Što je prvo – atopijski dermatitis i alergija na hranu?

atopijski dermatitis pogađa milijune djece i odraslih

Kada je u pitanju atopijski dermatitis, najčešći tip ekcema koji pogađa milijune djece i odraslih u SAD-u, raspravlja se o povezanosti s hranom.

Iako istraživanja pokazuju vezu između dermatitisa i alergija na hranu, ostaje nejasno što prethodi čemu. Stručnjaci, poput dr. Petera A. Lioa iz Chicago Integrative Eczema Center, sugeriraju da je ekcem izazvan hranom rijedak, prenosi WebMD.

U slučajevima kada pacijenti s atopijskim dermatitisom imaju alergije na hranu, reakcije su često koprivnjača ili anafilaksija, a ne pogoršanje ekcema. Dr. Lio također objašnjava da ekcem može oslabiti barijeru kože, što čini pacijente sklonijima razvoju alergija na okoliš.

Atopijski dermatitis obično počinje u djetinjstvu, a pogađa oko 9,6 milijuna djece u SAD-u. Neki ga prerastu, dok drugi nastavljaju imati simptome u odrasloj dobi. Stanje je posljedica preaktivnog imunološkog sustava i oštećenja kožne barijere, što dovodi do upale, suhoće i svrbeža.

Prepoznavanje okidača može biti izazovno jer alergije na hranu i atopijski dermatitis imaju slične simptome.
Okidači atopijskog dermatitisa
FOTO: Shutterstock

Okidači atopijskog dermatitisa

Neki vjeruju da su mliječni proizvodi i jaja glavni okidači, iako postoji malo istraživanja koja to podupiru. Pšenica, soja i sirovo voće i povrće povezani s alergijama na pelud također mogu pogoršati simptome.

Osim toga, nedavna studija je otkrila moguću vezu između visokog unosa natrija i povećanog rizika od atopijskog dermatitisa, iako su potrebna dodatna istraživanja.

Čimbenici okoliša, poput onečišćenja zraka i izloženosti dimu požara, također su povezani s povećanim stopama atopijskog dermatitisa, osobito u urbanim područjima. Zagađivači poput diizocijanata, koji se nalaze u dimu i ispušnim plinovima vozila, mogu oštetiti kožnu barijeru i poremetiti mikrobiom.

Eliminacijske dijete, koje uključuju izbjegavanje hrane za koju se sumnja da je okidač, mogu biti korisne, ali nose rizike, poput gubitka tolerancije na određenu hranu. Stručnjaci preporučuju provođenje eliminacijskih dijeta pod liječničkim nadzorom i predlažu pristup cjelovitim namirnicama s protuupalnom hranom za podršku zdravlju kože.

U konačnici, liječenje atopijskog dermatitisa uključuje više od rješavanja pogoršanja. Ključan je sveobuhvatan plan koji jača kožnu barijeru i održava mikrobiom, zajedno s rezervnim planom za slučaj pogoršanja simptoma. 

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Chiang B. M. i sur. (2024) Sodium Intake and Atopic Dermatitis. JAMA Dermatol., 160(7): 725–731.
  2. Scherer, L. (2024). Which Comes First: Your Eczema or Your Food Allergies? WebMD.
  3. Lio, P. A. i sur. (2020). Are We What We Eat? Practical Dermatology.

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu