Dojenje smanjuje rizik od ovoga kod djece!

dojenje smanjuje rizik od astme kod djece

Nedavne studije istaknule su ključnu ulogu crijevnih mikroba u raznim tjelesnim funkcijama te povezale neravnotežu u mikrobiomu s alergijama i zdravstvenim problemima kao što su artritis i endometrioza.

Osim toga, mikrobiom dojenčadi može utjecati na pojavu zdravstvenih stanja u djetinjstvu. Primjerice, istraživanje iz 2020. je pokazalo da bi razvoj crijevnog mikrobioma tijekom prve godine mogao pomoći u zaštiti od astme.

Utvrđeno je da dojenje značajno utječe na mikrobnu raznolikost mikrobioma djeteta. Nova otkrića pokazuju da produženo dojenje može dodatno smanjiti rizik od astme, iako mehanizmi koji stoje iza ovog zaštitnog učinka ostaju nejasni.

Studija objavljena 19. rujna u časopisu Cell koju su proveli istraživači s NYU Langone Health i Sveučilišta u Manitobi daje uvid u to kako dojenje može utjecati na rizik od astme kod djece.

Rana kolonizacija povezana je s povećanim rizikom od astme

Analizom podataka 2.227 djece u CHILD kohortnoj studiji istraživači su otkrili da je dojenčad koja je prešla na adaptirano mlijeko prije 3. mjeseca doživjela brzi porast mikrobnog rasta u usporedbi s onom dojenom dulje od tri mjeseca, koja su pokazala postupniji razvoj.

Ovaj rani porast mikroba povezan je s povećanim rizikom od astme, čak i kada se u obzir uzmu čimbenici poput upotrebe antibiotika i povijesti astme kod majke.

dojenje značajno utječe na mikrobnu raznolikost mikrobioma djeteta
FOTO: Shutterstock

Istraživači su primijetili da majčino mlijeko sadrži složene šećere koji potiču određene korisne mikrobe, dok adaptirano mlijeko hrani različite organizme. Iako i prirodno dojena i dojenčad hranjena formulom na kraju dobiju slične mikrobe, vrijeme kolonizacije je kritično – rana kolonizacija povezana je s povećanim rizikom od astme.

Točnije, otkrili su da se bakterija zvana Ruminococcus gnavus pojavila prije kod dojenčadi hranjene formulom, što je povezano s procesima koji mogu poremetiti imunološku funkciju i povećati rizik od astme.

Studija naglašava značajan utjecaj dojenja na mikrobiom dojenčadi i zdravlje dišnog sustava. Razjašnjavanjem mehanizama koji stoje iza zaštitnih učinaka majčinog mlijeka, istraživači žele dati informacije o smjernicama za dojenje i odvikavanje.

Buduća bi istraživanja također mogla dovesti do strategija za prevenciju astme kod djece koja ne doje najmanje tri mjeseca. 

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu