Dermatitis ili psorijaza? Liječnik otkriva koja je razlika

Dermatitis ili psorijaza

Svrbež i perutanje vlasišta uobičajeni su problemi mnogih ljudi. Dva stanja koja mogu dovesti do svrbeža vlasišta su psorijaza i seboroični dermatitis. Iako se psorijaza i seboroični dermatitis mogu činiti sličnima, među njima postoje važne razlike:

  • psorijaza je kronična kožna bolest koja može uzrokovati tako brz rast stanica kože da se nakupljaju na površini kože; mrlje grube, ljuskave kože mogu se pojaviti bilo gdje na tijelu, uključujući i vlasište
  • seboroični dermatitis je kronično stanje kože koje može uzrokovati grubu, ljuskavu kožu na tjemenu i licu; neupalna varijanta seboroičnog dermatitisa je perut.

Svatko može dobiti psorijazu vlasišta i ne postoji način da se spriječi razvoj tog stanja. Vjerojatnije je da će se pojaviti kod odraslih koji imaju psorijazu na drugim dijelovima tijela.

Točan uzrok psorijaze nije poznat, ali radi se o pretjeranoj reakciji imunološkog sustava. Obično se javlja u obiteljima pa je vjerojatno da postoji genetska podloga.

Svatko može razviti i seboroični dermatitis, a istraživanja pokazuju da se češće razvija kod muškaraca nego kod žena.

Čimbenici koji mogu igrati ulogu u razvoju seboroičnog dermatitisa uključuju:

Evo kako prepoznati je li u pitanju dermatitis ili psorijaza.

Dermatitis ili psorijaza - simptomi
FOTO: Shutterstock

Dermatitis ili psorijaza – simptomi

Psorijaza se obično pojavljuje s ružičastim ili crvenim promjenama na koži sa srebrnastim ljuskama kod osoba sa svijetlom kožom. Na srednjim tonovima kože može djelovati boje lososa sa srebrnobijelim ljuskicama. Na tamnoj koži psorijaza može izgledati ljubičasto sa sivim ljuskicama ili tamnije smeđe i suptilnije.

Mrlje od psorijaze se mogu pojaviti bilo gdje na tijelu, posebno na laktovima i koljenima, tjemenu, a mogu i svrbjeti ili biti osjetljive na dodir. Kada se razvije na vlasištu, može dovesti do pucanja, krvarenja kože i srebrno-bijelih ljuskica. Koža može biti bolna ili peckati.

Kao i kod seboroičnog dermatitisa, psorijaza također može uzrokovati ljuštenje koje nalikuje prhuti. Unatoč ovoj sličnosti, koža oko lezija psorijaze je suša od kože oko mjesta koja zahvaća seboroični dermatitis.

Seboroični dermatitis se obično nalazi na tjemenu, ali ponekad se može pojaviti i drugdje, poput lica, gornjeg dijela prsa i leđa. Uzrokuje mrlje ljuskave kože koje svrbe i mogu izgledati masno te se mogu ljuštiti, osobito pri češanju. Simptomi uključuju:

  • hrskave, bijele ljuske
  • masne, žute ljuske
  • promijenjena boja i otečena koža
  • svrbež ili osjećaj pečenja u zahvaćenom području.

Seboroični dermatitis može izgledati drugačije kod osoba s tamnom bojom kože. Koža je obično crvena i ljuskava na onima sa svijetlim tonovima kože. Kod ljudi sa srednjim i tamnim tonovima kože ovo se stanje može pojaviti kao ljuskice duž linije kose. Također može uzrokovati hipopigmentaciju ili posvjetljivanje kože.

Kod beba seboroični dermatitis može imati izgled poput krasta. Seboroični dermatitis često je praćen atopijskim dermatitisom. Bebe također mogu imati seboroični dermatitis oko očiju i nosa.

Kod seboroičnog dermatitisa, ako se koža češe, postoji određeni rizik od krvarenja ili infekcije ako se debela ljuska ukloni s vlasišta.

Razlika između seboreje i psorijaze
FOTO: Shutterstock

Razlika između seboreje i psorijaze

Psorijaza i seboroični dermatitis vlasišta dijele neke zajedničke simptome. Oba stanja rezultiraju:

  • ljuskavim promjenama kože
  • ljuskicama koje se mogu zalijepiti za vlas kose
  • svrbežom.

Psorijaza na vlasištu na svijetloj koži često se pojavljuje kao crvena ili ružičasta mrlja sa srebrno-bijelim ljuskicama. Na tamnoj koži psorijaza će se vjerojatnije pojaviti kao tamne ili crvenkasto-smeđe ili ljubičaste mrlje s prekrivenim bjelkastim ili sivkastim ljuskicama. Ljuskice seboroičnog dermatitisa obično su tanje.

Ljuskice psorijaze najčešće izgledaju deblje i suše od ljuskica seboroičnog dermatitisa. Psorijaza se najčešće širi izvan linije kose te obično zahvaća više od jednog područja tijela, poput blage psorijaze na laktovima, koljenima ili donjem dijelu leđa. Mogu se primijetiti i promjene na noktima, poput udubljenja.

Moguće je imati oba stanja vlasišta u isto vrijeme, ponekad u obliku malo shvaćenog stanja koje se zove sebopsorijaza.
Liječenje dermatitisa i psorijaze
FOTO: Shutterstock

Liječenje dermatitisa i psorijaze

Dostupno je nekoliko tretmana za seboroični dermatitis i psorijazu. Učinkovitost različitih pristupa može se razlikovati od osobe do osobe.

Primjena lokalne antifungalne kreme može pomoći u liječenju blagih slučajeva seboroičnog dermatitisa.

Osobe s težim oblikom seboroičnog dermatitisa možda će trebati liječenje kortikosteroidima kako bi se smanjila upala. Kortikosteroidi možda nisu prikladni za osobe koje su im prethodno dugotrajno izložene. Liječnik može propisati i topikalni inhibitor kalcineurina.

Ovi tretmani također mogu pomoći i nekim osobama sa psorijazom vlasišta. Liječenje psorijaze vlasišta često je komplicirano i zahtijeva vrijeme i strpljenje.

Proizvodi od ugljenog katrana i salicilna kiselina korisni su za liječenje blage psorijaze vlasišta. Mnogi ljekoviti šamponi dostupni su u slobodnoj prodaji. Ovi šamponi pomažu u liječenju lezija vlasišta i smanjuju svrbež ako su lezije vrlo blage i zahvaćaju samo nekoliko područja.

Kako bi omekšali plakove, osoba može pokušati okupati vlasište u toploj vodi ili ga navlažiti prije nanošenja losiona, krema i masti. Nježno češljanje vlasišta kružnim pokretima tada može ukloniti omekšale naslage s vlasišta. Ozbiljniji slučajevi psorijaze vlasišta mogu zahtijevati intenzivnije lokalno liječenje kortikosteroidima i drugim lijekovima.

Biološki lijekovi koji potječu iz živih stanica mogu biti propisani od strane liječnika ako prijašnja terapija nije imala učinka. Osobe s težom psorijazom vlasišta možda će morati pokušati kombinirati nekoliko tretmana prije nego što pronađu onaj koji im odgovara.

Nakon ponovljene uporabe psorijaza osobe može postati manje osjetljiva na lijek. Ako se to dogodi, osoba će trebati kombinaciju tretmana koje mogu koristiti naizmjenično. 

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu