Stručnjaci upozoravaju na eksplozije osvježivača zraka

osvježivač zraka za automobil

Osvježivači zraka za automobile uobičajeni su i ponekad elegantni predmeti koji se nalaze u automobilima diljem svijeta. Međutim, ovi mirisni predmeti mogu postati opasnost, kako pokazuje nedavna eksplozija u jednom automobilu. U trendu na TikToku, s više od 61 milijun pregleda, vidi se Kenny, Amerikanka, kako na bolničkom krevetu briše oči.

Ovaj incident ističe rizike povezane s osvježivačima zraka za automobile i naglašava važnost razumijevanja tih rizika te poduzimanja potrebnih mjera opreza.

Incident s osvježivačem zraka za automobil

U ožujku 2024. godine Kenny je završila u bolnici nakon što joj je osvježivač zraka eksplodirao u lice. U videu koji je postao viralan na TikToku, Kenny izgleda izrazito uznemireno, u bolovima, s mogućom ozljedom oka i opeklinama lica.

Kasnije u videu vidi se kako je eksplozija osvježivača zraka izbijelila unutrašnjost njezina automobila.

Kako se to dogodilo? Kako se osvježivač zraka pretvorio u noćnu moru na kotačima? Kombinacija topline i pritiska – savršeni uvjeti za eksploziju. Prema riječima dr. Kunala Sooda, do eksplozije je došlo zbog pregrijavanja osvježivača zraka.

Razumijevanje eksplozija osvježivača zraka

Osvježivači zraka poznati su po tome da su zapaljivi i predstavljaju opasnost. Zapravo, oni su među najtoksičnijim predmetima u kućanstvu jer mnogi sadrže otrovne kemikalije.

Uzroci eksplozija

Određeni sastojci u osvježivačima zraka mogu biti zapaljivi. Neki od tih sastojaka su derivati benzena, aldehidi, fenoli i tolueni, koji mogu predstavljati ozbiljne zdravstvene opasnosti u reakciji s drugim onečišćivačima u zatvorenom prostoru.

Eksplozije osvježivača zraka mogu se dogoditi pod različitim uvjetima, kao što su visoke temperature, izravna sunčeva svjetlost, nakupljanje tlaka, mehanička oštećenja ili nepravilno skladištenje.

Znanstveno objašnjenje

U jednoj studiji o slučajevima opeklina nakon upotrebe automatskih osvježivača zraka zabilježeno je da mogu eksplodirati zbog visokog rizika zapaljivosti aerosolnih kapljica. Te male kapljice raspršene su na velikom području, što ih čini iznimno zapaljivima.

Ova povećana zapaljivost pojačava rizik od kemijskih opeklina, ozljeda oka i požara. Također, kada su osvježivači zraka izloženi visokim temperaturama ili tlaku, mogu se zapaliti, što dovodi do eksplozija i značajnih opeklina.

Prema dr. Soodu, izlaganje osvježivača zraka za automobil izravnoj sunčevoj svjetlosti ili ekstremnoj toplini tijekom duljeg vremena može doprinijeti ovakvim incidentima.

Sigurna upotreba osvježivača zraka
FOTO: Shutterstock

Sigurnosne mjere za sprečavanje eksplozija

Sigurna upotreba osvježivača zraka ključna je za sprječavanje štetnih događaja. Proizvođači obično pružaju upute i upozorenja za sigurno korištenje osvježivača zraka, uključujući i specifične mjere opreza.

  1. Pročitajte sve upute. Pažljivo pročitajte sve upute i upozorenja na etiketi proizvoda prije upotrebe.
  2. Upotreba. Za aerosolne sprejeve, dobro protresite prije upotrebe; za uređaje na struju, umetnite punjenje prema uputama; za čvrste osvježivače, uklonite vanjsku ambalažu prije uporabe; za gel osvježivače, otvorite poklopac ili uklonite pečat kako bi miris bio aktiviran. Nemojte udisati pare osvježivača zraka.
  3. Postavljanje. Osvježivači zraka trebaju se koristiti u dobro prozračenom prostoru- na hladnom i suhom mjestu, dalje od izvora topline i izravne sunčeve svjetlosti. Ne smiju se stavljati izravno na površine koje bi mogle biti oštećene kemikalijama ili uljima. Osvježivači za automobile najbolje se postavljaju na ventilacijske otvore automobila, što omogućuje širenje mirisa po cijelom automobilu.

Prva pomoć za kemijske opekline i ozljede oka

U slučaju eksplozije osvježivača zraka važno je odmah poduzeti odgovarajuće korake kako bi se smanjile posljedice.

Za manje kemijske opekline uslijed eksplozije osvježivača zraka poduzmite sljedeće korake:

  • uklonite svu kontaminiranu odjeću
  • isperite opečeno područje hladnom, tekućom vodom najmanje 15 – 20 minuta
  • izbjegavajte trljanje opečenih područja
  • nježno operite zahvaćeno područje blagim sapunom i vodom, kako biste uklonili ostatke kemikalija
  • pokrijte opeklinu sterilnim, neljepljivim zavojem ili krpom
  • potražite liječničku pomoć, čak i ako opeklina izgleda blaga.

Kada potražiti medicinsku pomoć?

Ako je kemijska opeklina ozbiljna, odmah pozovite hitnu pomoć i slijedite gore navedene korake dok pomoć ne stigne. Znakovi poput ozbiljnih opeklina, poteškoća s disanjem, jakih bolova ili promjena u vidu mogu zahtijevati profesionalnu medicinsku skrb.

Postoje različite dugoročne mogućnosti liječenja kemijskih opeklina i ozljeda oka. Neke od njih uključuju medicinske kapi za oči, lubrikante za oči i lokalne antibiotike.

ekološki prihvatljiv osvježivač zraka
FOTO: Shutterstock

Alternative tradicionalnim osvježivačima zraka za automobile

Postoji nekoliko opcija za osvježivače zraka koje mogu pružiti ugodan miris bez upotrebe potencijalno štetnih kemikalija ili aerosola. Neke nezapaljive opcije uključuju pročišćivače zraka s aktivnim ugljenom, gel osvježivače, talog kave i kore citrusa.

Domaća i ekološki prihvatljiva rješenja uključuju sprejeve s eteričnim uljima (poput borovog ulja), osvježivače sa sodom bikarbonom, otopine octa i vrećice s biljem.

Mišljenja stručnjaka i preporuke

Liječnici navode da opekline uzrokovane eksplodirajućim osvježivačima zraka mogu prouzročiti ozbiljne ozljede, pa čak i smrt. Smatraju da je hitno potrebno podići svijest javnosti o opasnostima korištenja osvježivača zraka prijavljivanjem svih incidenata.

Odjel za javno zdravstvo države Connecticut preporučuje:

Ograničite upotrebu osvježivača zraka. U većini slučajeva nisu potrebni.

Također preporučuju korištenje osvježivača zraka koji sadrže manje kemikalija. Kad god je moguće, pokušajte koristiti prirodne alternative.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu