Ovo su najučinkovitije vježbe za ublažavanje depresije

najučinkovitije vježbe za ublažavanje depresije

Nedavna studija, objavljena u časopisu BMJ, naglašava učinkovitost tjelesne aktivnosti kao što su trčanje i trening snage u ublažavanju depresije, bilo da se koriste samostalno ili kao dio opsežnog režima liječenja koji uključuje terapiju i lijekove.

Dok su intenzivnije vježbe pokazale veća poboljšanja simptoma depresije, blaže aktivnosti poput hodanja i joge također su se pokazale korisnima.

Tjelovježba kao dio terapije za depresiju

Autori studije zagovaraju integraciju tjelovježbe u kliničke smjernice za liječenje depresije, posebno ističući tjelovježbu snažnog intenziteta. Sugeriraju da bi zdravstveni sustavi trebali razmotriti ponudu mogućnosti tjelesne aktivnosti uz tradicionalne intervencije za ublažavanje depresije i s njom povezanih zdravstvenih rizika.

Dr. Benson Hoffman, stručnjak za psihijatriju na Medicinskom fakultetu Sveučilišta Duke, za Everyday Health napominje da studija potvrđuje prethodna istraživanja koja podupiru tjelovježbu kao održiv tretman za depresiju. Statističke metode korištene u analizi naglašavaju duboki utjecaj tjelesne aktivnosti na raspoloženje.

Broj dijagnoza depresije porastao je, a prema anketi Gallupa iz 2023., gotovo tri od 10 odraslih osoba u SAD-u prijavilo je dijagnozu. Depresija je povezana s povećanim rizicima od raznih zdravstvenih stanja, uključujući bolesti srca, dijabetes i Alzheimerovu bolest.

Analiza, koja je uključila više od 200 kliničkih ispitivanja s više od 14.000 sudionika s depresijom, imala je za cilj razjasniti učinkovitost vježbanja kao opcije liječenja. Uspoređivala je intervencije vježbanja s utvrđenim tretmanima poput antidepresiva, otkrivajući značajna smanjenja simptoma depresije kod različitih oblika vježbanja.

Naime, kombiniranje tjelovježbe s tradicionalnim tretmanima kao što su antidepresivi pokazalo je umjerene, ali klinički značajne učinke, što ukazuje na potencijalne dodatne koristi.

Osim toga, učinkovitost određenih vježbi varirala je ovisno o čimbenicima kao što su dob i spol, pri čemu se trening snage pokazao učinkovitijim kod mlađih osoba, a joga kod starijih osoba.
Tjelovježba kao dio terapije za depresiju
FOTO: Shutterstock

Koje vježbe su bolje za liječenje depresije?

Vježbe poput trčanja i intervalnog treninga pokazale su najizraženije dobrobiti u smanjenju simptoma depresije, iako su lakše aktivnosti poput hodanja i joge i dalje imale klinički značajne učinke. Međutim, pojedinci bi se trebali posavjetovati sa svojim liječnicima prije nego što se upuste u energične aktivnosti, osobito oni s temeljnim zdravstvenim problemima.

Mehanizmi koji leže u osnovi utjecaja tjelovježbe na depresiju višestruki su, vjerojatno uključuju društvene interakcije, izloženost prirodi i biokemijske promjene u mozgu. Bihevioralna aktivacija, pri čemu izvršavanje zadataka jača samopouzdanje i motivaciju, također pridonosi učinkovitosti vježbanja.

Iako tjelovježba ne bi trebala zamijeniti antidepresive kod onih koji imaju koristi od njih, zaslužuje priznanje kao primarni tretman uz terapiju zbog brojnih zdravstvenih dobrobiti.

Započinjanje rutine vježbanja može biti zastrašujuće za osobe s depresijom, s obzirom na nisku razinu energije i motivacije. Stoga je preporučljivo započeti malim koracima i postupno povećavati razine aktivnosti, osiguravajući dosljednost tijekom vremena.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu