Igre za dementne osobe: Psihologinja otkriva kako usporiti progresiju bolesti uz zabavu i mentalnu stimulaciju

Igre za dementne osobe

Mentalna stimulacija izuzetno je važna za prevenciju demencije, ali i za usporavanje progresije simptoma kod osoba koje su već oboljele od demencije. Igre za dementne osobe su oblici kognitivnih vježbi koje na zabavne i interaktivne načine doprinose mentalnoj stimulaciji osoba s demencijom.

Kognitivne vježbe za dementne osobe mogu usporiti progresiju simptoma bolesti, a igrama se uvodi i zabavan i socijalni aspekt u život dementne osobe. Sudjelovanjem u igrama s dementnim osobama osnažuje se njihov socijalni život, čime se pospješuje emocionalno i psihičko zdravlje.

Osim toga, igranje igara prilagođenih njihovim mogućnostima stvara osjećaje uspješnosti i svrhe. Samim time, igre mogu uvelike doprinijeti boljoj kvaliteti života dementnih osoba.

Više o kognitivnim vježbama možete saznati u članku “Kognitivne vježbe za ublažavanje simptoma demencije: Ove aktivnosti stimuliraju mozak i sprječavaju kognitivno propadanje“.

Kako odabrati igru za dementnu osobu?

Ako razmišljate na koji način mentalno stimulirati dementnu osobu te kakve igre bi joj odgovarale, važno je prisjetiti se da nije svaka dementna osoba ista. Osim što se razlikuju po progresiji i vrsti simptoma, a samim time i prema mogućnostima za izvođenje vježbi, važno je zapamtiti da iza razorne bolesti još uvijek postoji osoba koja ima (ili je barem imala) interese i preferencije.

Igre za dementne osobe moraju biti jednostavne i prilagođene njihovim kognitivnim mogućnostima. Nemojte birati igre koje su pretjerano kompleksne ili koje zahtijevaju previše vremena. Kod osoba s uznapredovalim simptomima demencije ne preporučuju se igre koje uključuju pamćenje ili riječi (kao što je scrabble) jer mogu stvoriti konfuziju i frustraciju.

Ako određena igra ne funkcionira – pojednostavnite je ili pomozite osobi s težim dijelovima!

Igru možete napraviti zanimljivijom i na način da joj date svrhu. Primjerice, svrha igre može biti izrada poklona za nekoga. Ako osoba i dalje nije zainteresirana ili ne može sudjelovati u igri, to je sasvim u redu te možete pokušati pobuditi interes drugim igrama ili aktivnostima.

vježbe za dementne osobe
FOTO: Shutterstock

Ideje za igre za dementne osobe

Senzorna stimulacija i socijalna interakcija najbitnije su stavke igara za dementne osobe. Igre za dementne osobe mogu biti igre koje:

  • uključuju taktilnu stimulaciju
  • zahtijevaju određenu (prilagođenu) količinu pamćenja
  • zahtijevaju verbalnu artikulaciju ideja i misli.

Prema tome, neke od igri koje možete pokušati s osobom oboljelom od demencije su sljedeće:

  • puzle – jednostavne puzle s velikim komadima mogu biti zabavna igra za dementne osobe, pogotovo ako zajedno provedete vrijeme slažući ih
  • igre s balonima – kao što je bacanje balona u grupi pazeći da balon ne takne pod, odličan su način za mentalno, ali i fizičko stimuliranje dementnih osoba; ovakve igre također mogu biti prilagođene fizičkoj spremi osobe, npr. postavite košaru s lijeve i desne strane osobe, jednu za crvene, drugu za plave balone; po podu pošaljite balone osobi (koja može sjediti) koja ih usisavačem uzima i stavlja u prigodnu košaru
  • terapija glazbom – glazba se pokazala izrazito korisnom za osobe s demencijom, primarno jer doprinosi buđenju sjećanja i emocija te samim time pruža kognitivnu stimulaciju; uključite glazbu koju je osoba slušala i voljela te je potaknite da pleše, pjeva ili ispriča sjećanja koja naviru kada čuje tu glazbu
  • igre razvrstavanja – mogu uključiti različite osjete pa tako osobe mogu razvrstavati stvari ovisno o boji, teksturi, izgledu, mirisu, itd., npr. možete pomiješati crvenu, plavu i zelenu dugmad ili različite kovanice i tražiti osobu da razvrsta te predmete u skupine na temelju sličnosti
  • igre riječima – jednostavnije igre riječima mogu biti zabavne igre koje pospješuju artikulaciju i mentalnu stimulaciju, npr. odaberite temu, poput sporta ili hrane, i naizmjence napišite povezane riječi koje počinju svakim slovom abecede; jednostavnije križaljke, anagrami i druge igre riječima također mogu biti opcije za igre za osobe koje su nemaju uznapredovale simptome.

Aktivnosti poput slušanja dok im netko čita, zajedničkog gledanja televizije ili odlaska u šetnju također uvelike doprinose osjećajima socijalne povezanosti kod dementnih osoba, a samim time i kognitivnoj stimulaciji.

Igre za starije i dementne osobe, iako jednostavne, mogu biti izrazito kreativne. Jedan od najvažnijih aspekata ovakvih igri je socijalno okruženje, koje samo po sebi dovodi do angažiranja mozga.

Na Instagram profilu bewegen.is.leven možete pronaći brojne ideje za igre prilagođene starijim osobama koje su interaktivne i zabavne te donose brojne dobrobiti za mentalno i fizičko zdravlje starijih, a posebno dementnih osoba.

Pročitajte i članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu