Liječenje aneurizme mozga koja nije pukla: Kako izgleda?

Liječenje aneurizme mozga

Nepuknuta moždana aneurizma često se otkrije slučajno tijekom snimanja zbog drugih razloga jer obično ne uzrokuje simptome dok ne dođe do pucanja.

Kad je u pitanju liječenje aneurizme mozga koja nije pukla, kirurgija je jedini potencijalno kurativni tretman za aneurizme, ali male aneurizme s malim rizikom od puknuća obično se prate redovitim kontrolama umjesto da se odmah liječe.

Aneurizme koje su u velikom riziku od puknuća obično se liječe endovaskularnim namotavanjem ili neurokirurškim klipanjem. Endovaskularno namotavanje uključuje upotrebu katetera za postavljanje namota unutar aneurizme kroz krvnu žilu, dok neurokirurško klipanje zahtijeva postavljanje isječaka na zahvaćeni krvni sud tijekom otvorene operacije.

Liječenje aneurizme mozga koja nije pukla

Moždane aneurizme zahvaćaju oko 3,2 % opće populacije. Preporučeni tretman ovisi o veličini aneurizme i vjerojatnosti njezinog puknuća.

Promatranje

Ako je aneurizma mala i malo je vjerojatno da će puknuti, vaš liječnik može preporučiti aktivno promatranje. To uključuje redovite preglede kako bi se pratilo bilo kakve promjene.

Lijekovi

Ako kirurgija nije potrebna, mogu se preporučiti lijekovi za upravljanje krvnim tlakom i smanjenje pritiska na aneurizmu. Neka preliminarna istraživanja sugeriraju da eplerenon može pomoći u prevenciji rasta i puknuća malih aneurizmi.

Životne navike

Vaš liječnik može preporučiti promjene životnih navika za smanjenje krvnog tlaka, uključujući:

operacija aneurizme mozga
FOTO: Shutterstock

Kirurgija

Kirurgija je jedini potencijalno kurativni tretman za liječenje aneurizme mozga, tj. prevenciju pucanja aneurizme.

Puknute moždane aneurizme izuzetno su opasne, s visokim postotkom smrtnosti – oko 25 % unutar 24 sata i 50 % unutar tri mjeseca.

Aneurizme se mogu liječiti neurokirurškim klipanjem ili endovaskularnim namotavanjem. Oba postupka nose mali rizik od komplikacija, a ponekad je teško odrediti je li tretman potreban za nepuknutu aneurizmu.

Preventivno liječenje aneurizme mozga može dovesti do smrti u do 5 % slučajeva. Neurokirurško klipanje ima višu stopu komplikacija, ali endovaskularno namotavanje može nositi nešto veći rizik od puknuća.

Neurokirurško klipanje

Ovaj postupak uključuje uklanjanje dijela lubanje kako bi se pristupilo mozgu, gdje se metalni isječci postavljaju na aneurizmu kako bi se spriječilo njezino puknuće.

Endovaskularno namotavanje

Ovo je minimalno invazivna procedura koja uključuje umetanje katetera u krvnu žilu, često u području prepona, i njegovo usmjeravanje do mozga. Zatim se koristi mali namot za zatvaranje aneurizme.

Preživljavanje nepuknutih moždanih aneurizmi

Stopa preživljavanja nepuknutih aneurizmi ovisi o čimbenicima kao što su veličina, lokacija, vaše ukupno zdravlje i je li aneurizma stabilna ili raste. Istraživanja sugeriraju da 50 – 80 % aneurizmi ostaje nepuknuto tijekom života osobe.

Puknute aneurizme mogu uzrokovati hemoragijski moždani udar
FOTO: Shutterstock

Potencijalne komplikacije

Puknute aneurizme mogu uzrokovati hemoragijski moždani udar, što uključuje opasno krvarenje u mozgu. Čak i ako se preživi puknuće aneurizme, mogu nastati trajne nesposobnosti, kao što su:

  • problemi s jezikom
  • problemi s pokretima
  • paraliza
  • problemi s hodanjem ili kretanjem
  • gubitak osjeta u određenim dijelovima tijela.

Prognoza za nepuknutu aneurizmu uglavnom ovisi o njezinoj veličini. Male aneurizme možda nikad neće uzrokovati probleme, a mnogi ljudi žive s njima bez ikakvih poteškoća. Međutim, aneurizme veće od 2,5 cm imaju oko 6 % godišnjeg rizika od puknuća.

Vaš liječnik može odlučiti da neurokirurško klipanje nije preporučljivo ako smatra da niste u dovoljno dobrom općem zdravlju za tako invazivnu proceduru. Endovaskularno namotavanje je manje invazivno i obično nosi manju stopu komplikacija.

Ako vam je dijagnosticirana aneurizma, važno je redovito ići na zakazane kontrolne preglede kako biste pratili stanje aneurizme.

Ako doživite bilo koji od sljedećih simptoma, odmah se obratite hitnoj medicinskoj pomoći:

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Yetman, D. (2024). Treating an Unruptured Brain AneurysmHealthline.
  2. Deniwar, M. A. (2022). Management of multiple and unruptured cerebral aneurysms. Egypt. J. Neurosurg., 37, 26.
  3. Nagahiro, S. i sur. (2018). Treatment of Unruptured Cerebral Aneurysms with the Mineralocorticoid Receptor Blocker Eplerenone—Pilot Study. Journal of Stroke and Cerebrovascular Diseases, 27(8): 2134–2140.

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu