Poslodavci ga ne smatraju valjanim razlogom za bolovanje: Evo zašto biste trebali dobiti slobodan ako vam je narušeno mentalno zdravlje

Prepoznavanje kada uzeti bolovanje zbog mentalnog zdravlja presudno je za opću dobrobit

Dok je uzimanje dana bolovanja zbog fizičkog zdravlja uobičajeno, uzimanje slobodnih dana zbog mentalnog zdravlja ostaje siva zona.

Mnoge tvrtke nude politike za mentalno zdravlje ili slobodne dane, ali zaposlenici se mogu ustručavati koristiti ih zbog osjećaja krivnje ili straha od gubljenja dragocjenog plaćenog slobodnog vremena. Međutim, zanemarivanje mentalnog zdravlja može dovesti do smanjene učinkovitosti i utjecati na suradnike. Prepoznavanje kada uzeti bolovanje zbog mentalnog zdravlja presudno je za opću dobrobit, prenosi Healthline.

uzimanje slobodnih dana zbog mentalnog zdravlja
FOTO: Shutterstock

Znakovi da vam je potrebno bolovanje zbog mentalnog zdravlja

Prema dr. Ashley Hampton, ovlaštenoj psihologinji, znakovi da je potreban slobodan dan za mentalno zdravlje uključuju osjećaj preopterećenosti, stresa, poteškoće s fokusiranjem ili razdražljivost. Ako ti osjećaji ometaju funkcioniranje, vrijeme je da razmislite o slobodnom danu.

Čak i ako se jednostavno osjećate “isključeno”, prihvatljivo je uzeti dan za sebe.

Uzimanje bolovanja zbog mentalnog zdravlja s poslodavcima može biti izazovno, jer sve politike poduzeća ne smatraju mentalno zdravlje valjanim razlogom za bolovanje. Preporučuje se utvrditi specifičnu politiku tvrtke prije razgovora o bolovanju zbog mentalnog zdravlja.

Ako je potrebno, zatražite bolovanje na način koji je u skladu s kulturom tvrtke. Iako bi moglo biti frustrirajuće ne otkriti razlog, prihvatljivo je jednostavno izjaviti da vam nije dobro.

Na dan mentalnog zdravlja u potpunosti se usredotočite na brigu o sebi
FOTO: Shutterstock

Što raditi kada uzmemo slobodan dan?

Na dan mentalnog zdravlja u potpunosti se usredotočite na brigu o sebi i aktivnosti koje će vam pomoći da se osjećate bolje. Ovo nije dan za poslove ili zadatke. Bavite se aktivnostima u kojima uživate, poput masaže, čitanja ili gledanja filma. Briga o sebi razlikuje se od čovjeka do čovjeka, stoga radite ono što vas opušta i pomlađuje. Ključno je odmoriti svoj um i uključiti se u aktivnosti koje donose radost i podsjećaju vas na važnost brige o sebi.

Dani mentalnog zdravlja također su prilika za dodatnu terapiju ili emocionalnu podršku. Razmislite o zakazivanju dodatnog termina sa svojim terapeutom ili istražite online usluge savjetovanja.

Zaključno, davanje prioriteta danima mentalnog zdravlja doprinosi zdravijoj, sretnijoj radnoj snazi i općenito produktivnijem radnom mjestu. Važno je usredotočiti se na aktivnosti u kojima se osjećate dobro i ne brinuti se o društvenim očekivanjima. Zapamtite, cilj nije pobjeći s posla, već njegovati svoje mentalno blagostanje za pozitivniji i produktivniji povratak na posao.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Is it time for a mental health day? (2023). MedExpress.
  2. Caron, C. (2021). When Work Weighs You Down, Take a ‘Sad Day’. The New York Times.
  3. Fielding, S. (2020). Why You Should Never Hesitate to Take a Mental Health Day. Healthline.

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu