Korištenje mobitela odmah nakon buđenja nije dobra ideja

Korištenje mobitela odmah nakon buđenja nije dobra ideja

Zgrabite li telefon prije nego što ustanete iz kreveta? To je uobičajena navika. Naši telefoni pružaju pristup mnoštvu informacija, veza i pogodnosti – oni su naš alarm, vremenska prognoza, uređaj za praćenje spavanja i alat za meditaciju, sve u jednom.

Međutim, provjeravanje telefona odmah ujutro može vam iscrpiti energiju i učiniti vas nespremnima za dan. Iako se zbog ove navike često osjećamo krivima, samo gledanje na sat na mobitelu može prijeći u beskonačno skrolanje.

Dok nam zadaci kao što je provjera vremena mogu dati osjećaj kontrole, provjeravanje e-pošte, društvenih mreža ili vijesti može potrošiti mentalnu energiju dobro prospavane noći, što nas ostavlja neusredotočenima.

Korisni savjeti za manje korištenje mobitela

Brzi pogled na vaš telefon može lako dovesti do negativnih smetnji, što utječe na vaše raspoloženje. Osjećaji ljutnje, zavisti ili frustracije mogu se zadržati, što potkopava vaše samopouzdanje i postavlja negativan ton za dan.

Ne trebamo samo ujutro biti oprezni s korištenjem telefona. Evo nekoliko korisnih savjeta:

  • izbjegavajte društvene mreže kada ste s voljenima jer to može odvratiti pažnju od značajnih interakcija
  • ne koristite telefon prije spavanja – plavo svjetlo remeti proizvodnju melatonina, a stimulirajući sadržaj može otežati san
  • suzdržite se od korištenja telefona dok jedete, posebno ako pokušavate kontrolirati svoju prehranu, jer vas odvlači od pažljivog jedenja.
provjeravanje telefona odmah ujutro može vam iscrpiti energiju
FOTO: Shutterstock

Kako biste se riješili navike provjeravanja telefona odmah, pokušajte s malim promjenama, poput čekanja dok ne izađete iz spavaće sobe ili odvojite trenutak da razmislite o svojem danu. Izlazak van ili druženje u prirodi, čak i nakratko, može smanjiti stres i poboljšati dobrobit.

Svi mi imamo različite ciljeve, stoga je važno uskladiti svoje telefonske navike s onim što nam je uistinu važno. Zapamtite, mi posjedujemo svoje telefone – oni ne posjeduju nas. Strah od propuštanja (FOMO) uobičajen je ljudski odgovor, ali možemo postaviti granice kako bismo povratili kontrolu nad našim digitalnim životom.

Kako biste postali svjesniji svoje upotrebe medija, pokušajte voditi medijski dnevnik. Pratite kako se osjećate prije i nakon korištenja telefona i uočite sve obrasce. Pomažu li vam društvene mreže u povezivanju s drugima ili dovode do izgubljenog vremena i negativnih emocija?

Prilagodite svoju upotrebu u skladu s tim – blokirajte sadržaj koji izaziva negativnost, ograničite obavijesti i birajte koga pratite.

Uvođenjem malih, namjernih promjena možete poboljšati svoje raspoloženje, povećati produktivnost i započeti dan s pozitivnom notom. Male prilagodbe mogu dovesti do značajnih prednosti, od boljeg sna do poboljšane otpornosti i fokusa. 

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu