Olimpijske mame redefiniraju tjelovježbu u trudnoći

Gwen Jorgensen

Suprug Makenne Myler objavio je TikTok video na kojem je milju otrčala za 5:25 minuta u devetom mjesecu trudnoće, koji je postao viralan, skupivši više od šest milijuna pregleda. ESPN ju je također podijelio na Instagramu, ali ju je kasnije uklonio zbog kontroverzi.

Tijekom svoje prve trudnoće Myler je bila inspirirana drugim majkama poput Gwen Jorgensen i Paule Radcliffe. Trenirala je samostalno, ali se pitala može li uskladiti trčanje i majčinstvo, posebice s olimpijskim aspiracijama.

Redefiniranje tjelovježbe tijekom i nakon trudnoće

10 mjeseci nakon rođenja drugog djeteta Myler je završila na sedmom mjestu u olimpijskom maratonu. Dok ona nije ušla u tim, druge mame jesu. Elle Purrier St. Pierre, koja je prošle godine dobila sina, osigurala je mjesta u trkama na 5.000 i 1.500 m. Marisa Howard se nakon poroda 2022. kvalificirala u utrci na 3.000 metara s preponama s osobnim rekordom.

Ove su žene trenirale tijekom trudnoće i nakon poroda su se vratile snažnije.

Howard je pripisala zasluge olimpijskim majkama kao što su Alysia Montaño, Allyson Felix i Kara Goucher za utiranje puta te istaknula sve veće prihvaćanje sportaša koji imaju djecu usred karijere.

Promjene u medicinskom razumijevanju

Medicinski stručnjaci i organizacije sada prepoznaju dobrobiti vježbanja tijekom trudnoće, uključujući bolje zdravlje srca, snagu mišića i mentalno zdravlje. Američki koledž opstetričara i ginekologa preporučuje 150 minuta umjerene tjelovježbe tjedno. Međutim, gornje granice vježbanja ostaju nejasne, jer sportašice poput Myler i Howard pomiču granice.

Povijesno gledano, spavanje majke u krevetu tijekom trudnoće bilo je norma, a smjernice za vježbanje uvedene su tek 1985. Ograničenja uzrokovana strahom, poput održavanja broja otkucaja srca ispod 140 otkucaja u minuti, sada su zastarjela.

Allyson Felix
FOTO: Shutterstock

Lekcije sportaša

Olimpijka Alysia Montaño, koja se natjecala dok je bila trudna, istaknula je važnost razumijevanja vlastitog tijela. Rachel Smith je trenirala do 37. tjedna trudnoće i prilagođavala intenzitet prema potrebama svojeg tijela. Howard je trčala do 30. tjedna prije nego što se prebacila na druge oblike vježbanja. Unatoč kritikama, osjećala se sigurnom u svojem režimu.

Myler je također otkrila mogućnosti svojeg tijela tijekom trudnoće. Sedam mjeseci nakon poroda 2020. godine završila je na 14. mjestu u olimpijskim kvalifikacijama i potpisala ugovor s ASICS-om. Nastavila je trčati tijekom druge trudnoće te otrčala milju za ​​5:17 minuta u devetom mjesecu.

Poticanje istraživanja i podrške

Sportaši poput Myler ističu potrebu za dodatnim istraživanjem trudnoće. Povećana potpora i edukacija za trudne sportašice ključne su. Montaño, osnivačica &Mother, zalaže se za resurse i podršku majkama sportašicama. Allyson Felix je surađivala s tvrtkom koja proizvodi pelene na stvaranju prve dječje sobe u Olimpijskom selu.

Što bi trudnice trebale znati?

Razumijevanje promjena u ženskom tijelu tijekom trudnoće pomaže smanjiti strah. Preporučuje se savjetovanje s liječnicima i održavanje rutine vježbanja. Ključni su prihvaćanje fleksibilnosti, praćenje dna zdjelice i fokusiranje na oporavak.

Povratak trčanju nakon poroda zahtijeva strpljenje i postupan pristup. Osluškivanje vlastitog tijela i izbjegavanje usporedbi s vrhunskim sportašima je ključno. Prihvaćanje čitavog raspona emocija doživljenih tijekom trudnoće i nakon poroda pomaže u održavanju uravnotežene perspektive.

Općenito, pojačano istraživanje i podrška trudnicama sportašicama mogu dovesti do boljih zdravstvenih ishoda i više prilika za žene u sportu. 

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu