Okretanje bebe na trbuh: Zašto je važno i kako početi?

Okretanje bebe na trbuh

Liječnici i fizioterapeuti univerzalno naglašavaju važnost vremena koje dojenčad provodi na trbuhu, što je preporuka koju je prihvatila i Svjetska zdravstvena organizacija. Unatoč prednostima, neke se bebe opiru položaju na trbuh. Evo zašto je važno okretanje bebe na trbuh i kako to učiniti ispravno.

Što je “tummy time“?

Vrijeme na trbuhu uključuje stavljanje budnog djeteta na trbuh. Mora biti pod nadzorom kako bi se spriječilo spavanje u ovom položaju jer je povezano sa sindromom iznenadne smrti dojenčadi (SIDS) kada nije pod nadzorom.

Okretanje bebe na trbuh – zašto je važno?

Godine 1992. Američka pedijatrijska akademija preporučila je ležeći položaj spavanja kako bi se smanjio SIDS, što je i uspjelo. Međutim, to je izazvalo zabrinutost zbog kašnjenja u tjelesnom razvoju, što je dovelo do preporuke za vrijeme na trbuhu.

Studije koje su uključivale više od 4.000 beba pokazuju da vrijeme provedeno na trbuhu poboljšava motoričke sposobnosti, omogućujući kotrljanje, puzanje, sjedenje, stajanje i hodanje.

Istraživanja pokazuju da više od 30 minuta boravka na trbuhu dnevno poboljšava kontrolu glave i jača mišiće ramena i ruku. Također pomaže u sprječavanju plosnatih mrlja na glavi jer je pritisak na lubanju minimalan kada su bebe na trbuhu.

Prednosti provođenja vremena na trbuhu kod dojenčadi su sljedeće:

  • fizički razvoj – poboljšava motoričke vještine i povezano je s višim rezultatima Alberta Infant Motor Scale (AIMS), što procjenjuje razvoj u ležećem, ležećem, sjedećem i stojećem položaju
  • kognitivni i senzorni razvoj – omogućuje multisenzorno iskustvo kroz različite kutove za vid, sluh i osjet kože
  • društveni i emocionalni rast – povezano je s boljom društvenom interakcijom, rješavanjem problema i komunikacijom
  • sprječava ravne mrlje – smanjuje rizik od deformacijske plagiocefalije
  • može ublažiti simptome grčeva – jača mišiće, potencijalno smanjujući nakupljanje plinova i simptome grčeva.
tummy time
FOTO: Shutterstock

Okretanje bebe na trbuh – kako raditi?

Započnite stavljanjem bebe na prsa nakon što se probudi, ali prije hranjenja kako biste spriječili regurgitaciju. Koristite svoj glas i izraze lica kako biste je potaknuli da podigne glavu. Govor i održavanje kontakta očima također jačaju povezanost.

Također, tijekom mijenjanja pelena stavite bebu na trbuh nekoliko minuta. Koristite rekvizite – lopta na napuhavanje može poduprijeti bebu, ali joj čvrsto drži leđa.

Vrijeme na trbuhu može se provoditi i na podu s dekama radi udobnosti. Do 3. – 4. mjeseca pokušajte bebi savijati ruke i koristiti igračke za poticanje pokreta glave.

Ako beba plače, razgovarajte s njom ili joj pjevajte i pobrinite se da joj je udobno. Prestanite ako ostane uznemirena i pokušajte ponovno kasnije.

Kada beba uspostavi kontrolu nad glavom, stavite igračke dalje kako biste potaknuli posezanje i puzanje.

Alternative ako beba ne voli provoditi vrijeme na trbuhu

Uvjerite se da su bebine ruke udobno smještene. Koristite nerestriktivnu odjeću bez patentnih zatvarača ili gumba. Ako je potrebno, stavite bebu na bok, poduprite je dekom ili ručnikom. Vrijeme na grudima roditelja također se računa kao vrijeme na trbuhu.

Okretanje bebe na trbuh – kada početi?

Pedijatri preporučuju početak odmah nakon otpusta iz bolnice. Počnite s tri minute nekoliko puta dnevno tijekom mijenjanja pelena, postupno povećavajući. Do 7. tjedna ciljajte na 15 – 30 minuta dnevno. Uvijek nadzirite bebu i izbjegavajte vrijeme spavanja na trbuhu.

Preporuke za provođenje vremena na trbuhu prema dobi:

  • novorođenče – tri minute, tri puta dnevno
  • prvi mjesec – četiri minute, tri puta dnevno
  • drugi mjesec – pet minuta, tri puta dnevno
  • treći mjesec – 10 minuta, tri puta dnevno
  • četvrti mjesec i kasnije – 1 – 2 sata dnevno.
Nastavite s poticanjem provođenja vremena na trbuhu dok beba ne počne puzati, jer tada to dolazi prirodno.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Zekaite-Vaisniene, E. (2024). Tummy Time for Newborn: What It Is and Tips on How to Do ItHealthnews.
  2. Hewitt, L. i sur. (2020). Tummy Time and Infant Health Outcomes: A Systematic Review. Pediatrics, 145 6): e20192168. 

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu