Zdrava i lijepa kosa – savjeti
- Budite prvi i komentirajte!
- 5 min čitanja
Njegovana kosa je simbol ženstvenosti i ljepote širom svijeta, no nažalost, uslijed učestalog tretiranja kose kemijskim sredstvima (bojanje, ondulacija), toplinom (sušilo za kosu, feniranje, ravnanje), vezanjem, i neadekvatnom njegom, kosa se lomi, postaje suha, rijetka ili oštećena, do te mjere da se moramo odlučiti za radikalno rješenje: škare.
Čak i najotpornija kosa nakon ekstremnog tretiranja navedenim faktorima dolazi do granica izdržljivosti. Kosa nije živa, stoga ju je nemoguće oživjeti i obnoviti tako da postigne stari sjaj, ali je moguće preventivno utjecati na oštećenje. Prvenstveno je riječ o manje invazivnim tretmanima uljepšavanja kose.
U nastavku teksta donosimo nekoliko navika koje biste trebali usvojiti, kako bi vaša kosa bila lijepa i zdrava.
Koristite drveni češalj
Češljanjem kose drvenim češljem umanjit ćete lomljenje kose, pucanje vrhova, a uz to ujedno i masirati vlasište te poboljšati cirkulaciju tjemena. Češljanjem uz pomoć drvenog češlja imat ćete osjećaj kao da vam netko rukom prolazi kroz kosu. Kosa se lako raščešljava, a njezin volumen se povećava.
Više o prednostima češljanja kose drvenim češljem doznajte u članku —> Prednosti drvenog češlja za kosu
Njegujte kosu biljnim uljima
Biljna ulja za njegu kose osnovni su kozmetički preparat svake Indijke. Indijke su inače poznate po svojoj dugoj, zdravoj i lijepoj kosi. Biljna ulja dubinski njeguju kosu, sprječavaju oštećenja kose, pomažu oporavku suhe i oštećene kose te daju dodatni sjaj i zaštitu zdravoj kosi.
Najbolja ulja za njegu kose su:
- bademovo ulje,
- ricinusovo ulje,
- ulje divlje ruže,
- arganovo ulje,
- maslinovo ulje,
- kokosovo ulje,
- čičkovo ulje.
Više o tome kako koristiti pojedina ulja i kako njegovati kosu prirodnim uljima doznajte u našem članku —> Kako njegovati kosu prirodnim uljima?
Izbjegavajte sušilo za kosu
Ako samo nekoliko mjeseci budete izbjegavali sušilo za kosu, moći ćete primijetiti razliku. Vaša kosa će izgledati zdravije. Sušilo za kosu možete potpuno izbaciti iz upotrebe u ljetnim danima, dok tijekom zime možete kosu napola osušiti toplim ručnikom koji prethodno možete zagrijati na radijatoru, a zatim upotrijebiti sušilo.
Ovim postupkom ćete skratiti vrijeme upotrebe sušila za kosu, a osim toga ćete pomoći svojoj kosi da se oporavi od feniranja i ostalih tretmana koji uključuje grijanje i isušivanje vlasi.
Koristite šampon za kosu na biljnoj bazi
Šamponi za kosu na biljnoj bazi ne izazivaju iritacije vlasišta, ne sadrže za zdravlje sumnjive kemijske sastojke, a daju kosi lepršavost i vitalnost.
Prije kupnje šampona, uvijek obratite pozornost na sastojke navedene na deklaraciji. U slučaju da na šamponu piše ”prirodni” ili od ”prirodnih sastojaka” to nažalost ne garantira da ne sadrži sastojke poput natrij-lauril-sulfata ili parabena.
Kako prepoznati da je kozmetika koju kupujete i koristite zaista prirodna doznajte u članku —> Je li kozmetika koju koristite zaista prirodna?
Koristite šampone bez sulfata
Razočarani učinkom skupih šampona koji obećavaju zdrav izgled kose, mnogi odustaju i posežu za blagim baby šamponima. Upravo ti šamponi sadrže znatno manje sastojaka od uobičajenih šampona i to prvenstveno kako ne bi izazvali iritaciju ili alergijsku reakciju kod djece.
Šampone bez sulfata je gotovo nemoguće pronaći u običnim trgovinama, no isplati se potražiti, evo nekoliko primjera:
- Schwarzkopf Color Save,
- OGX njegujući Kokosovo mlijeko šampon,
- The Body Shop Rainforest Shine šampon,
- L’Oreal – EverSleek Intense šampon,
- Giovanni Root 66 Max Volume šampon.
Uz šampone na biljnoj bazi i šampone bez sulfata isplati se koristiti i posebne pakunge za kosu. Više o izradi prirodnih pakunga koji će obnoviti vašu kosu doznajte u članku —> Pakung za kosu – prirodno njegujte i obnovite kosu
Masirajte vlasište biljnim uljima
Barem jednom mjesečno (poželjno je jednom tjedno) dubinski izmasirajte vlasište kose biljnim uljem, kako bi hranjive tvari iz ulja mogle prodrijeti u folikule dlake, umotajte kosu u topli ručnik na 30 minuta, a zatim isperite šamponom.
Ovisno o tipu vaše kose možete odabrati ulje koje odgovara vašem tipu kose. Koje ulje najviše odgovara vašem tipu kose doznajte u našem članku —> Koje biljno ulje odgovara vašem tipu kose?
Kako vam mogu pomoći svilene jastučnice?
Posteljina od svile ili satena će spriječiti pregrijavanje, znojenje, isušivanje kože te petljanje kose. Osim što upija prirodna ulja s kože, pamučna jastučnica utječe i na skidanje ulja s vlasišta. Pamučna jastučnica pojačava trenje prilikom kojeg se kosa lomi.
Osim toga, prilikom spavanja na svilenoj jastučnici ne dolazi do mršenja vlasi, a glatka površina jastučnice sprječava petljanje kose.
Nakon pranja kosu nemojte trljati ručnikom
Nakon pranja, kosu nemojte trljati ručnikom, već je tapkanjem lagano posušite. Trljanje ručnikom dovodi do pucanja i oštećivanja vlasi. Kosu nakon pranja omotajte ručnikom i pustite da se voda upije. Vlasi vaše kose su najkrhkije kada su pune vode.
Iz istog razloga kosu nemojte češljati dok je još mokra, već pustite da se prirodno malo posuši i tek tada počešljajte.
Šišanje kose je ponekad jedini spas
Kao što smo već spomenuli, kosa nije živa i ona se neće preko noći čarobno regenerirati. U nekim slučajevima njegovanje kose prirodnim preparatima jednostavno nije opcija.
Kosu biste trebali šišati ako:
- su vrhovi vlasi slabi, tanki i gotovo prozirni,
- je kosa oštećena prekomjernim bojenjem,
- je kosa prečesto izložena tretmanima koji uključuju toplinu (kovrčanje figarom, peglanje kose, feniranje),
- imate kratku frizuru koju je potrebno redovito održavati,
- često nosite konjski rep (kosa nalikuje na metlu),
- vam je dosadila vaša sadašnja frizura.
Prehranom do zdravije kose
Želite čvršću, sjajniju, zdraviju i gušću kosu? Uz pravilnu prehranu takvi zahtjevi nisu nemogući. Ponekad odgovor ne leži u tretmanima koje ste isprobali ili namjeravate isprobati kako biste vratili svojoj kosi sjaj.
Boljem izgledu i zdravlju vaše kose mogu pomoći sljedeće namirnice:
- Proteini – riječ je o aminokiselinama koje imaju značajnu ulogu u obnovi i rastu novih stanica. Namirnice bogate proteinima su riba, piletina, puretina i sl.
- Omega 3 masne kiseline – konzumacija namirnica bogatih omega 3 masnim kiselinama može podariti vašoj kosi zdraviji izgled, jedan od najbogatijih namirnica je losos.
- Biotin – namirnice bogate biotinom potiču esencijalni razvoj i rast kose. Najbolji izvori biotina su: jaja, sojino brašno, mlijeko, sir, jetra, maline, rajčica, mrkva, kupus, krastavci i sl.
- Vitamin D – prema nekim istraživanjima pospješuje rast kose. Umjereno izlaganje suncu bit će dovoljna mjera, namirnice bogate vitaminom D su jaja, gljive i riba.
- Željezo i cink – riječ je o dva elementa koji pospješuju rast kose te ujedno hrane i folikul. Uz namirnice ili dodatke prehrani koji sadrže željezo i cink, poželjno je konzumirati i vitamin C koji će poboljšati apsorpciju ovih elemenata u organizmu.
Ako ste propustili, predlažemo da pročitate sljedeće tekstove:
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja
Saznajte više o kosi u sljedećim tekstovima:
Nastavite čitati
Saznajte više o njezi kose u sljedećim tekstovima:
Nastavite čitati
Naelektrizirana kosa: “Kao da ste stavili prst u struju!” Evo zašto nastaje, kod koga se najviše javlja i kako je ukrotiti
- Anamaria Kranjčec
- 3 min čitanja