Stručno odobrava
,
Osip na rukama – uzroci, liječenje i prevencija
- 6 komentara
- 3 min čitanja
Osip na rukama može se razviti na mnogo načina i u različitim oblicima, ali uzrok je uvijek određena vrsta iritacije kože.
Radi se o obrambenom mehanizmu kojim koža reagira kako bi se zaštitila od nekog negativnog podražaja.
Ovisno o vrsti iritacije ili ekcema, osip može biti praćen i drugim simptomima, poput suhoće ruku ili svrbeža.
Ekcem je poremećaj imunološkog sustava koji je preosjetljiv na neke agense iz okoline i nastaje kao reakcija na njih. Uključuje crvenu i suhu kožu koja svrbi.
Do promjene teksture i boje kože zahvaćenih područja može doći kao posljedica iritacija, nekih bolesti ili alergijske reakcije.
Uzroci nastanka osipa na rukama
Većina osipa na rukama nastaje zbog kontakta kože s nekim supstancama iz okoline. Takav osip se naziva kontaktnim dermatitisom.
Kontaktni dermatitis čini 5 – 15% svih upalnih dermatoza (bolesti kože).
Obično ga uzrokuju:
- kemikalije industrijske proizvodnje,
- različite kiseline,
- sredstva za čišćenje,
- deterdženti,
- proizvodi za osobnu higijenu (sapuni, gelovi za tuširanje ili šminka),
- metali (nikal, kobalt),
- živa,
- sastojci plastike.
Kontaktni dermatitis prvo se očituje kroz suhu kožu na rukama, a kasnije se razvija osip, ponekad praćen oštro ograničenim eritemom (crvenilom), edemom (oteklinom) i svrbežom. Moguća je pojava i mjehurića (vezikula). Simptomi će se pogoršavati sve dok se ne prestane dolaziti u kontakt s uzročnikom.
Neki ljudi su osjetljiviji na iritacijske supstance od drugih pa će tako kontaktni dermatitis često zahvatiti osobe koje inače pate od alergija, astme ili atopijskog dermatitisa.
U tim slučajevima osobe mogu reagirati osipom i kod kontakta s vrlo blagim supstancama. Više o atopijskom dermatitisu pročitajte ovdje.
Rjeđe uzrok osipa na rukama mogu biti alergije ako se koža ruku često izlaže određenim alergenima. To su najčešće guma, metali i plastični materijali. Alergijska reakcija kože tako je često izazvana nošenjem nakita od neplemenitih materijala ili narukvice ručnog sata koji se obično nosi svakodnevno.
Najteži slučajevi osipa na rukama nastaju zbog dishidriotičnog ekcema. Dishidrioza je vrlo neugodno stanje koje uzrokuje stvaranje plikova ispod površinskog sloja kože, praćene svrbežom i crvenilom.
Takvi se plikovi i/ili mjehurići često pojavljuju na prstima, a njihovom razvoju pogoduje vlaga i psihički stres. Tipično se javlja i pogoršava ljeti, dok zimi bude bolje.
Najčešće se javlja kod osoba sa suhom kožom ili kod osoba koje imaju neurodermatitis. Do reakcije dolazi pri direktnom kontaktu s metalom, preko hrane ili vode.
Osip na rukama često se može zamijeniti za psorijazu, koja, ako se pojavljuje na rukama, obično pogađa dlanove.
Ipak, psorijaza se rijetko primarno pojavljuje na dlanovima, stoga osip na rukama uglavnom nije simptom na temelju kojeg se postavlja dijagnoza za ovu kroničnu bolest.
Kako liječiti osip?
Liječnici obično prepisuju kombinaciju ulja i krema za njegu nadražene i osjetljive kože. Uz redovito korištenje, osip se treba povući u roku od 10 dana.
Ako zbog ranica na rukama dođe do infekcije, potrebni su i antibiotici.
Manji osip na rukama može se ublažiti prirodnim preparatima. Čaj od kamilice nježno čisti kožu od nečistoća, a aloe vera djeluje umirujuće i ima protuupalno djelovanje.
Prirodna esencijalna ulja također pružaju koži dobru zaštitu od vanjskih utjecaja.
Kako spriječiti pojavu osipa na koži?
Čak i ako pripadate dijelu populacije sklonoj alergijskim reakcijama i kožnim oboljenjima, pridržavajući se sljedećih savjeta možete u velikoj mjeri spriječiti nastanak osipa na rukama:
- Izbjegavajte dugotrajno zadržavanje ruku u toploj ili vrućoj vodi koja jako isušuje kožu i stvara dobre uvjete za razvoj ekcema.
- Kod čišćenja i pranja suđa koristite zaštitne rukavice.
- Pažljivo odaberite sapun za ruke i druge kozmetičke proizvode koji dolaze u kontakt s kožom; pobrinite se da oni budu što većim dijelom od prirodnih sastojaka.
- Prilikom pranja ruku odstranite prstenje i ostali nakit s ruku jer on može zadržati vlagu i sapune blizu kože te uzrokovati iritaciju.
- Nakon pranja ruku na još vlažnu kožu nanesite hidratantnu kremu.
- Ne zaboravite ruke zaštititi i prilikom pripremanja citrusnog voća kao što je limun; visoka kiselost u njemu može iritirati kožu.
- Ako zbog naravi posla morate često nositi rukavice, pokušajte izabrati rukavice s manje umjetnih materijala. Lateks je pri tome najgori izbor za osjetljivu kožu. Ne možete li izbjeći plastične rukavice, ispod njih nosite tanke i lagane pamučne rukavice.
- Izlazite li na hladan zrak ili vjetar, obavezno zaštitite ruke kremom ili toplim vunenim rukavicama.
Povezani članci:
- Uzročnici osipa – seboreja i dermatitis
- Urtikarija (kronični osip) – uzroci, simptomi i liječenje
- Alergijski dermatitis – uzroci, simptomi i liječenje
- Alergija na hladnoću – uzroci, simptomi i liječenje