Jednostavnim trikom uklonite do 90 % mikroplastike u vodi!

prokuhavanje i filtriranje vode može ukloniti do 90 % nano- i mikroplastike

Era globalizacije dovela je do proliferacije mikroplastike, sitnih čestica prisutnih u zraku, vodi i tlu, obilježavajući ono što neki istraživači nazivaju “Plastičnim dobom”.

Ove čestice, definirane od strane različitih autoritativnih tijela, uključujući NOAA, UNEP i Europsku agenciju za kemikalije, kao netopljive čestice ispod pet milimetara duljine, sve su prisutnije u Zemljinim oceanima, atmosferi, pitkoj vodi i izvorima hrane.

Utjecaj mikroplastike na probavu

Studije su istraživale utjecaj mikroplastike na mikrobiom ljudskih crijeva. Studija objavljena u časopisu Nature 2022. sugerira da gutanje mikroplastike utječe i na sastav i raznolikost mikrobnih zajednica u debelom crijevu.

Napori za ublažavanje kontaminacije mikroplastikom u vodi doveli su do otkrića koja sugeriraju da bi prokuhavanje i filtriranje vode, korištenjem uobičajenih metoda sličnih pripremi čaja ili kave, moglo ukloniti do 90 % nano- i mikroplastike.

Istraživanje je provedeno u Guangzhouu u Kini i pokazalo je da kipuća voda iz slavine bogata mineralima može uzrokovati da strukture kalcijevog karbonata inkapsuliraju čestice mikroplastike.

Ova se inkapsulacija zatim može ukloniti filtriranjem vode kroz filter za kavu.

kipuća voda iz slavine bogata mineralima može uzrokovati da strukture kalcijevog karbonata inkapsuliraju čestice mikroplastike
FOTO: Shutterstock

Što se tiče učinaka mikroplastike na ljudski mikrobiom, dok razne studije ukazuju na promjene u sastavu crijeva zbog izloženosti mikroplastici, stručnjaci primjećuju da izravan utjecaj na ljudsko zdravlje ostaje nejasan. Čimbenici poput sanitarne prakse promijenili su crijevni mikrobiom, potencijalno utječući na stanja poput astme i upalnih bolesti crijeva.

Posljedice izloženosti mikroplastici

Kronična izloženost mikroplastici može dovesti do dugoročnih zdravstvenih problema kao što su probavni poremećaji, endokrini poremećaji, pretilost, kardiovaskularne bolesti i neurodegenerativni poremećaji. Ovi zdravstveni rizici često su pogoršani među marginaliziranim zajednicama s ograničenim pristupom čistoj vodi i hrani, jer su nerazmjerno izložene mikroplastici zbog okolišnih i socioekonomskih čimbenika.

Kako bi se suprotstavili učincima mikroplastike, preporučuje se održavanje zdravog crijevnog mikrobioma pre- i probiotičkim dodacima, kao i konzumacija fermentirane hrane, hrane bogate vlaknima, omega-3 masnim kiselinama i polifenolima. Osim toga, određena veziva poput aktivnog ugljena ili gline mogu pomoći u uklanjanju toksina iz tijela, iako su potrebna daljnja istraživanja njihove učinkovitosti.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu