HELLP sindrom – na koje simptome trudnica treba obratiti pozornost i kako se dijagnosticira?
- Budite prvi i komentirajte!
- 3 min čitanja
HELLP sindrom je nateži oblik preeklampsije (trudnoćom izazvana hipertenzija s proteinurijom). Uzrokuje nespecifične simptome koji nastupaju brzo i zato ga je teško dijagnosticirati.
Čest je kod žena kojima je već utvrđena preeklampsija tijekom trudnoće (moguća preeklampsija nakon poroda).
Otkriti se može samo krvnim pretragama, a o rezultatima određenih laboratorijskih vrijednosti i težini simptoma ovisi i liječenje.
Više o preeklampsiji i eklampsiji možete pročitati ovdje.
Što je HELLP sindrom?
HELLP sindrom nastaje isključivo tijekom trudnoće i ugrožava život. Riječ je o varijanti preeklampsije koja može biti vrlo akutna. Međutim, poznato je da se HELLP sindrom javlja čak i bez prethodne preeklampsije. Kontrolnim pregledima liječnik provjerava krv i urin jer su za HELLP sindrom karakteristične sljedeće laboratorijske vrijednosti:
- razgradnja crvenih krvnih stanica,
- smanjeni broj trombocita,
- povišeni jetreni enzimi.
Skraćenica „HELLP“ nastala je kao kombinacija engleskih naziva za razgradnju crvenih krvnih stanica (Haemolysis), povišenih jetrenih proba (Elevated Liver Enzymes) i smanjeni broj trombocita (Low Plateletes).
HELLP sindrom – uzroci
Nepoznati su uzroci HELLP sindroma. Čimbenici rizika slični su onima kod gestoze (preeklampsija – simptomi, stanje uzrokovano trudnoćom, npr. povraćanje, edem, povišen krvni tlak itd.). Povećan rizik postoji kod:
- povijesti prethodnih bolesti – npr. kronična hipertenzija, dijabetes i kongenitalni (urođeni) poremećaj koagulacije,
- pretilosti,
- višeplodne trudnoće,
- trudnoće nakon umjetne oplodnje – zbog snažne intervencije u hormonskoj ravnoteži,
- poremećaja u imunološkom sustavu.
HELLP sindrom – simptomi
Dodatni simptomi koji prate prije navedene promijenjene laboratorijske vrijednosti su:
- jaka bol u gornjem dijelu trbuha,
- mučnina,
- povraćanje,
- proljev,
- značajno povećani krvni tlak – preko 140/90 mmHg,
- povećano izlučivanje proteina u urinu – preko 0,3 g / l.
HELLP sindrom može se naglo pojaviti i vrlo brzo pogoršati. Ekstremno pogoršanje s pretjeranim povećanjem krvnog tlaka javlja se čak i unutar jednog sata. U krajnjem slučaju može nastupiti ruptura (puknuće) jetre.
U naprednoj trudnoći treba ozbiljno uzeti trajne glavobolje, zamagljen vid, mučninu, povraćanje i/ili bol u trbuhu, pogotovo ako je poznata hipertenzija, tj. preeklampsija u pitanju.
HELLP sindrom – dijagnoza
Uglavnom je HELLP sindrom teško dijagnosticirati jer nije uvijek jaka hipertenzija u pitanju. Pogođene trudnice žale se na bolove na desnoj strani trbuha i mučninu, a navedeni se simptomi mogu zamijeniti bolestima probavnog sustava.
Ako se izluči puno proteina (više od 300 mg/24 h), u ispitivanju urina mogu se otkriti određene stanice (fragmentociti). Samo se krvnim pretragama, tj. vrijednostima jetrenih enzima i koagulacijskim parametrima krvi može utvrditi postojanje HELLP sindroma.
HELLP sindrom – iskustva
HELLP sindrom je životno opasno stanje za majku i dijete. U zapadnim je zemljama na prvom mjestu uzroka smrtnosti majki. Postoji rizik od prijevremenog odvajanja posteljice.
HELLP sindrom – posljedice
Trudnice često trebaju transfuziju krvi i obično moraju rađati nakon ublažavanja simptoma. Nekoliko dana nakon poroda simptomi nestaju, a trajna oštećenja su vrlo rijetka.
Međutim, kod trećine žena HELLP sindrom nastaje tek nakon poroda.
Liječenje HELLP sindroma
Terapija HELLP sindroma ovisi o fazi trudnoće. Prije 32. tjedna porod se, što je duže moguće, odugovlači, kako bi se pluća djeteta što više razvila. Dotad se majci lijekovima normalizira krvni tlak i zgrušavanje krvi.
Snižavanje krvnog tlaka ne smije biti prebrzo kako ne bi ugrozilo cirkulaciju posteljice. Ono se uvijek odvija pod CTG kontrolom. Istodobno se bilježe i nadziru srčani zvukovi djeteta i mogući trudovi majke.
Međutim, preduvjet za odgađanje rađanja je stabilizacija krvnog tlaka, jetrenih proba i koagulacije krvi majke. Što se djeteta tiče, svaki dan u majčinom trbuhu povećava šanse za preživljavanje. Dodatni tretman s kortizonom ili lijekovima sličnim kortizonu koristi se za razvoj djetetovih pluća.
Ako su laboratorijske vrijednosti unutar razumnih granica, a simptomi nisu teški, liječenje također može čekati, ali krvna slika majke mora se redovito pratiti.
Preeklampsija i carski rez
Ako se simptomi HELLP sindroma pogoršaju, tj. ako su vrijednosti jetre u porastu, broj trombocita padne ispod 40 000/mL krvi, a bol u gornjem dijelu trbuha jača, a usto je prisutna preeklampsija, pokreće se porođaj. Hoće li biti prirodan ili carskim rezom ovisi o stanju majke i djeteta.
HELLP sindrom i druga trudnoća
Druga trudnoća nakon HELLP sindroma ne mora biti razlog zabrinutosti. Rizik ponovne pojave vrlo je nizak, točnije 2,5 %.
Ipak, HELLP sindrom ne može se spriječiti. Zato je važno tijekom cijele trudnoće kontrolirati krvnu sliku. Ako se primijete navedeni simptomi, treba odmah potražiti liječničku pomoć.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja