Talasoterapija – drevni tretman koji koristi snagu mora
- Budite prvi i komentirajte!
- 3 min čitanja
Talasoterapija je drevni ljekoviti tretman koji svoja ljekovita svojstva pripisuje prirodnim ljekovitim svojstvima morske vode. Sama riječ skovana je u Francuskoj u 19. stoljeću prema grčkoj riječi “thalassa” koja predstavlja božicu mora ili more i “therapeia” koja znači ozdravljenje.
Sredinom 19. stoljeća su bogati građani i plemići putovali u Francusku kako bi “došli do vode”. Koliko je poznato, pronalazili su zagrijane vodene kupke s oceanskim algama i daleko od francuske obale. To su bili prvi centri za talasoterapiju.
Kome je namijenjena talasoterapija?
Sve se više ljudi okreće talasoterapiji zbog usporavanja i odgađanja znakova starenja. Također, ona je omiljeni tretman za smanjenje celulita. Klijenti s kroničnim upalama, artritisom, ekcemom, psorijazom ili anemijom imaju velike koristi od talasoterapije.
Talasoterapija se preporučuje svima, ali je primarno namijenjena onima koji pate zbog:
- stresa,
- iscrpljenosti,
- bolesti srca i krvnih žila,
- reumatskih bolova i
- kožnih problema.
Kako djeluje talasoterapija?
Talasoterapija na prirodan i učinkovit način poboljšava krvnu cirkulaciju te tako, brzim premještanjem toksina u limfni sustav, ublažava upale u tijelu. Održati organizam u ravnoteži u 21. stoljeću je izazov otežan lošom prehranom, zagađenjem okoliša i stresom.
Minerale koji se nalaze u morskim algama, a među kojima su željezo, magnezij, natrij, kalij, jod, fosfor i kalcij, vaša koža lako apsorbira u krvotok bez probave. Kemijski sastav morske vode i morskih algi sličan je onome u našoj vlastitoj krvnoj plazmi.
Zbog toga ovi esencijalni minerali pomažu tijelu da upije velike koncentracije vitamina, aminokiselina i polisaharidnih šećera koji se nalaze u algama. Tako se vaš unutrašnji ocean dovodi u željenu ravnotežu. Jačanjem krvotoka pomaže i s detoksifikacijom.
Uranjanje tijela u morsku vodu zagrijanu na 33-37 °C u trajanju od najmanje 12 minuta, jednako je 20 sati provedenih u moru u normalnim uvjetima. Također, bazen od 100 litara, napunjen s 30 grama praha od algi ima 20 puta više joda, 3 puta više cinkova, 27 puta više mangana i 18 puta više željeza od samog mora.
Talasoterapija veže toksine kao što su teški metali (kadmij, živa, olovo i radioaktivni materijali), a osim utjecaja na cirkulaciju i upale, talasoterapija blagotvorno djeluje i na kožu. Ona vam može pomoći da učvrstite, tonirate i hidratizirate kožu.
Neka djelovanja talasoterapije:
- toniranje mišića i čišćenje kože
- gubitak težine potpomognut osnaženim metabolizmom
- poboljšano funkcioniranje kardiovaskularnog sustava
- jačanje imunološkog sustava
- poboljšanje kvalitete sna
- oslobađanje od simptoma ekcema i psorijaze
- ublaživanje boli u leđima i mišićima
Učinkovitost talasoterapije uglavnom ovisi o njezinom intenzitetu i dužini tretmana. Pa iako su rezultati osjetni i vidljivi već nakon jednog tretmana, predlažemo najmanje 2 ili 3 za dugoročne beneficije.
Centri za talasoterapiju
Najpoznatiji centri na svijetu nalaze se u Francuskoj, Velikoj Britaniji i Grčkoj te na sjevernoj obali Afrike i Mrtvome moru. U Francuskoj postoji zakonska odredba prema kojoj se u krugu od 10 km od centra za talasoterapiju ne smije nalaziti nikakav tvornički ili industrijski kompleks.
Time je zajamčena čistoća vode. Talasoterapijski centar mora biti smješten u blizini mora, koristite prirodnu morsku vodu u bazenima, obnavljati je svaka 24 sata i pružiti medicinski nadzor. Osoblje centra treba uključivati fizioterapeuta, hidroterapeuta, dijetetičara i sportskog instruktora.
Hrvatski centri za talasoterapiju djeluju u Crikvenici, Opatiji, Rovinju i Velom Lošinju. Prema najnovijim istraživanjima, 8-dnevni boravak u centru za talasoterapiju vraća tijelo u ravnotežu sljedećih 6 mjeseci. To znači da odlazak na talasoterapiju dvaput godišnje može znatno pridonijeti našem zdravlju.
Vrste tretmana u talasoterapiji
Ova se terapije ne ograničava na morsku vodu i alge, već koristi i blato, pijesak i sve tvari koje dolaze iz mora, a koje se mogu iskoristiti u svrhu liječenja ili prevencije određene bolesti.
Hidroterapija
Ovdje pripadaju umirujuće spa kupke obogaćene mineralima, kupka od morskih algi, hidro-masaža, podvodni tuš i kupke za ruke i stopala. Dok hidro-masaža olakšava bol u mišićima, zglobovima i stimulira cirkulaciju, drugi su tretmani korisni za dišni sustav i alergije. Podvodni tuš potiče gubitak težine i oslobađa vas grčeva i bolova.
Algoterapija
Riječ je o tretmanu koji uključuje obloge, masku i kupku od algi.Tanki slojevi algi postavljeni na kožu mineraliziraju, opuštaju i detoksificiraju. Zagrijana maska od algi, odnosno blata, liječi reumatske bolesti. Ovdje pripada i krioterapija gdje su donji dijelovi tijela zamotani hladni zavoj od algi koji potiče cirkulaciju u venama.
Fizioterapija
Ona uključuje vježbe u vodi, masaže i elektroterapiju. Vježbe u vodi često su dio programa rehabilitacije, a masaže liječe probleme s cirkulacijom. U elektroterapiji se na određenim područjima koriste različite frekvencije električne energije. To ima analgetski i anticelulitni učinak, a ublažava i bolove u mišićima.
Napomena: Ako ste osjetljivi na jod, imate rak, probleme s krvnim tlakom ili astmu, posavjetujte se s vašim liječnikom prije odlaska na talasoterapiju.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja