Znanstvenici su kod oboljelih od osteoporoze pronašli dvije bakterije! Evo što bi moglo ublažiti simptome i spriječiti nove oboljele
- Budite prvi i komentirajte!
- 2 min čitanja
Mikrobiom crijeva sastoji se od širokog niza mikroorganizama, uključujući bakterije, gljivice i viruse. Posljednjih su godina opsežne studije istraživale utjecaj crijevnog mikrobioma na cjelokupno tjelesno zdravlje. Prethodne studije povezivale su zdravlje crijevnog mikrobioma sa stanjima kao što su pretilost, sindrom iritabilnog crijeva (IBS), dijabetes tip 2, depresija i autoimune bolesti.
Štoviše, istraživanje je pokazalo da crijevni mikrobiom igra ključnu ulogu u regulaciji gustoće kostiju i može ublažiti osteoporozu.
Istraživači s Instituta za istraživanje starenja Marcus na Medicinskom fakultetu Harvard i medicinskog centra Beth Israel Deaconess pridonijeli su ovom skupu znanja novom studijom objavljenom u časopisu Frontiers in Endocrinology. Ova studija identificira specifične bakterije u crijevnom mikrobiomu koje su povezane sa zdravljem kostiju.
Utjecaj prehrane na zdravlje kostiju
Os crijevo-kost naglašava duboki utjecaj prehrane na zdravlje kostiju. Primjerice, konzumacija voća i povrća bogatog vitaminom C može potaknuti proizvodnju koštanih stanica i zaštititi ih od oštećenja. Isto tako, prehrana bogata proteinima i kalcijem pridonosi čvrstim i zdravim kostima. Znanstvenici su uspostavili vezu između crijevnog mikrobioma i zdravlja kostiju, koje se naziva osovina crijevo-kost. Promjene u crijevnom mikrobiomu povezane su s gubitkom koštane mase, a dopuna prebioticima i probioticima može spriječiti ili čak poništiti taj gubitak.
Bakterija Faecalibacterium prausnitzii u mikrobiomu crijeva povezana je s pomaganjem u formiranju kostiju i proizvodnji maslačne kiseline, koja pomaže u regulaciji metabolizma kostiju. Nadalje, nedavna istraživanja pokazuju da crijevna mikrobiota može poslužiti kao obećavajuća terapijska meta za liječenje osteoporoze i prevenciju prijeloma kostiju.
Rezultati istraživanja
Istraživači su proveli opservacijsku studiju na muškim i ženskim sudionicima iz Framinghamske studije treće generacije, kao i na muškim sudionicima iz studije Osteoporotic Fractures in Men (MrOS). Identificirali su dvije specifične vrste crijevnih bakterija, Akkermansia i Clostridiales bakterije DTU089, koje su bile negativno povezane sa zdravljem kostiju kod starijih osoba. Prethodna istraživanja pokazala su više razine bakterije DTU089 kod osoba s nižom tjelesnom aktivnošću i manjim unosom proteina.
Voditelj istraživanja, dr. Douglas P. Kiel, primijetio je da dok točni razlozi veze između ovih bakterija i zdravlja kostura još nisu u potpunosti shvaćeni, poznato je da je obilje Akkermansia u crijevima povezano s pretilošću, što zauzvrat može narušiti integritet skeleta. Slično, DTU089, povezan s nižom tjelesnom aktivnošću, povezan je s manje gustim i jakim kostima.
Osim toga, crijevne bakterije mogu proizvesti čimbenike koji povećavaju upalu niske razine, što može negativno utjecati na stanice kostiju. Istraživači vjeruju da bi njihova otkrića mogla ponuditi promjenjivi čimbenik koji pridonosi zdravlju kostiju.
Istraživači pokreću studiju kako bi istražili mogu li probiotici u kombinaciji s prebioticima pozitivno promijeniti metabolizam kostiju. U slučaju uspjeha, sinbiotici (probiotici u kombinaciji s prebioticima) mogu se preporučiti kao način prehrane za očuvanje zdravlja kostiju.
Pročitajte i ove članke:
- Osteoporoza i prehrana: Evo koja je najbolja hrana za osteoporozu, a koja ubrzava gubitak koštane mase
- Najbolji lijek za osteoporozu: Evo kako na prirodan način potaknuti izgradnju koštane tvari
- Probiotik za mršavljenje: Omjer ovih bakterija je kod pretilih ljudi veći! Farmaceut otkriva kakve veze imaju probiotici i mršavljenje.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja
- Okoro, P. C. i sur. (2023). A two-cohort study on the association between the gut microbiota and bone density, microarchitecture, and strength. Frontiers in Endocrinology, 14: 1237727.
- Pelc, C. (2023). Healthy gut microbiome linked to greater bone density in older adults. Medical News Today.