Može li maska spriječiti majmunske boginje?

nema dovoljno dokaza za nošenje maski protiv majmunskih boginja

Mpox, ranije poznat kao majmunjske boginje, je virusna infekcija koja se širi kroz blizak kontakt između osoba. Maske se preporučuju osobama kojima je dijagnosticiran mpox, onima koji su u bliskom kontaktu sa zaraženim osobama ili zdravstvenim radnicima koji skrbe o pacijentima s mpoxom. Međutim, maske nisu obično potrebne za širu populaciju jer se virus prenosi uglavnom kroz blizak kontakt.

U lipnju ove godine Centri za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) najprije su preporučili putnicima nošenje maski kako bi se spriječilo širenje mpoxa, no ubrzo su povukli tu preporuku zbog zabune.

Jesu li maske učinkovite protiv mpoxa?

Dok su maske standardna mjera zaštite za medicinsko osoblje koje se bavi pacijentima s mpoxom, možda nisu potrebne u zajedničkim uvjetima, kako za Health tvrdi dr. Luis Ostrovsky, specijalist za infektivne bolesti.

Mpox se ne prenosi isključivo putem dišnih puteva.

Kada brinemo o pacijentu s mpoxom, koristimo N95 maske, ogrtače, rukavice i zaštitu za oči jer se bavimo tjelesnim tekućinama i potencijalnim aerosolima, objašnjava dr. Ostrovsky. Međutim, nema dovoljno dokaza koji podržavaju obavezno nošenje maski u zajednici za ovu bolest.

Za osobe zaražene mpoxom ili one koje žive s takvim osobama zaštitne mjere mogu uključivati nošenje N95 maski ili kirurških maski, osobito pri dugotrajnom bliskom kontaktu. Najvažnije preventivne mjere uključuju smanjenje kontakta kože s kožom, često pranje ruku i održavanje čistoće u zajedničkim prostorijama.

Što je mpox?

Mpox je infekcija koju uzrokuje virus majmunske variole (MPXV). Obično uzrokuje osip i simptome slične gripi. Simptomi se obično pojavljuju unutar 21 dan nakon izlaganja i mogu uključivati:

Osip se često pojavljuje na rukama, nogama, prsima, licu, usnama ili genitalnom području i može izgledati kao prištići ili mjehurići prije nego što se osuše. Lezije mogu biti svrbljive ili bolne.

Mpox se najlakše prenosi kroz intimni ili kožni kontakt
FOTO: Shutterstock

Kako se mpox širi?

Mpox se najlakše prenosi kroz intimni ili kožni kontakt, ali se također može prenijeti kontaktom s kontaminiranim predmetima ili površinama, kao što je zajednička posteljina. Iako zaražena životinja može prenijeti virus, životinje u SAD-u nisu izvor mpoxa. Osoba zaražena mpoxom ostaje zarazna sve dok osip ne zacijeli.

Je li mpox spolno prenosiva bolest?

Mpox se može prenijeti tijekom seksualne aktivnosti, ali nije isključivo spolno prenosiv. Većina slučajeva iz 2024. godine povezana je s muškarcima koji su imali spolne odnose s muškarcima, no intimni kontakti koji uključuju kožu, a ne nužno spolne aktivnosti, su glavni način prijenosa.

Lezije mpoxa mogu se također formirati u respiratornom traktu, a kada se otvorene, postoji mogućnost prijenosa putem kapljica, osobito pri vrlo bliskom kontaktu. Međutim, kapljice su prevelike da bi se širile daleko zbog gravitacije.

Mpox se također može širiti kontaktom s predmetima poput odjeće i posteljine koji su došli u kontakt s lezijama ili tjelesnim tekućinama zaražene osobe, a trudnice također mogu prenijeti virus na svoje dijete preko posteljice.

Kako se zaštititi od mpoxa?

Kako broj slučajeva mpoxa raste u SAD-u, zdravstveni dužnosnici pozivaju na svijest, ali ne i na paniku. Svaka osoba koja ima osip koji izgleda kao mpox – tj. male prištiće ili mjehuriće – treba kontaktirati svojeg zdravstvenog pružatelja, čak i ako nije svjesna bliskog kontakta sa zaraženom osobom.

Za daljnju prevenciju infekcije ljudi bi trebali izbjegavati kontakt s bilo kime tko bi mogao biti zaražen, kao i s predmetima ili površinama koje su oni dotaknuli. Također je važno prakticirati dobru higijenu – pranje ruku, čišćenje površina, izolacija i nošenje zaštitne opreme u blizini zaražene osobe.

Kako je najveća koncentracija slučajeva trenutno među muškarcima koji imaju spolne odnose s muškarcima – iako mpox nije službeno spolno prenosiva bolest – CDC je također izdao smjernice za sigurnije spolne prakse tijekom situacije s mpoxom, stavljajući naglasak na virtualni seks i ograničavanje broja partnera kako bi se smanjilo širenje.

Iako je mpox obično samoograničavajuća bolest – što znači da se može izliječiti sama od sebe – još uvijek ostaje zarazan sve dok lezije ne zacijele i preko zahvaćenih područja se formira nova koža. Ovo može trajati 2 – 4 tjedna, a tijekom tog razdoblja treba izbjegavati kontakt i dijeljenje predmeta.

Ako ste bili izloženi mpoxu ili pokazujete simptome, obratite se svojem liječniku. Preporučuje se kontaktirati ga i ako imate pitanja ili brige u vezi s mogućnošću zaraze.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu