Igranje poznate stare videoigre pomaže u liječenju traume?

igranje tetrisa pomaže u liječenju traume

Traumatska iskustva mogu biti teška za prevladati te često zahtijevaju terapiju, lijekove ili kombinaciju. Nedavno je populariziran TikTok trend zbog neočekivane metode suočavanja s traumom – igranjem Tetrisa, klasične igre s blokovima iz 1984. godine.

Istraživačica traume MaryCatherine McDonald za Health je istaknula da Tetris stvarno može izliječiti vaš mozak i koristi ga sa svojim pacijentima jer je lako integrirati ga u svakodnevni život. Jedan korisnik TikToka sugerirao je da igranje Tetrisa odmah nakon što se vide uznemirujuće slike može pomoći mozgu da se “očisti”.

Drugi je pak korisnik istaknuo da je njemu bliskoj osobi medicinski preporučeno igranje Tetrisa tijekom rehabilitacije nakon moždanog krvarenja.

Što su pokazala istraživanja?

Ove tvrdnje postavljaju pitanja o znanstvenoj osnovi korištenja Tetrisa za upravljanje traumom. Istraživanja su se počela akumulirati od 2009. godine, a pokazala su da igranje Tetrisa nakon traumatskog događaja može djelovati kao “kognitivno cjepivo” protiv intruzivnih flashbackova, što je uobičajen simptom PTSP-a.

U jednoj studiji sudionici koji su gledali uznemirujući film podijeljeni su u dvije grupe – jedna je nakon toga igrala Tetris, dok je druga tiho sjedila.

Oni koji su igrali prijavili su znatno manje flashbackova.

Jedno istraživanje je potvrdilo da igranje Tetrisa nakon gledanja uznemirujućeg sadržaja može smanjiti sjećanja na događaj. Studija je otkrila da čak može potisnuti sjećanja na pozitivne događaje ako se igra nakon njih.

Novija istraživanja proučavala su učinkovitost Tetrisa u stvarnim traumatskim scenarijima. Godine 2018. istraživači su otkrili da su pojedinci koji su igrali Tetris nakon prometnih nesreća doživjeli 62 % manje intruzivnih sjećanja u sljedećem tjednu u usporedbi s onima koji nisu igrali.

igranje Tetrisa nakon gledanja uznemirujućeg sadržaja može smanjiti sjećanja na događaj
FOTO: Shutterstock

Studija objavljena prošlog mjeseca pokazala je da su zdravstveni radnici traumatizirani tijekom pandemije COVID-19 koji su svakodnevno igrali Tetris imali znatno manje flashbackova i manje teške simptome PTSP-a u usporedbi s onima koji su slušali radio.

Istraživači spekuliraju da Tetris može smanjiti simptome traume natječući se s intruzivnim sjećanjima u vizuospatialnim procesnim područjima mozga. Igranje Tetrisa također može povećati aktivnost hipokampusa, što je ključno za konsolidaciju memorije.

Kada trauma ometa ovaj proces, može dovesti do intruzivnih misli. Stoga bi Tetris mogao pomoći u obnavljanju funkcije hipokampusa, smanjujući vjerojatnost da vas proganjaju te misli.

Stručnjaci ipak upozoravaju

Iako neka dokazna istraživanja podržavaju korištenje Tetrisa za oporavak od traume, stručnjaci upozoravaju protiv zamjene profesionalnog liječenja njime. Dr. Hillary Ammon je za Health istaknula da ne postoje utvrđene smjernice za neovisnu upotrebu ove strategije te da ona ostaje u fazi istraživanja.

Samo igranje Tetrisa bez pridržavanja strukturiranog protokola možda neće donijeti iste koristi.

Dodatno, pretjerano igranje može dovesti do nezdravog eskapizma te potencijalno ometa oporavak od traume. Dr. Arianna Galligher je upozorila na to da aktivnosti koje se koriste za izbjegavanje suočavanja s traumom mogu imati negativne posljedice.

Stručnjaci za mentalno zdravlje preporučuju fokusiranje na utvrđene metode obrade traume. Dopustite si da obradite iskustvo tijekom dana i tjedana nakon traumatskog događaja, bilo samostalno, s voljenima ili uz profesionalnu podršku. Ako doživljavate uznemirujuće podsjetnike na događaj, razmotrite mogućnost obraćanja stručnjaku za mentalno zdravlje

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu