COVID-19 može učiniti ovo vašim krvnim žilama!
- Budite prvi i komentirajte!
- 1 min čitanja
![COVID-19 može ubrzati nakupljanje plaka u arterijama (ateroskleroza)](https://krenizdravo.dnevnik.hr/wp-content/uploads/2025/02/COVID-19-moze-ubrzati-nakupljanje-plaka-u-arterijama-ateroskleroza.jpg?x38585)
Nedavno istraživanje otkriva da COVID-19 može ubrzati nakupljanje plaka u arterijama (ateroskleroza), čime se povećava rizik od srčanih i moždanih udara.
Dr. Junbo Ge, glavni autor studije i profesor kardiologije u bolnici Zhongshan na Fudan University, za Everyday Health ističe da se ovi nalazi nadovezuju na prethodna istraživanja koja povezuju COVID-19 sa sistemskom upalom i dugoročnim rizicima za zdravlje srca.
Naglašava da COVID-19 nije samo respiratorna bolest jer čak i blage infekcije mogu pogoršati aterosklerozu i povećati rizik od bolesti srca.
Iako mnogi Amerikanci više ne vide COVID-19 kao veliku prijetnju, s obzirom da je samo 20 % zabrinuto zbog mogućnosti zaraze, dugoročni zdravstveni rizici i dalje ostaju. Dok respiratorni simptomi mogu relativno brzo nestati, COVID-19 može uzrokovati dugoročne učinke na crijeva, bubrege, mozak, živčani sustav i srce.
Studija koju su proveli dr. Ge i njegov tim fokusirala se na utjecaj SARS-CoV-2 na koronarne arterije. Pregledali su snimke oko 800 starijih odraslih osoba koje su bile praćene prosječno tri godine i otkrili da su one koje su imale COVID-19 doživjele brži rast plaka u odnosu na one koji nisu.
Osim toga, rizik od nastanka visokorizičnih plakova, koji mogu uzrokovati ugruške, bio je veći kod pacijenata s COVID-19 (više od 20 %) nego kod onih koji nisu oboljeli (nešto manje od 16 %).
Čak i oni koji su imali blagi ili neliječeni COVID-19 imaju veće rizike
Tim je također primijetio povećanu stopu koronarne upale i propadanja plaka kod pacijenata s COVID-19, što ukazuje na veće rizike od srčanog udara i moždanog udara.
![utjecaj SARS-CoV-2 na koronarne arterije](https://krenizdravo.dnevnik.hr/wp-content/uploads/2025/02/utjecaj-SARS-CoV-2-na-koronarne-arterije.jpg?x38585)
Dr. Patricia Nguyen, stručnjakinja za kardiovaskularne bolesti, je za Everyday Health izjavila da se slaže s ovim nalazima, ističući povezanost između virusnih infekcija, upale i većeg rizika od bolesti srca.
Međutim, upozorava da retrospektivna priroda studije ograničava njezin opseg i generalizaciju jer je uključivala specifičnu populaciju pacijenata i nije uzela u obzir životne faktore poput prehrane i tjelovježbe.
Osobama koje su se oporavile od COVID-19 dr. Ge preporučuje da se posavjetuju sa svojim zdravstvenim djelatnicima i prioritetiziraju zdravlje srca kroz usvajanje zdravih navika poput:
- pravilne prehrane
- redovite tjelovježbe
- prestanka pušenja
- upravljanja uvjetima poput visokog krvnog tlaka i dijabetesa
- razmatranja lijekova poput statina prema preporuci.
Redoviti pregledi srca i obraćanje pažnje na simptome poput bolova u prsima i otežanog disanja također su ključni za osobe visokog rizika.
Pročitajte i ove članke:
- Upravo ste dobili COVID, što trebate učiniti?
- Za ove simptome dugog COVID-a još niste čuli!
- Žene su pod većim rizikom od dugog COVID-a?
- Dai, N. i sur. (2025). SARS-CoV-2 Infection Association with Atherosclerotic Plaque Progression at Coronary CT Angiography and Adverse Cardiovascular Events. Radiology, 314(2): 240876.
- Rauf, D. (2025). COVID-19 May Contribute to Clogged Arteries. Everyday Health.