Zamjena za šećer za dijabetičare: Pet najboljih opcija
- Budite prvi i komentirajte!
- 2 min čitanja

Osobe s dijabetesom često traže zaslađivače koji neće povećati razinu šećera u krvi, pa se okreću zamjenama za šećer kao rješenju.
Postoji niz zamjena za šećer za dijabetičare koje se smatraju sigurnima, a ove opcije obično imaju manji utjecaj na razinu šećera u krvi i inzulina u usporedbi s običnim šećerom.
Zamjena za šećer za dijabetičare
U nastavku ističemo pet najboljih zamjena za šećer za dijabetičare.
1. Ksilitol
Ksilitol je šećerni alkohol koji se dobiva iz prirodnih vlakana breze ili biljnih vlakana poput ksilana. Odobren je od strane FDA-e i pruža 40 % manje kalorija od šećera, s 2,4 kalorije po gramu.
Ksilitol ima minimalan utjecaj na razinu šećera u krvi i inzulin kada se konzumira u umjerenim količinama. Međutim, pretjerana konzumacija može imati laksativni učinak.
Iako nije postavljen dnevni limit unosa, većina odraslih osoba može podnijeti 10 – 30 g dnevno bez problema. Ksilitol dobro djeluje u pečenju i može se pronaći u ljekarnama i trgovinama zdrave hrane.
2. Eritritol
Eritritol, još jedan šećerni alkohol, nudi slatkoću bez kalorija. Prirodno se nalazi u voću, povrću i fermentiranim namirnicama, a komercijalno se proizvodi iz fermentirane pšenice ili škroba.
Eritritol je odobren od strane FDA-e i dobro se podnosi u umjerenim količinama, s minimalnim utjecajem na razinu šećera u krvi. Često se koristi u pečenju i proizvodima smanjenim u šećeru. Iako je siguran u velikim količinama, neki pojedinci mogu osjetiti probavne smetnje.
Najbolje je konzumirati eritritol u umjerenim količinama jer vrlo visok unos može uzrokovati nelagodu.

3. Ekstrakt monaškog voća
Ekstrakt monaškog voća, koji se dobiva iz monaškog voća Luo Han Guo, zaslađivač je bez kalorija i ugljikohidrata, a oko 150 puta je slađi od šećera.
Ekstrakt monaškog voća odobren je od strane FDA-e i prepoznaje se kao siguran. Iako postoji malo istraživanja o dugoročnoj upotrebi, tradicionalna medicina ga koristi zbog protuupalnih svojstava.
Prilikom pečenja s monaškim voćem važno je prilagoditi recept jer je puno slađe od šećera, što može utjecati na teksturu i vrijeme pečenja.
4. Sirup od jakona
Jakon sirup, koji se dobiva iz korijena biljke Yacon, bogat je vlaknima, posebno fruktooligosaharidima koji djeluju kao prebiotici za podršku zdravlju crijeva. Ima vrlo nizak glikemijski indeks, što ga čini korisnim za ravnotežu razine šećera u krvi.
Sirup od jakona prepoznaje FDA kao siguran, s preporučenim unosom do 20 g fruktooligosaharida dnevno. Ima okus sličan melasi i može se koristiti u pečenju ili kao zamjena za med ili javorov sirup.
5. Stevija
Stevija je zaslađivač biljnog podrijetla koji se dobiva iz biljke Stevia rebaudiana. Sadrži minimalne količine ugljikohidrata i ima glikemijski indeks 0. Ekstrakt lista stevije odobren je od strane FDA-e kao siguran za upotrebu, ali cijeli list stevije nije odobren za komercijalnu upotrebu.
Stevija je stabilna pri grijanju, što je čini pogodnom za pečenje, iako neki ljudi mogu osjetiti aftertaste. Svježi listovi stevije mogu se koristiti za prirodniju opciju u čajevima.
Pročitajte i ove članke:
- 5 najboljih i najgorih vrsta hrane za dijabetičare
- Kruh za dijabetičare: Koji su najbolji i najgori izbori?
- Prirodni lijek za dijabetes: Ovih 10 biljaka koristi se u narodnoj medicini za prirodno snižavanje šećera u krvi.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo

Razina šećera u krvi: Tablica za dijabetes tip 1 i tip 2
- Tomislav Stanić
- 3 min čitanja
- Hugues, S. (2025). 5 Best Sweeteners for People With Diabetes. Verywell Health.
- The Best Sugar Substitutes for People with Diabetes. (2024). Healthline.
- Sherrell, Z. (2023). The best sweeteners for people with diabetes. Medical News Today.