Popularni proizvodi za akne sadrže tvar koja uzrokuje rak

Popularni proizvodi za akne sadrže tvar koja uzrokuje rak

Nedavna studija je otkrila da određeni tretmani protiv akni i rozaceje sadrže “neprihvatljivo visoke” razine benzena, poznate tvari koja uzrokuje rak.

Istraživanje objavljeno u časopisu Journal of Investigative Dermatology nadovezuje se na prethodna otkrića koja su otkrila benzen u raznim proizvodima za osobnu njegu, poput krema za sunčanje, sredstava za dezinfekciju ruku i suhih šampona.

Studija je testirala više od 100 proizvoda s benzoil peroksidom u šest američkih saveznih država i otkrila da je otprilike jedna trećina imala visoke razine benzena.

Voditelj istraživanja, David Light iz Valisure, LLC, za Health je naglasio zdravstvene rizike povezane s tim nalazima te istaknuo važnost neovisnih testiranja kako bi se potrošači zaštitili od štetnih kontaminanata.

Benzen je kancerogena tvar

Benzen, bezbojna tekućina koja brzo isparava, klasificiran je kao kancerogen od strane više zdravstvenih agencija. Može nastati prirodnim i ljudskim procesima, a u ovom slučaju benzoil peroksid može se razgraditi u benzen. Izloženost benzenu povezana je s razvojem raka, poput leukemije.

Studija je provedena pri sobnoj temperaturi, što je bila točka spora u prethodnim istraživanjima, koja su testirala proizvode pri povišenim temperaturama. Ovaj put, oko 34 % proizvoda poznatih marki premašilo je dopuštenu granicu benzena koju je postavila FDA. Neki proizvodi imali su razine benzena do 18 puta veće od dopuštene granice.

određeni tretmani protiv akni i rozaceje sadrže neprihvatljivo visoke razine benzena
FOTO: Shutterstock

Istraživači su napomenuli da hladno skladištenje može pomoći stabilizirati benzoil peroksid, dok izloženost sunčevoj svjetlosti može ubrzati nastajanje benzena, što dodatno naglašava potrebu izbjegavanja izlaganja suncu prilikom korištenja ovih tretmana.

Budući da benzen nije namjerno dodan u proizvode, ne pojavljuje se na popisima sastojaka, što otežava potrošačima da ga otkriju. Yaleov dermatolog, dr. Christopher G. Bunick, za Health savjetuje skladištenje proizvoda s benzoil peroksidom u hladnim uvjetima i praćenje povlačenja proizvoda s tržišta.

Studija naglašava potrebu za daljnjim istraživanjima benzena u proizvodima za osobnu njegu, a stručnjaci pozivaju na strože kontrole u proizvodnji kako bi se osigurala sigurnost potrošača.

Istraživači se sada usmjeravaju na razumijevanje koliko benzena ulazi u krvotok i na moguće zdravstvene učinke dugotrajne izloženosti. To bi moglo dovesti do reformulacije proizvoda ili strožih mjera kontrole kvalitete. 

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu