestanku pušenja i ispravnom uzimanju propisane terapije:
Po broju pušača lošiji smo od zapadnih zemalja. Dobri smo u prepoznavanju bolesti, dostupnosti obiteljske i specijalističke medicine pacijentima, kao i u liječenju – na svjetskoj smo razini s dostupnošću terapija. Ono u čemu smo zakazali, a to je i razlog današnjeg skupa, jest preventiva – moramo utjecati već na perinatalno zdravlje pluća naših budućih pacijenata i na prepoznavanje problema dok simptomi još nizu izraženi.

Važnost redovitog cijepljenja
Prof. dr. sc. Gordana Pavliša naglasila je važnost redovitog cijepljenja kod kroničnih bolesnika. Uz napomenu da se protiv pneumokoka cijepimo jednom, a protiv gripe i COVID-a godišnje, dodala je:
Oboljeli od KOPB-a ubrajaju se u rizične skupine građana, kod kojih pneumokok, gripa ili COVID-19 uzrokuju dodatna pogoršanja osnovne bolesti i povećan rizik za hospitalizaciju i smrtne ishode. Ujedno, kao kronični bolesnici, imaju pravo besplatnog cijepljenja.
Oboljeli, kao i članovi njihove obitelji podršku mogu potražiti i u udruzi pacijenata Udah života, čija je tajnica, glavna medicinska dnevne bolnice za kronične opstruktivne bolesti pluća na Klinici Jordanovac Ivana Rubil podsjetila kako od KOPB-a u Hrvatskoj boluje oko 400.000 ljudi, tj. svaka 10. osoba, no da je utjecaj bolesti puno veći:
KOPB ne narušava samo život oboljelog, nego i njegove okoline. Dijagnozom oboljeli dobiva suputnika za cijeli život, zbog čega se često javljaju i osjećaj bespomoćnosti i depresivnih poremećaja. Podrška obitelji od velike je važnosti u kontroliranju KOPB-a, stoga je Udruga na raspolaganju za savjetovanje i edukaciju.
Hrvatsko torakalno društvo inicijator je i Nacionalnog probira za rano otkrivanje raka pluća, projekta koji su već preuzele i druge zemlje, a za koji se očekuje kako bi mogao doprinijeti i ranom otkrivanju KOPB-a. U suradnji s Hrvatskom kućom disanja, Toraks je pokrenuo i projekt “Zelena pluća” koji obuhvaća brigu o svim najznačajnijim kroničnim plućnim bolestima, pa i karcinomu pluća. Naglasak je ipak na bolestima i čimbenicima koje je moguće prevenirati – onečišćenju zraka, prestanku pušenja i boljoj skrbi bolesnika s KOPB-om.
Pročitajte i ove članke:
- KOPB simptomi: Ne zanemarujte ih! Ovo su znakovi kronične upale dišnih puteva koja uništava srčano-žilni sustav i od koje sve više ljudi obolijeva
- KOPB i životni vijek: Treći je vodeći uzrok smrti! Liječnik otkriva s čime je povezana smrtnost i kako to predvidjeti
- Najbolji prirodni lijek za KOPB: Polako napreduje i oštećuje pluća, a kasnije i ostale organe! Ovim metodama spriječite komplikacije.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo

Posna jela za Veliki petak: Što jesti na nemrs i post?
- Zrinka Babić
- 6 min čitanja
- Medijsko priopćenje Hrvatskog torakalnog društva.